YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kozmik sırları kim gördü?
Kozmik oda kumpasını soruşturan savcılık, Genelkurmay'ın gizli bilgilerini içeren harddiskleri kimlerin ne zaman kopyaladığını bulmak için bilirkişi tuttu.
Kozmik sırları kim gördü?
11 Mayıs 2016 / 08:05 Güncelleme: 11 Mayıs 2016 / 09:14

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast bahanesiyle Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Kurulu'nun 'kozmik oda'sına girerek içinde birçok kritik bilginin bulunduğu harddiski kopyalayanların peşine düştü.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kozmik kumpası sırasında harddislerin imajları alınmış, gizli bilgi-belgelerin bulunduğu bu imajların daha sonra birilerince klonlandığı iddia edilmişti.

Şu anda GES Komutanlığı'nda muhafaza edilen diskleri incelemek için bilirkişi görevlendiren savcılık, devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgi ve belgelerin yer aldığı hard disklere kimlerin erişim sağladığını ortaya çıkaracak.

KUMPASTAKİ 63 KİŞİ DOSYADA

FETÖ, yargı ve emniyetteki uzantılarını kullanarak Arınç'a 'suikast' iddiası üzerine 2009 yılında soruşturma başlatılmasını sağlamış ve Genelkurmay'ın kozmik odasında 25 gün boyunca arama yapılmıştı. Sözkonusu 'kozmik oda' soruşturması 5 yıl 3 ay sonra takipsizlikle sonuçlanırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gizli bilgi ve belgelerin dışarıya çıkarılmasında rol alan 63 kişilik -şimdilik- ekip hakkında soruşturma başlatmıştı.

Eski Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse'nin de aralarında bulunduğu şüphelilerin bağlantılarını inceleyen savcılık, kozmik sırların FETÖ'nün çıkarları doğrultusunda ifşa edilip edilmediğini soruşturuyor.

DİSKLERE KİMLER ERİŞTİ?

Savcılık, bu kapsamda yeni bir adım attı ve o dönem hukuka aykırı bir şekilde bilgisayarlardan alınan imajların incelenmesine karar verdi. 2 bilirkişi görevlendiren savcılık, harddisklerin izinsiz bir şekilde açılıp açılmadığı, açıldıysa ne tür işlemler yapıldığı, bu işlemlerin hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığını araştıracak. Böylece harddisklerin paralel örgüt tarafından yasadışı biçimde kopyalanıp kopyalanmadığı, içerisindeki bilgilere erişilip erişilmediği de tespit edilecek.

LOG KAYITLARI ÇIKARILACAK

GES Komutanlığı'nda muhafaza edilen harddiskleri inceleyecek bilirkişiler, ilk önce bu disklere özel bir program yükleyecek. Bu sayede, devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin yeraldığı disklerin içindeki bilgiler görülmeyecek. Sadece, data bilgisi veren 'log kayıtları' çıkarılacak. Bu işlem sırasında bilirkişilere, savcı ile GES Komutanlığı'nda görevli bir asker eşlik edecek.

Klonlayıp kaçtılar

Kozmik oda soruşturmasına takipsizlik kararı verilmesinin ardından dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse'nin, Genelkurmay Destek Kıtaları Grup Komutanlığı'ndaki odada muhafaza edilen harddiskleri savcıya teslim ettiği ortaya çıkmıştı. Savcının dahi görme yetkisi bulunmayan 'devlet sırrı' niteliğindeki bilgilerin tekrar kopyalanarak TÜBİTAK'a gönderildiği belirlenmişti.

Diskleri kopyalayan bilirkişinin ise kumpas davalarında yüzlerce kişinin mağduriyetine neden olan raporlarda imzası bulunan TÜBİTAK görevlisi Burak Akoğuz olduğu tespit edilmişti. Akoğuz, 'yanlı raporlar yazdığı' gerekçesiyle TÜBİTAK'tan atılmış, daha sonra diğer bilirkişiler Yalçın Çakmak ve Süheyl Mustafa Keskin ile birlikte yurt dışına kaçmıştı.

HSYK ise kozmik oda kumpasını başlatan savcı Mustafa Bilgili ile dosyada ismi bulunan hakimler Dündar Örsdemir, Halil İbrahim Kütük, Nihal Uslu ve Abdullah Bahçeci'yi görevden uzaklaştırmıştı. Kurul, kozmik odaya giren dönemin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Kadir Kayan'ın dosyasını ise üye seçilmesi nedeniyle Yargıtay'a göndermişti. Kayan hakkında Yargıtay, muhakkik (soruşturmacı) görevlendirmişti.

 

YENİ ŞAFAK

BÜLENT ARINÇ BU OLAYA YARDIM VE YATAKLIK YAPMIŞTIR
 // KASTAMONULU
ARASI ÇOK SOGUMADAN BÜLENT ARINÇ ALINIP VATANA İHANETTEN YARGILANMALIDIR,DAHA DÜN PARALELİN AGA BABALARINDAN BİRİ İÇİN METHİYELER DÜZEN BU ADAM DEVLETE VE MİLLETE DAHA FAZLA ZARAR VERMEDEN HAPSEDİLMELİDİR....
11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:28
at alan üsküdarı geçtikten sonra...
 // atiker
devletin sırlarının mossatın cıa nın arşivlerine girdikten sonra bunları yapanların elebaşları yurt dışına kaçtıktan sonra araştırma yapsan ne yapmasan ne mit yurt dışı oparasyonlarla bunları yapanların yanına bu ihaneti koymamalı bunlardan ders çıkarılarak özel yerlere temiz ahlaklı asil vatan sever insanlar getirilmeli osmanlıdaki gibi devletin özel işlerinde görev alacaklar için endurun gibi okullar açılmalı özel işlere ahlaklı temiz vatan sever insanlar yetiştirilmeli önüne gelen alınmamalı...
11 Mayıs 2016 Çarşamba 09:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler