YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köstebek adliyeden..
Gümrükçüleri uyaran köstebek adliyeden...
Köstebek adliyeden..
11 Ocak 2011 / 08:43 Güncelleme: 11 Ocak 2011 / 08:51

İstanbul’da 42 kişinin gözaltına alındığı gümrük operasyonunun, 3 ay erkene alınmasına neden olan köstebek, adliyede çalışan bir katip çıktı

İstanbul gümrüklerindeki rüşvet  iddialarıyla ilgili  Halkalı ve Ambarlı gümrüklerinde 9 kişi daha gözaltına alındı. Ancak rüşvet iddiaları kadar soruşturmanın, önceden duyulması da dikkat çekti. Operasyonun 3 ay erkene alınmasına neden olan köstebeğin, adliyede çalışan bir katip olduğu öne sürüldü. İddialara göre teknik ve fiziki takip izni veren mahkemede çalışan katip, polisin operasyon listesinde de yer alan bir gümrük memurunun kardeşi. Operasyonu duyan katip, kardeşine söyledi.

RÜŞVETİN ŞEMASI ÇIKARILDI

Kardeşi de İstihbarat ve Kaçakçılık Gümrük Müdürü Coşkun C.’yi uyardı. Coşkun C. de önce İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Lütfi Ekinci’ye sonra da diğer gümrük görevlilerine soruşturma hakkında bilgi verdi. Polis rüşvet çarkının içinde bulunan gümrükçüler ile ilgi birde şema hazırladı. Şemada Lütfi Ekinci’nin ismi en tepede yer aldı. Gümrük Müdürü Hayrettin E’nin ise iki numaralı isim olduğu iddia edildi. Yapılan soruşturmada Lütfi Ekinci’nin, makamında görevli olan sekreterine de haftalık bin TL ek maaş verdiği ortaya çıktı.  Gümrük Müdürü Hayrettin E.’nin hasılatı düşük tutan memurları da görev yerlerinden aldığı belirlendi. Bu arada rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile ilgili açıklama yapan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı “Gümrükte etik kural ihlal eden bir taleple karşılaşasan herkes, beni 24 saat çekinmeden arayabilir” dedi.

MERMİ GİBİ İDDİA 100 BİN DOLARA UNUTULMUŞ

• Rüşvet operasyonun ardından, gazetelerde rüşvet çarkını anlatan eski Gümrük Başmüfettişi Aykut Kalaycı da ‘rüşvet çetesinden rüşvet almak’la suçlanıyor. Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporda, Kalaycı’nın konuyla ilgili bir internet sitesinde yer alan yazılarına devam etmemesi karşılığında çeteden 100 bin dolar aldığı öne sürülüyor. Raporda, “İhbar mektubunda Müdür Hayrettin E.’nin  haftada yaklaşık 100-150 bin dolar aldığı,  etki haber’de (internet sitesi) Atatürük Havalimanı ile ilgili çıkan haber üzerine yazar Aykut Onur Kalaycı’ya 100 bin dolar para verip haberin geri kalanının yazdırılmadığı şeklinde bir takım iddialara yer verilmiş olduğu görülmüştür” denildi.

TAŞ TAŞ ÜSTÜNDE KALMAZ

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Etkihaber. com sitesi yazarı Aykut Onur Kalaycı’nın 30 Mart 2010 günlü ‘Mermi gibi iddialar... Bu iddialar doğruysa çok can yakar..’ başlıklı yazısında AHL Kargo Gümrük Müdürlüğü’nde dönen olaylarla ilgili bir takım iddialara yer verildiği ve söz konusu yazıda aynen, ‘inanın  bu iddialar doğruysa... Atatürk Havalimanı’nda taş taş üstünde kalmaz. Adı bende sır olarak kalacak kişinin bana gönderdiği her doneyi size noktasına virgülüne dokunmadan yayınlayacağım...’ şeklinde ibarelere yer verildiği ancak adı geçen yazarın sonraki yazılarında haberin devamı olmadığı tespit edilmiştir. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler