YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KPSS hırsızlığında gözler o isme çevrildi
KPSS sorularını çalan Paralel Yapı'ya savcılık ilk darbeyi dün vurmuş ve 82 kişi hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Operasyonla gözler çevrildiği eski soruşturma savcısı Şadan Sakınan'a çevrildi.
KPSS hırsızlığında gözler o isme çevrildi
25 Mart 2015 / 08:45 Güncelleme: 25 Mart 2015 / 09:16

Kanal A muhabiri Serkan Kılıç'ın haberi;

2010 yılında gerçekleştirilen KPSS'nin sorularını çaldığı iddia edilen şüphelilerin Ankara emniyetindeki sorgusu devam ediyor. Savcılık, soruşturmada ismi geçen 616 kişinin halen devlet memuru olduğu, gözaltındaki memurlardan  2'sinin hamile, birinin ise çocuk emzirdiği için emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığını duyurdu. Açıklamada, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın telefonla tehdit edilmesine ilişkin 3 kişinin de dün gece yakalandığı belirtildi.

Bu arada KPSS soruşturmasının 1 numaralı zanlısının Fethullah Gülen olduğu öğrenildi. Örgüt şemasında Gülen'in altında Samanyolu Kolejleri ve Maltepe Dershaneleri'nin o dönem görevli üst düzey yöneticileri bulunuyor.

Sakınan kitapçıkları imha ettirmişti

Operasyon ile birlikte  gözler KPSS soruşturmasının ilk savcısı dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'a çevrildi. Zira Sakınan'ın ÖSYM'den el konulan ve adli emanette saklanması gereken "şüpheli adayların soru kitapçıkları"nı imha ettirdiği ortaya çıkmıştı.

17 aralık sonrası Konya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine atanan Sakınan hakkında HSYK 3. Dairesi'nin incelemesi sürüyor. Ancak inceleme sadece KPSS soruşturması hakkında değil.

Sakınan hakkındaki bir başka inceleme de mal varlığıyla ilgili... 4 yıl boyunca yürüttüğü KPSS soruşturmasında elle tutulur bir belgeye ulaşamayan Sakınan'ın mal varlığında ciddi artışlar olduğu iddia edilmişti. Bu iddialarla ilgili HSYK müfettişlerinin incelemesi de devam ediyor.

Gökçek'le yakın dost

İddiaya göre HSYK müfettişleri Sakınan'ın Ankara'daki imar planlarında değişiklik yapılacağını önceden öğrendiği bazı arazileri değerinden ucuza alıp, daha sonra pahalıya satarak haksız gelir elde ettiği" iddiaları üzerinde duruyor. Bu noktada Sakınan'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yakın dost olduğu bilgisi devreye giriyor. 

***
 // cem
17 aralıktan önce paralel yapıyla dostluğu olmayan, onları sevmeyen az kişi vardı. bu tarihten önceki bir dostluk değil, ihanetten sonra hala devam eden bir dostluk varmı buna bakılmalı. paralelle mücadele konusunda laylaylom modunda olanlar ak partiden uzaklaştırılmalı...
25 Mart 2015 Çarşamba 11:09
eğer ak parti içerisindeki..
 // atiker
bu rantcı menfaatci kesimi en kısa sürede içerisinden temizlemese fazla ömrünün olması mümkün değil demekti paralel götür sistemi gökçeğin çok hoşuna gitmiş ankaradan pis kokular epeydir geliyordu ilgilenen yok şişliden aynı ak parti bağırsaklarını temizlemeli yoksa çürüme tez bitirir arınçta gökçekte partiden uzaklaştırılmalı paralel yapıyla adam gibi mücadele edilmeli savcı-gökçek ilişkileri arsa komisyon paylaşım gibi değil yoksa muhalefet gelirse haliniz hiçte iyi olmaz......
25 Mart 2015 Çarşamba 11:04
Her şeyi ile şüpheli
 // Ömer
Öncelikle Melih Gökçek ile H.Kılıç'ın ilişkileri iyi araştırılmalı.Devletin kurumu acil bir günden yok ise gece yarılarına kadar ne görüşmesi var, devletin kurumu gece lokali mi?...
25 Mart 2015 Çarşamba 10:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler