YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koruculuk kalkarsa PKK bizi 24 saat yaşatmaz
Mardin'in Erik ilçesi korucuların oldukça yoğun olduğu bir yer
Koruculuk kalkarsa PKK bizi 24 saat yaşatmaz
11 Mayıs 2009 / 13:59 Güncelleme: 11 Mayıs 2009 / 00:00

Mardin'in Erik ilçesi korucuların oldukça yoğun olduğu bir yer. Hatta orada yaşayanlar 'korucular ve diğerleri' olarak ayrılmış durumda. Derik'te 2007'de bir korucu derneği kurulmuş. Çevre köylerin korucuları da bu dernekte örgütlenmiş. Ve şu sıralar oldukça endişeliler. Tüm Türkiye'nin Mardin'deki vahşetin ardından koruculuğu tartışmaya başlaması onları tedirgin etmiş.


Şanlıurfa yolundayken şoförümüz Derik'e bağlı köylerdeki korucuları anlatmaya başlıyor. Onların ailelerinin korkularından bahsetmeye. Bunun üzerine rotamızı değiştiriyor ve madalyonun diğer yüzü olan korucuları dinlemek için Derik'e bağlı Sırt mezrasına doğru yola koyuluyoruz. Bu mezrada Derik Korucular Derneği Başkanı Bedran Akdağ yaşıyor. Akdağ'a geleceğimizi haber veriyoruz. Kısa süre içinde etrafta ne kadar korucu varsa evine topluyor. İki odalı evin kabul odasında yerlere çöküyoruz. Çaylar geliyor. Ve biz bir sorunca başlıyorlar bin anlatmaya...


DERİK Korucular Derneği Başkanı Bedran Akdağ (34), sorularımızı yanıtladı.
 
Kaç yıldır korucusunuz?
16 yıldır. Babam ile birlikte korucu olduk. Ama babam rahatsızlandı, bıraktı.


Korucu nasıl olunur? Jandarmaya mı başvuruyorsunuz?


16 yıl önce bu mezrada bir öğretmen öldürüldü. Biz de vatan borcu diye gidip suçluları ihbar ettik. Bunun üzerine PKK bizi tehdit etmeye başladı. Silahsız yaşayamazdık. Jandarmaya gidip korucu olmak istediğimizi söyledik.


Bu mezrada kaç korucu var?


Eskiden 8'di, şimdi iki. Toplam 4 aileyiz burada. Bunlardan ikisi korucu aile.


Sizde kaç silah var?


Bir kalaşnikof, 250 mermi, 4 şarjör var. Daha fazlası yok. Hepsi devlet tarafından üstümüze zimmetli.


Daha fazla isteseniz?


Vermezler. Burada daha fazlasına ihtiyaç yok. Herkese bir kalaşnikof veriyorlar.


Peki PKK'dan ele geçen silahlar? Onlar ne oluyor? Bir kısmı size geliyor mu?


Tabii bazıları bizde kalıyor, hatta devletin üstümüze zimmetledikleri oluyor. (Bu noktada arkadaşları Akdağ'ın sözünü kesiyor ve böyle bir şeyin doğru olmadığını söylüyorlar. Baskı büyüyünce Akdağ teslim bayrağı çekiyor ve kendi kendini tekzip ediyor.)


Korucu olarak görevleriniz neler?


Her gece nöbet tutuyoruz. Askerlerle operasyonlara çıkıyoruz. Kendi araçlarımızla devriye geziyoruz. İstihbarat yardımı yapıyoruz.


Terör dışında askere başka alanlarda da yardımcı oluyor musunuz?


Evet. Kaçakçılık, uyuşturucu gibi operasyonlarda yardımcı oluyoruz. Onlara vatan borcu olarak elimizden gelen desteği veriyoruz.  PKK bizim düşmanımız. Onunla mücadele etmeye çalışıyoruz. Üç beş çapulcuya vatanı teslim etmeyeceğiz. Bize çamur atıyorlar ama koruculuk kalkarsa hem buralar mahvolur hem de biz.


Siz neden mahvolursunuz?


Biz yıllardır örgütten tehditler alıyoruz. Onların düşmanıyız. Sadece biz değil, ailelerimiz yakınlarımız da öyle. Koruculuk kalkıp silahlarımız elimizden alındığı an PKK bizi 24 saat yaşatmaz.


BÜYÜK KATLİAM OLUR


Devlet can güvenliğinizi sağlama garantisi verse?


O zaman belki olabilir ama bir de bizim geçim kaynağımız koruculuk. Hadi onu da bizi başka türlü istihdam ederek sağlasa devlet, ama artık bizim soyumuzu sopumuzu çok zor yaşatırlar buralarda. Mardin'de katliam oldu ya. O katliamın çok daha büyüğü koruculuk kaldırıldığında olur. Yalnızca benim ailem 150 kişi. Yaşatmazlar!


Zaman zaman korucular ve itirafçılardan bu saydığınız operasyonlar dışında da faydalanıldığı iddia edilir. Siz sorgulama gibi süreçlerde de bulundunuz mu?
Faili meçhullerden bahsediyorsunuz. Kesinlikle hayır. Biz uzun zamandır derin istihbarat paylaşımı yaptığımız için birinci derece korucuyuz ve bize asla böyle bir talep gelmedi.


BİZİ VATAN HAİNİ  GİBİ GÖRÜYORLAR


KORUCULARDAN MUSTAFA SAYIM (49)  sorularımızı yanıtladı


Korucu aile olmak köyde nasıl algılanıyor?


Halktan uzağız. Örgütü ihbar ediyoruz diye bizi vatan haini gibi görüyorlar. Kendi soydaşlarımıza ihanet ediyormuşuz gibi bakıyorlar. Çocuklarımız, kadınlarımız da zan altında. Çok zor şartlarda yaşıyoruz. Toplumdan bu kadar uzaklaşmışken koruculuğu kaldırırsanız yaşayamayız buralarda!


Ama koruculuğun kaldırılma tartışmaları, korucuların yasadışı işlere karışması, gayri resmi yoldan silahlanması ile gündeme geldi.
Bakın her şey korucuların üzerine atılıyor. Buralarda silah bulmak çok kolay. İki saat içinde kaçak bir kalaşnikof edinebilirsiniz Mardin civarında. Bunların illa örgütün silahları olması filan da gerekmiyor. Bazı korucular tabii ki yasa dışı işlere karışmış olabilirler ama bunun faturası neden bize çıkıyor? Her evin bir tuvaleti olur, değil mi? Biz bugün burada örgüte karşı engeliz. Bizi yok ettiğinizde etraf karışır.


Siz kaç yıldır korucusunuz?


29 yıldır. Oğlumu da korucu yapacağım. Zaten benim oğlum olduğu için tehdit altında onu okumaya bile gönderemiyorum. Biraz mecburen korucu olacak.


Korucu olmak için özel bir eğitimden geçiyor musunuz?


Evet. Silah eğitimi alıyoruz. İki haftada bir kontrolden geçiyor, iki gün eğitim görüyoruz.


Bedran Akdağ
TERÖR ÜZERİNE KİTAP YAZIYORUM


Evde 16 yıldır silah var. Üç çocuğum da silah olan evde büyüdüler. Bu buralarda çok normal. Ama tabii ki silah her zaman kilitli. Mümkün olduğu kadar göstermemeye çalışıyorum. Sonuçta biz kendimiz ve ailemizi savunmak zorundayız. Erkek çocuklar da ilerde kendilerini savunmayı öğrenecekler. Bizi cahil ve eşkıya gibi gösteriyorlar. Oysa ben lise mezunuyum. Şimdi teröre karşı sürdürdüğümüz mücadele üzerine bir kitap yazıyorum.
Gülten Akdağ


KOCAMLA GURUR DUYUYORUM
Kocam evlendiğimizden beri korucu. Başka türlüsünü bilmiyorum. Etraf bize kötü gözle bakıyor. Şehre inip rahat rahat gezemiyorum ama alıştık. Kocamla ve yaptığı işle gurur duyuyorum. Şimdi silahları alacaklarmış. Olur mu öyle şey? Biz yıllardır bu silahla yaşıyoruz. Nasıl olacak? AKŞAM


İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN


Yetimleri evlatlık almak için kuyruğa GİRDİLER             DETAY


Saldırganların planını nöbetçi asker duyunca...       DETAY


14 aylık oğlunu geride bırakıp baba evine döndü  DETAY


Katliam 35 çocuğu hem yetim hem öksüz bıraktı  DETAY


Mardin'deki KATLİAM çizgilere böyle yansıdı  DETAY


Köy korucular tarafından öldürülen kişi sayısı ?      DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler