YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koşaner'den ses kaydı açıklaması
Koşaner'den ses kaydı açıklaması
27 Ağustos 2011 18:16
Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, ses kayıtlarına ilişkin açıklama yaptı.

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Işık Koşaner, bir yabancı internet sitesinde kendisine ait ses kayıtlarının yayımlanmasıyla ilgili olarak, ''İfade edilen konuların tamamı, devletin ilgili kurullarında üst düzey devlet yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde de kendileriyle paylaştığım, hukuki olarak gereğinin yapılması için emir verdiğim konulardır. Kimseden kaçırdığımız, sakladığımız ve gizlediğimiz konular değildir'' ifadelerini kullandı.

Koşaner, yaptığı yazılı açıklamada, görev süresi içerisinde Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik yoğun saldırıların olduğu dönemde, çeşitli birlikleri ziyaret ettiğini ve bir kısmı ses kayıtlarında da yer alan konuşmaları yaptığını ifade etti.

Ancak bu konuşmaların, vicdan sahibi bazı yazarların da belirttiği gibi bir ''itiraf'' değil, tamamen bir ''özeleştiri'' ve TSK'nın geleceği açısından önemli gördüğü bazı konularda personelin dikkatini çekme, son derece hassas bir dönemde hata yapmamaları konusunda kendilerini uyarma ve motive etmeye yönelik olduğu belirtti.

Koşaner açıklamasında şunları kaydetti:

''İfade edilen hususlar zaten kurum içinde tartıştığımız, özeleştirisini yaptığımız, hatalardan dersler çıkarmaya yönelik bir çabanın sonuçlarıdır. İfade edilen konuların tamamı, devletin ilgili kurullarında üst düzey devlet yetkilileriyle yaptığım görüşmelerde de kendileriyle paylaştığım, hukuki olarak gereğinin yapılması için emir verdiğim konulardır. Kimseden kaçırdığımız, sakladığımız ve gizlediğimiz konular değildir.

İfadelerde zaman zaman marjinelleşen uslup ise bazı noktaların dramitize edilerek, dinleyicilerin dikkatlerini çekilmesine yönelik bir gayretin ürünüdür. Bir kısım medya tarafından abartılan, istismar bölümler de bu bölümlerdir.

Unutulmamalıdır ki samimiyet içeren, kibirden uzak ve gerektiğinde canı acıtan özeleştiri de bir erdemdir. Ancak bir insanın hatta bir kurumun kendi içinde yaptığı bu özeleştiriyi izinsiz olarak kaydedip, yayınlamak ise ahlaksızlık ve hukuksuzluktur.

Dün olduğu gibi bugün de bu açıklamaların noktasına ve virgülüne kadar arkasındayım. Ancak üzüntüm, konuşmalarımın çarpıtılarak kamuoyuna sunulması ve aldığım karar nedeniyle şahsımın gayrı ahlaki ve hukuki bir tartışmanın içine çekilmeye çalışılmasıdır. Ancak buna alet olmayacağım.

İddia edilenin aksine ifadelerde hukuka aykırı, hukuk dışı, tek bir cümle yoktur. Eleştirel anlamda maksatı aşan ifadeler benzetmeler olabilir, nitekim gazetecilerle ilgili ifadeler bu çerçevede değerlendirilebilir. Ancak bu kinayeli ifadelerin maksadı da TSK'ya karşı devam eden bu süreçte medyanın rolüyle ilgili dinleyicilerin dikkatlerini çekmekti. Bu ifadeler kesinlikle hakaret amaçlı söylenmemiştir.'' AA
 

G.Kur problemi
 // Nejdet
30 yıldır devam eden terörle mücadelemizdeki bütün Gen.Kur. başkanları, kuvvet komutanları ve bölgede görev alan diğer komutanların hepsi sorgulanmak zorundadır. Resmen açığa çıkmıştır. Bunlardan ne asker ne de başka bir şey olur. Ergenekona ve balyoza harcanan emek ve zaman terörle işbirliğine harcanmıştır. Oradan gelen kirli paralara kucak açılmıştır. Hepsi sivil mahkemelerde yargılanmalı, devlet imkanlarından mahrum edilmelidir!...
27 Ağustos 2011 22:05
yazık olmuşa benziyor...
 // ibrahim çelikoğlu
Sayın Komutanımız Koşaner sağlam bir şahsiyet ortaya koyuyur.Şuan bizlerin bunlar gibi sağlam şahsiyetlere ihtiyacımız,hiç olmadığı kadar var.Böyle yapmasaymış iyi olurmuş gibi.İnşallah gelen gideni aratmaz......
27 Ağustos 2011 18:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler