YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS için onları da dinlemişler
KPSS için onları da dinlemişler
27 Şubat 2015 07:18
Yasa dışı dinlemeden gözaltına alınan polislerin telekulak listesi 2010 KPSS’deki kopya skandalına ilişkin ipuçları da verdi. Telekulakçıların ÖSYM Bilgi İşlem Dairesi'nden krtik isimleri dinlediği ortaya çıktı.

Siyasetçi, gazeteci ve kendi meslektaşlarını 2009-2013 yılları arasında sahte isimler üzerinden dinleyen istihbaratçı polislerin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ndeki (ÖSYM) 2 kritik isme de kulak kabarttıkları ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘usulsüz dinleme’ soruşturması kapsamında önceki gün 20 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, 2009-2013 yılları arasında aralarında siyasetçi, gazeteci ve polis müdürlerinin de bulunduğu 45 kişiyi yasadışı dinledikleri tespit edilen 3’ü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) mensubu 54 şüpheliden 43’si gözaltına alınmıştı. İstihbaratçı polislerin yaptıkları usulsüz dinlemelerle ÖSYM’de kritik görevde bulunan iki ismi de takibe aldıkları belirlendi.

1 yıl boyunca kayıt altına aldılar

Paralel yapının dinleme ağına takılan isimlerden birisi eski ÖSYM Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Tütüncü iken, diğer isim de eski ÖSYM Genel Sekreteri olan Mehmet Altunay. Tütüncü ve Altunay, 2009 yılından başlanarak 1 yıl süre ile kayıt altına alındı. Paralel yapının o dönem hedefinde bulunan Tütüncü ve Altunay, suç örgütü kapsamında dinlendi. Altunay sahte isimle dinlenirken, Tütüncü kendi ismiyle dinlendi. Çünkü Tütüncü, kendisiyle aynı ismi taşıyan suç örgtü üyesi Mustafa Tütüncüymüş gibi gösterildi. Tütüncü, bu yolla telefonuna ait IMEI numarası üzerinden suç örgütü kapsamında kayıt altına alındı.

Öte yandan gözaltındaki şüphelilerin ifade işlemlerine başlanırken, soruşturmanın kilit isimlerinden Muharrem Durmaz’ın ifadesinin henüz alınmadığı öğrenildi. Durmaz gibi istihbaratın tepesinde görev yapan şüphelilerden Hami Güney ile Zeki Güven ise henüz yakalanamadı. Operasyonun yankıları hala devam ederken, soruşturmaya ilişkin de önemli bilgilere ulaşıldı.
Gözaltı sayısı 43'e çıktı

Usulsüz dinlemelere yönelik emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin Ankara merkezli operasyonda gözaltına alınanların sayısı 43'e çıktı. 11 kişinin aranmasına devam ediliyor. 3'ü TİB, 51'i emniyet mensubu 54 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmişti.

 

YENİ ŞAFAK

paralelin
 // selim
ipliği pazara çıkmıştır....
27 Şubat 2015 Cuma 12:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler