YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köşk'te uzun yıllar sonra ilk kez....
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yüksek Askeri Şura üyeleri onuruna verdiği yemekte, Atatürk döneminden kalan sofra takımı, uzun yılların ardından ilk kez kullanıldı.
Köşk'te uzun yıllar sonra ilk kez....
30 Kasım 2012 / 16:29 Güncelleme: 30 Kasım 2012 / 16:30

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün depolarda yaptığı incelemeler sırasında gördüğü Osmanlı Sarayı için özel üretilen ve Atatürk'ün de kullandığı sofra takımı, konservasyon ve restorasyon işlemine tabi tutuldu.

Yakın zamana kadar depolarda bakımsız tutulan sofra takımı, aslını bozmadan yapılan onarım ve koruma  işlemlerinin ardından ilk kez bugün Cumhurbaşkanı Gül'ün YAŞ üyelerine verdiği yemekte kullanıldı.

Çiçek, üzüm ve salkım motifleriyle bezeli sofra takımının bazı parçalarında Sultan 2. Mahmud'un (1785-1839) tuğrası bulunuyor. Takımının şamdanlarına iki müzisyen figürü, ortadaki jardeniyere ise dört yeniçeri figürü yerleştirilmiş.

'Odiot, France' markalı sofra takımı, Atatürk döneminde Dolmabahçe Sarayı'ndan Çankaya Köşkü'ne nakledilerek, pek çok önemli davette kullanıldı.

YAŞ üyelerine, sofra takımıyla ilgili bilgiler de küçük bir kitapçık halinde sunuldu.  aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler