YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köşk yarışı Real Madrid-Çırçırspor karşılaşması gibi...
Başkana Erdoğan, İhsanoğlu ve Demirtaş'ın aday olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim galip gelecek? ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, cumhurbaşkanlığı seçimindeki rekabetin Real Madrid-Çırçırspor karşılaşmasına benzetti.
Köşk yarışı Real Madrid-Çırçırspor karşılaşması gibi...
03 Temmuz 2014 / 09:08 Güncelleme: 03 Temmuz 2014 / 09:19

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, cumhurbaşkanlığı seçimindeki rekabetin Real Madrid-Çırçırspor karşılaşması gibi olacağını söyledi. GENAR'dan Şen ise Erdoğan'ın adı açıklanır açıklanmaz yarışın bittiği görüşünde.

10 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım başladı. Bugün sürpriz bir aday daha çıkmazsa AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan, 'çatı' Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin tercihi Selahattin Demirtaş Köşk için yarışacak. Peki hangi aday zafere daha yakın? Seçim ilk turda biter mi yoksa ikinci tura kalır mı? Saygın araştırma şirketlerinin yöneticileri tüm Türkiye'nin merak ettiği bu soruları AKŞAM için cevapladı.

Çatı adayın bu yarışta hiç şansı yok

GENAR Genel Müdürü Mustafa Şen

Başbakan Erdoğan’ın ismi açıklandığı an cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Diğer adayların hiçbir şansı yok. Seçim ilk turda biter. CHP İhsanoğlu’nu AK Parti’den oy alsın diye gösterdi ama görünen o ki Başbakan CHP’den de MHP’den de oy alacak. Tahminimiz Başbakan yüzde 55, İhsanoğlu yüzde 35-36, Demirtaş ise yüzde 9 civarında oy alacağı yönünde. Erdoğan diğer iki adayın toplamından fazla oy alıyor. Diğer adaylar seçimin ikinci turu için bile bir alternatif oluşturmuyor. Bir taraftan topladığı yüz binlerce kişiyle meydanları gümbür gümbür inleten Başbakan Erdoğan, diğer taraftan salon toplantılarıyla seçmene ulaşmaya çalışan İhsanoğlu. Dolayısıyla hiçbir şansı yok.

MHP'nin tamamından destek fantezi

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu

Sıfır politik tecrübesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun karşısında Başbakan gibi yüksek bir profil. AK Parti’nin propaganda konusundaki deneyimlerini de işin içine kattığımızda ikili arasındaki rekabet Real Madrid ile Çırçırspor mücadelesi gibi bir şey olacak. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre; CHP tabanının yüzde 20’si, MHP tabanının ise yüzde 40’ı ‘çatı aday’ fikrine karşı. MHP tabanının tamamının ortak adaya destek vereceği iddiası bir fantezi. Dolayısıyla ‘çatı aday’ iki partinin toplam oyuna bile ulaşamayacaktır. Selahattin Demirtaş’ın aday olmasının seçimlerde çok önemli bir etki yapacağına inanmıyorum. Başbakan ilk turda yüzde 53-55 arasında bir oyla seçimi kazanır.

CHP seçmeni sandığa gitmez

ANDY-AR Genel Müdürü Faruk Acar

Adaylara baktığımızda Başbakan’ın çok rahat bir seçim dönemi geçireceğini söyleyebiliriz. Ne İhsanoğlu ne Demirtaş Başbakan’ı zorlar. Olağanüstü bir durum olmazsa Erdoğan Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacak. Tahminlerimize göre; Başbakan, ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır. Erdoğan, Köşk adaylığını açıkladığı an itibariyla Türkiye’de seçim bitti. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP seçmeninin önemli bir kısmının sandığa gitmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü CHP’nin gösterdiği aday seçmenini tatilden sandığa çekebilecek biri aday değil.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler