YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kozmik oda hakim ve savcıları hakkında açığa alınma talebi
HSYK Başmüfettişi, Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla 'Kozmik Oda’da arama yapılmasına neden olan Savcı Mustafa Bilgili ve eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan’ın da aralarında olduğu 8 hakim ve savcının açığa alınmasını talep etti.
Kozmik oda hakim ve savcıları hakkında açığa alınma talebi
04 Şubat 2016 / 07:42 Güncelleme: 04 Şubat 2016 / 07:48

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, Seferberlik Tetkik Kurulu Bölge Başkanlığı'na girilerek 'devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin' de deşifre olmasına neden olan ve takipsizlikle sonuçlanan 'Kozmik Oda' soruşturmasıyla ilgili geçtiğimiz hafta önemli bir karara imza attı.

Daire, Kozmik Oda'ya girilmesine neden olan soruşturmayı yaklaşık 4 yıl boyunca yürüten savcı Mustafa Bilgili ile eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan, eski Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Hasan Şatır, Dündar Örsdemir, Selahattin Türkeli, eski Özgürlük Hakimleri Halil İbrahim Kütük, Nihal Uslu ve Abdullah Bahçeci hakkında soruşturma izni verdi. Soruşturmayı yürüten HSYK Başmüfettişi, HSYK 2. Dairesi'ne bir yazı göndererek, söz konusu isimlerin tedbiren açığa alınmasını talep etti.

KARAR BUGÜN ÇIKABİLİR

Daire'nin, müfettişin bu talebini bugün gündeme alması bekleniyor. Daire, müfettişin talebini yerinde görürse söz sonusu isimler, haklarındaki soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştıracak. Bu durumda, 8 hakim ve savcı, maaşlarının 3'te 2'sini alacak.

Daire, soruşturma tamamlandıktan sonra bu kişiler hakkında, kovuşturma izni verebileceği gibi, yer değiştirmeden meslekten ihraca varıncaya kadar çeşitli disiplin cezaları verebilecek. Arınç'a suikast iddiası üzerine Ankara Başsavcılığı soruşturma başlatmış, bu kapsamda “kozmik oda”da arama yapılmıştı. Ardından soruşturmaya ilişkin 38 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti.

 

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler