YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köşk adayı için 6 kriter
Uzun süredir cumhurbaşkanı adayının profilini belirlemeye çalışan CHP’de, uluslararası vizyonu olan, temiz-dürüst siyaseti öne çıkaran, hukuk devleti ilkesine sadık, üretim ve adil paylaşımı savunacak, sağ-sol tüm kesimlerden oy alacak niteliklere sahip b
Köşk adayı için 6 kriter
28 Nisan 2014 / 14:41 Güncelleme: 28 Nisan 2014 / 14:43

Habertürk'ten Düzgün Karadaş'ın haberine göre, CHP’de uzun süredir cumhurbaşkanı adayı konusunda yapılan beyin fırtınasının ayrıntıları netleşmeye başladı. “Türkiye’yi temsil edecek kişi hangi niteliklere sahip olmalı?” sorusunun yanıtını arayan CHP yönetimi, olmazsa olmaz kriterlerini belirledi. Habertürk’ün CHP MYK üyelerinden edindiği bilgiye göre, Köşk adayının profili konusunda öne çıkan kriterler şöyle:

Vizyonu olacak: Uluslararası saygınlığı yüksek olacak, dünya dengelerini iyi bilecek, iyi eğitimli ve Türkiye’nin AB iddiasına katkıda bulunacak.

Uzlaşmacı olacak: Türkiye’deki kavga ve kutuplaşmayı sona erdirecek, siyasetteki gerilimi düşürecek, partiler arasındaki çekişmelerde hakem rolünü üstlenecek. Bütün siyasi partilere eşit mesafede duracak.

Temiz ve dürüst olacak: Adayın bir numaralı vasfı, temiz toplumu yansıtacak nitelikte olacak. Dürüstlüğü konusunda kimse en ufak bir şüphe duymayacak, rüşvet ve yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gidecek.

Adaletli davranacak: Anayasa’nın çizdiği çerçevenin dışına çıkmayacak. Demokrasi ve hukuk devleti ilkesinden ödün vermeyecek. Adaletli ve demokrat olacak. İktidarın yaptıklarını kamuoyunun hassasiyetlerini dikkate alarak gerekirse frenleyecek.

Adil paylaşımı savunacak: Türkiye’nin ekonomik üretiminin ve istihdamının artırılmasını teşvik edecek, üretilen değerin de hakça bölüşümü için çaba harcayacak.

Sağdan-soldan oy alacak: Aday öyle bir isimolacak ki sadece solu değil, sağ kesimleri de kucaklayan, kucaklamakla kalmayıp, tümkesimlerden oy alacak, herkesin ‘Evet, benim cumhurbaşkanımbu olmalı’ diyebileceği ve bu güven sayesinde etrafında kenetleneceği bir aday olacak.

‘Aday kadın olsun’

Partide cumhurbaşkanının ülkedeki kutuplaşma ve gerginliği giderme konusunda daha başarılı olabileceğini ifade ediyorlar.

Kriterler artabilir

CHP’de şu anda belirlenen 6 kriterin, partinin yetkili organlarında yapılacak değerlendirmenin ardından artması bekleniyor. Kriter belirleme işlemi tamamlandıktan sonra sıra isimlendirme işlemine gelecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler