YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köşk seçimi hangi terihte?
Köşk seçimi hangi terihte?
09 Aralık 2011 19:17
Gazeteci Ömer Şahin'in Görüş farkı programının bu haftaki konuğu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dı. Bozdağ Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı tarihten şike yasası ile ilgili tartışmalara kadar prek çok soruya cevap verdi. İşte Bozdağ'ın açıklamları..

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ;

 

* Köşk Seçimi 2014’te
* AK Parti’yi bölmek isteyen bölünür,çarpmak isteyen çarpılır

* “Niye Silivri’de olduğumuzu bilmiyoruz” diyenler yalan söylüyor
* Alevi Vali var mı?bilmiyorum
* Dersim’i “Devlet”, Maraş-Çorum-Sivas’ı “Derin Devlet” yaptı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ne zaman yapılacağına ilişkin Hükümet’ten açıklama geldi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yılı dolduracağını, Köşk seçimlerinin 2014 yılında yapılacağını söyledi.

 

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal a daki “Görüş Farkı” programına katılan Başbakan Yardımcısı Bozdağ,” Cumhurbaşkanı hangi hukuka göre seçildiyse görev süresini de ona göre tamamlar. Sayın Gül, 7 yıllığına seçilmiştir.O nedenle görev süresi eski hukuka göre ve 7 yıldır.Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014 yılında yapılacaktır” dedi

 

Başbakan Erdoğan’ın rahatsızlığı ve şike yasası nedeniyle yaşanan gelişmelerin “AK Parti’de liderlik mücadelesi” şeklinde değerlendirilmesini de eleştiren Bekir Bozdağ, partide böyle bir sorun yaşanmayacağını savundu. AK Parti’nin darbe planları, 27 Nisan bildirisi, kapatma davası gibi badireler atlatmasına rağmen dimdik ayakta kaldığını, bugün geçmişe göre daha güçlü olduklarını ifade eden Bozdağ, “AK Parti’ye siyaset mühendisliği işlemez. Bizi bölmeye çalışanlar bölünür, çarpmaya çalışanlar çarpılır” diye konuştu.

 

“Niye tutuklandığımızı bilmiyoruz” diyen Haberal ve Balbay’a “yalancı” dedi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ,  Ergenekon davasından tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’in söylediği “ Neyle suçlandığımızı bile bilmeden içerdeyiz” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Tutuklu olan herkesin suçlanma gerekçesini bildiğini söyleyen Bozdağ, “Bu bir çarpıtma. Bir defa yargılanan bir kişinin neyle suçlandığımı bilmiyorum demesi yalandır.Çünkü savcılıkta sorguya çekilirken kendisine isnat edilen suç anlatılır. Tutuklanmaya sevk edildiği zaman da gerekçesi söylenir.Şuan tutuklu vekillerle ilgili davanın iddianamesi kabul edildi mi? Edildi. Yargılamaları devam ediyor mu? Ediyor. Dolayısıyla iddianamesi kabul edilmiş, yargılaması devam eden bir kişinin benimle ilgili hangi suç iddiası var bilmiyorum demesi yalandır”

Dersim “Devlet”, Maraş-Sivas olayları “Derin Devlet” operasyonu

 

Dersim olayını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, CHP’den gelen “ Maraş,Sivas’la da yüzleşin”sözlerine sert tepki gösterdi. Dersim olayını “Devlet”, Maraş,Sivas,Çorum olaylarını ise “Derin Devlet” operasyonu olarak anlatan Bozdağ, şunları söyledi:” Silivri’de devam eden yargılamalarda ismi geçen kişilerle alakalı iddialar var ,derin devlet gibi. Sivas’ta, Çorum’da, Maraş’ta  da derin devlet iddiaları var. O zaman Sayın Kılıçdaroğlu ‘nun Silivri’de ne işi var? Sözlerinde  samimi ise o zaman derin devlet iddiaları üzerinde dolaşan kişilerin avukatlığını yapmaktan vazgeçmesi lazım. Önce onun yüzleşmesi lazım”

 

“Niye Alevi Vali Yok?”

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Alevi Açılımı yapan Hükümetin vali, müsteşar atamalarında “alevi”lere yer vermediği iddialarına da cevap verdi. Bir ülkede insanları etnik ve inanışa göre tasnif etmenin hukuk devletini ortadan kaldıracağını söyleyen Bozdağ, “Hukuk devletinde görevler mezhebe, tarikata,meşrebe göre verilmez. Türkiye’nin hiçbir yerinde, hiçbir kamu kurumunda iş ilanı verirken falan mezhebe veya falan inanışa sahip olmak diye bir şart olmaz.Şimdi ben Türkiye’de ne kadar Alevi vatandaşımız Validir veya genel müdürdür bunu bilemem. Bilmem de doğru değil. Araştıramam, araştırmam da doğru değil. Çünkü bu ülkenin vatandaşı olan herkes birdir, eşittir ve liyakat açısından şartları tutan herkes o görevlere gelebilir. Bu tamamıyla ayrıştırıcı bir yaklaşımdır”

 

Yargı’yı hiçbir parti ele geçiremez

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HSYK ve yargıya dönük eleştirilerini de cevap veren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP’nin geçmişte yargıyı “ön bahçesi-özel mülkü” gibi gördüğünü öne sürdü. 12 Eylül’de yapılan refarandum ile “al gülüm-ver gülüm” döneminin sona erdiğini belirten Bozdağ,”Şimdiki sistemde ise yargıyı kimsenin ele geçirme imkanı yok. Demokratik kurallar içerisinde işleyen bir yapı var ve eskiden işleyen kapalı devre kast sistemi bozuldu. Yargıyı ele geçirmek isteyen bir parti elindeki tüm imkanları verir mi? Biz yargı bağımsız olsun diye hepsini verdik. CHP’nin itirazı bu güne kadar yargıyı artık özel mülkü gibi kullanamamasından kaynaklanan bir itirazdır”

 

BAGIMSIZ YARGI
 // M. EMİN DURAN
Eyargı bağımsız ve öyle de kalmalı,CHP nin itirazı,eski HSYK üyelerini kaybetti onun için feryat ediyor.eski HSYK üyeleri hangi patiden millet vekili seçildi?...
09 Aralık 2011 17:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler