YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"KPSS iflas etmiştir"
"KPSS iflas etmiştir"
18 Eylül 2010 14:14
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, iptal edilen KPSS testi ile ilgili, ''Ne yazık ki bu skandal, KPSS sisteminin iflas ettiğini gözler önüne sermiştir" yorumunda bulundu...

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS'de genel kültür ve genel yetenek testlerinin de mevcut cevap kağıtları üzerinden yeni bir ekiple değerlendirilmeye alınması gerektiğini bildirdi.

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, KPSS'nin eğitim bilimleri testinin iptal edildiğini anımsatarak, ''Ne yazık ki bu skandal, KPSS sisteminin iflas ettiğini gözler önüne sermiştir. KPSS sisteminin tartışılması bir zorunluluk olmuştur''  şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu noktada konuyla ilgili çok ciddi tedbirlerin ortaya konulması gerektiğini ifade eden Koncuk, açıklamasında şunları kaydetti:

''Çocuklarımızı, gelecekleriyle ahlaki değerler arasında tercihe zorlayan bu sistem mutlaka sorgulanmalıdır. Çocuklarımıza hırsızlığı, kopyayı adres göstermeyen vicdanlı bir sistem ortaya konulmalıdır. KPSS'de eğitim bilimleri testinin iptal edilmesinin ardından sınav yeniden yapılacaktır. Bu süreçte hırsızlık olayına karışan ana aktörlerin mutlaka tespit edilmesi gerekmektedir. Soruşturma çok yönlü devam etmeli, 800 bin gencimizi mağdur edenler teker teker hesap vermelidir.

Öte yandan KPSS’de genel yetenek ve genel kültür testleriyle de ilgili ciddi iddialar vardır. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz, genel yetenek ve genel kültür testlerinin de mevcut cevap kağıtları üzerinden yeni bir ekip tarafından tekrar değerlendirilmelidir. Eğitim Bilimleri sınavı yeniden yapıldıktan sonra, öğretmen atamaları gerçekleştirilecektir. Soruşturma sonucunda kopya olayına karıştığı tespit edilenlerin atamaları iptal edilmelidir. Bizler, kopyacıları vicdanıyla baş başa bırakıyoruz. Hiç kimsenin 800 bin kişiye bu acıyı yaşatmaya hakkı yoktur.''

Koncuk, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın elinde 70 bin öğretmen kadrosu bulunduğunu belirterek, bu kadrolara atama yapılması çağrısında bulundu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler