YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kozlarını masada paylaştılar
Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası müsabakaları'nın ilk gününde Azerbaycan ve Ermenistan milli takımları masada kapıştılar.
Kozlarını masada paylaştılar
05 Ocak 2010 / 19:00 Güncelleme: 05 Ocak 2010 / 19:24

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin ilk hamleyle açılışını yaptığı dünya şampiyonasının dikkat çeken başka bir müsabakası da İsrail ile Mısır arasında yaşandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı "Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası" birbirinden ünlü satranç ustalarını Bursa'da buluşturdu. 'Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası ilk turunda Avrupa Şampiyonu Azerbaycan ile Olimpiyat Şampiyonu Ermenistan, Türkiye ile ABD, Hindistan ile Yunanistan, Rusya ile Brezilya ve Mısır ile İsrail karşı karşıya geldi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Kültür Merkezi'nde gerçekleşen müsabakaların ilk gününde, açılış hamlesini yaparak şampiyonaya start verdi.

Satrançın zeka oyunu olduğunu ifade eden Altepe, asıl amaçlarının dostlukları geliştirmek olduğunu söyledi. Ermenistan ile Azerbaycan, Mısır ile İsrail eşleşmesiyle ilgili sorular üzerine Başkan Altepe, "İlk anda karşılaştılar, finali baştan yaptılar. Ermenistan ve Azerbaycan güçlü takımlar. Finali erken yaşamış olacağız. Amacımız bu şampiyona sayesinde dünya barışına katkı sağlamak. Amacımız barış mesajlarını buradan vermek" diye konuştu.

  "SATRANÇ BİR SAVAŞ ANCAK ZEKANIN ÇARPIŞTIĞI BİR OYUN"

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) As Başkanı Ali Nihat Yazıcı, dünya çapında bir şampiyonanın Bursa'da yapılmasından mutluluk duyduğunu belirterek, "4 yılda bir düzenlenen şampiyonada dünyanın en iyi satranç takımları yarışacak" dedi. 

Şampiyonanın önemli bir organizasyon olduğunu altını çizen Yazıcı, " Satranç bir savaş oyunu ama aklın ve zekanın çarpıştığı şiddetin olmadığı bir oyun. Keşke bütün dünya satrancı örnek alsa dünyamıza ve ülkelere barış gelse" şeklinde konuştu.

Ülkelerin 4 asil, 2 yedek sporcu ile katıldığı şampiyonada 4'er masa üzerinden 9 tur oynanacak ve tüm ülkeler birbiriyle bir kez karşılaşacak. Turnuva sırasında eş zamanlı olarak Dünya Satranç Federasyonu FIDE'nin Başkanlar Kurulu toplantısı da gerçekleştirilecek.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler