YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koşener ve 3 komutan emeklilik dilekçesi verdi
Koşener ve 3 komutan emeklilik dilekçesi verdi
30 Temmuz 2011 09:30
YAŞ öncesi Genelkurmay Başkanı Org.Işık Koşaner ve kuvvet komutanları sürpriz bir kararla emekliliklerini istedi. Üçlü kararnameyle Kara Kuvvetleri'ne atanan Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel, Genelkurmay Başkanı oluyor.

Balyoz ve Ergenekon’un tutuklu subaylarının terfi ettirilmesini sivil iradeye kabul ettiremeyen komutanlar, direnişlerini ‘emeklilik’ restiyle sürdürdü. 2 yıl daha görevi olan Genelkurmay Başkanı ile 1 ay sonra emekli olacak 3 kuvvet komutanı “emekliliklerini” istedi...

Darbe sanığı tutuklumuvazzaf subayların serbest bırakılıp ardından da terfi ettirilmesini isteyen komutanların istifa blöfü tutmadı.Hükümetin darbe sanıkları için yapılan talebi geri çevirmesi üzerine görev süresinin dolmasına 2 yıl daha olan Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner emekliliğini istedi. Koşaner’i önümüzdeki 30 Ağustos’ta görev süreleri zaten dolmakta olan Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu,Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit veHava Kuvvetleri KomutanıHasan Aksay’ın emeklilik talepleri izledi.

AMAÇ ZORA SOKMAK

Komutanların birkaç aydır istifa kozuyla Balyoz ve Ergenekon davalarından yargılanan darbe sanıkları için bir sonuç almaya çalıştıkları öne sürüldü. Gelinen son aşamada yargı bağımsızlığınamüdahale anlamına gelen ve sivil asker ilişkilerindeki normalleşmeyi geri çevirecek olan bu talepler sonuç vermeyince emeklilik formülüne başvurulduğu öğrenildi. Komutanların bu girişimle Hükümet’i zor duruma sokmayı amaçladıkları iddia edildi.

TERÖR ARTARKEN

Başkent çevrelerinde komutanların tartışmalı girişimi zamanlaması açısından da eleştiri konusu oldu. Akl-ı selimle davranıp hukuka saygılı olmaları beklenen komutanların, terör olaylarının artış gösterdiği bir süreçte darbecilerin terfisi içinmilletin çıkarlarını göz ardı ettikleri öne sürüldü.

NE KADAR SAMİMİLER

Yargılama süreçlerinde orduda zaaf olduğunu söyleyen ve gemiye komutan bulamadıklarını iddia edenlerin istifa ederek TSK’yı ve ülkeyi zor durumda bırakma çabalarının kabul edilemez olduğu belirtilirken, komutanların bu girişimle samimiyetlerinin de sorgulanır hale geldiği ifade edildi. Ayrıca komutanların birbirlerine istifa için baskı yaptıkları ve girişimin etkili olması için kuvvet komutanlarını da yanlarına aldıkları iddia edildi. Sivil iradeye tepki için yapılan toplu emeklilik girişimini isyan olarak da değerlendiren bazı çevreler ise bundan dolayı komutanların yüce divanda yargılanma ihtimalleri üzerinde duruyor.

NEDEN İSTİFA ETMEDİLER?

‘İstifa’ blöfünü koz olarak kullanan komutanların tüm haklarını kaybetmemek için ‘istifa’ yerine ‘emeklilik’ istedikleri de ifade edildi. Çünkü istifa etselerdi tüm haklarını kaybedeceklerdi. Yaşananların bir ‘kriz’ olmadığını, bunun asker-sivil ilişkilerinin normalleşmesine karşı direnenlerin bir blöfü olduğunu ancak bir işe yaramadığını belirten kaynaklar, “TSK hukukamüdahale etmede başarılı olamayınca yargı denetimine kapalı YAŞ kararları ile tutuklu ve sanıkların emekliliğine engel olmak ve terfi ettirmek için blöf yaptı.Hükümet de bu blöfe karşı rest ile karşılık verince çaresiz bir şekilde istifa etmek zorunda kaldı” değerlendirmesini yaptı.

İLK KEZ SİVİL DENETİM

Emeklilik isteyen komutanların terörlemücadeledeki başarısızlıklarına da vurgu yapan kaynaklar, adı geçen komutanların döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk kez sivil denetime tabi tutulduğu ve ihmali olanların tespit edilerek görevden alındığına da dikkat çekti. Aynı kaynaklar ‘istifacı’ komutanlar hakkında, “Bilvanis’in uçaklarla takibini yapacaklarına Kandil’i takip etselerdi, terörlemücadele de daha başarılı olurlardı” eleştirisinde de bulundu.

ANDIÇ’LA İLGİSİ YOK

İnternet Andıcı davasında yaşananların komutanların tartışmalı girişiminde bir etkisinin olmadığı da kaydedildi. Aynı çevrelerin geçen yıl sivil iradeye direnç gösterip Atilla Işık Paşa’yı istifa ettirdikleri vurgulanırken, bu yıl aynı tehdidin işe yaramadığı belirtildi.

YAŞ pazartesi normal toplanıyor

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada Yüksek Askeri Şura Toplantısı’nın daha önce planlandığı gibi pazartesi günü yapılacağı bildirildi. TSK Personel Kanunu, Genelkurmay Başkanı olacak ismin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları arasından atanmasını öngörüyor. Bir günlüğüne Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Necdet Özel, bir gün sonra Genelkurmay Başkanı olacak. Özel’in YAŞ toplantısına Genelkurmay Başanı olarak katılacağı ifade ediliyor. Kanuna göre kuvvet komutanları da Genelkurmay Başkanı’nın önerisi üzerine üçlü kararname ile atanıyor. Yeni atanacak kuvvet komutanlarını Özel’in en kısa sürede Hükümet’e önermesi bekleniyor.

Gözü kapalı imza atılmaz

Ankara’nın gündemi dün sabah saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki terfi ve atamaların yapılacağı Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) idi. Geçtiğimiz salı ve perşembe günü yapılan görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül dün Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner’i birlikte kabul etti. 1 saatlik görüşmenin ardından Koşaner, Çankaya Köşkü’nden ayrıldı.

Başbakan Erdoğan bir müddet daha Çankaya Köşkü’nde kaldı. Cumhurbaşkanı Gül, Cuma namazı çıkışında bir gazetecinin “Üst üste toplantıların yapılması ‘acaba pürüz mü var’ sorularına neden oluyor’’ sözleri üzerine “O şekilde görmemeniz lazım. En üst kararlar verilirken, nihayetinde ben Cumhurbaşkanı olarak bazı şeylere imza atıyorum. Neye imza attığımı tabii ki bilirim. Gözü kapalı hiç kimse, hiçbir şeye imza atmaz” diye konuştu.

GENELKURMAY BAŞKAN VEKİLİ NECDET ÖZEL

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının emeklilik restine hükümet karşı rest ile yanıt verdi. Genelkurmay Başkanlığı’nın boşalması üzerine Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanı olmasının yolunu açan süreç tamamlandı. Necdet Özel Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na asaleten Genelkurmay Başkanlığı’na ise vekaleten atandı.

Emeklilik taleplerinin ardından Başbakan Erdoğan, Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel’i Başbakanlık’a çağırdı. Görüşmenin ardından önce Özel sonra da Erdoğan, Çankaya Köşkü’ne çıktı. Yapılan üçlü zirvenin ardından Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Özel, Koşaner’in emekliliği ile boşalan Genelkurmay Başkanlığına da vekaleten atandı. Koşaner ve üç kuvvet komutanının emeklilikleri ile Özel’in atama kararnamesi Cumhurbaşkanı Gül’ün onayının ardından Resmi Gazete’ye gönderildi. Özel’in bir gün sonra da Genelkurmay Başkanlığı’na atanacağı ifade edildi.

ZAAFİYET YAŞANMAZ

Komutanların ayrılık kararıyla TSK’nın zafiyet yaşamayacağına da dikkat çeken güvenlik kaynakları, tarihte bir çok kez önemli ayrılıkların yaşandığını ancak TSK’da bir sorunun yaşanmadığına işaret etti. Adnan Menderes döneminde hükümeti devirmeye hazırlandıkları iddia edilen Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesinin Başbakan tarafından görevden alındıkları ve yerlerine yeni isimlerin atanarak sorunun çözüldüğü vurgulandı. Yine 1960 darbesinin ardından 235 general ve 7000 subayın emekliye sevk edilmesine rağmen TSK’nın her hangi bir zafiyete uğramadığı da hatırlatıldı.

Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten: Demokrasi güçleniyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile üç kuvvet komutanının emekliliklerini istemelerine Avrupa- ’dan ilk tepki geldi. Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten “Türkiye, demokratik kurumların askeri kararlar üzerinde denetim sahibi olduğu daha demokratik bir ülke haline geliyor” dedi.

Taraf yazarı ‘İstifa gelebilir’ demişti

Uslu’dan yine tamisabet

Peş peşe gelen emeklilik talepleri Taraf yazarı Emre Uslu’nun, haziran ayında Koşaner’in baskı altına alındığına ilişkin yazısını da doğruladı. Uslu, “Koşaner, tam bir karartma ve manipülasyon ablukası altında. ‘İstifa et’ baskısı had safhaya gelmiş durumda. İstifa etmeyi düşündüğü ciddi bir ihtimal olarak değerlendiriliyor” diye yazmıştı.

Bugün

Nede korkuyorlar.
 // Neden istifa etmiyorlar.
Özlük haklarını arkda bırakarak istifa etselerye. Bu mu dik başlılık bumu dava adamlığı. komedi sadece. PKK ve Ergenekonculara desteğiniz yeterdi zaten....
30 Temmuz 2011 11:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler