YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kozmik Oda belgelerinde bilirkişi kumpası
Kozmik Oda, Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk ve Ergenekon gibi davalarda delil olarak kullanılan hardisk ve CD’lerde paralel bilirkişi kumpası çıktı. Bilirkişi raporlarıyla rapora konu olan veriler birbiriyle uyuşmuyor.
Kozmik Oda belgelerinde bilirkişi kumpası
16 Mart 2015 / 09:32 Güncelleme: 16 Mart 2015 / 09:36

TÜBİTAK’taki Paralel Yapı'nın bir oyunu daha deşifre oldu. Kozmik Oda, Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk ve Ergenekon gibi davalarda delil olarak toplanan harddisk ve CD’lerle ilgili TÜBİTAK BİLGEM’deki bilirkişi heyetinin, içindeki bilgileri paralel örgütün lehine olacak şekilde rapor hazırlayıp davaların seyrini değiştirdikleri ortaya çıktı.

Bakanlık üst düzey yetkilisi Star’a yaptığı açıklamada, “Kişiler hakkında başlattığımız soruşturmada bu kişilerin savcı tarafından gönderilen ve delil niteliği taşıyan Harddisk ve CD’leri kopyaladıklarını tespit ettik. Ergenekon, Balyoz gibi önemli davalar için hazırladıkları raporu incelediğimizde ise bu veriler içindeki bilgilerle hazırladıkları raporun hiçbir şekilde uyuşmadığını gördük” dedi. Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk ve Ergenekon gibi Türkiye’nin yakın tarihine damga vurmuş davalarında TÜBİTAK’taki bilirkişilerin Harddisk ve CD’lerin kopyalandığı ortaya çıktı.

8 kişinin işine son verildi

TÜBİTAK, haklarında yapılan soruşturmada paralel örgütle bağlantılı oldukları tespit edilen 8 bilirkişinin işine son verdi. Yasalara göre bilirkişi raporu ancak başka bir kurum tarafından bilimsel olarak çürütülmediği sürece doğru kabul ediliyor ve yine TÜBİTAK, haklarında soruşturma açamıyor. Söz konusu davaların sanıkları ise yalan belge, bilgileri çarpıtma gibi suçlamalarla şikâyetçi oldu ve bilirkişiler hakkında dava açtı.

Kopyalama yasadışı yapıldı. Davanın seyrine müdahale var

Konuyla ilgili Star’a konuşan Bilim, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı Üst Düzey Yetkilisi açılan davalar sonunda soruşturma yapılarak 8 kişinin işine son verildiğini belirterek şöyle dedi: “Kişiler hakkında başlattığımız soruşturmada bu kişilerin savcı tarafından gönderilen ve delil niteliği taşıyan Harddisk ve CD’leri kopyaladıklarını tespit ettik.

Bunları yapmaları tamamen yasadışıdır. Ergenekon, Balyoz gibi önemli davalar için hazırladıkları raporu incelediğimizde ise delilin içindeki bilgilerle hazırladıkları raporun hiçbir şekilde uyuşmadığını gördük. Dolayısıyla bu kişilerin davaların gidişatına müdahale ettiğini gördük ve işlerine son verdik.” İşine son verilerek haklarında suç duyurusunda bulunulan 8 kişilik adli analiz ekibi ve yanıltıcı rapor hazırladıkları davalar şunlar: “Hayrettin Bahşi (Balyoz), Tahsin Türköz (Balyoz), Ünal Tatar (Balyoz), Erdem Alparslan (Balyoz ve Poyrazköy), Bakır Emre (Kafes Eylem Planı), Burak Akoğuz (Askeri Casusluk ve Poyrazköy), Süheyl Mustafa Keskin (Askeri Casusluk), Yalçın Çalak (Askeri Casusluk).”

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler