YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koruculardan ''çözüm süreci''ne destek
Koruculardan ''çözüm süreci''ne destek
29 Mart 2013 11:15
Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, çözüm sürecine destek verdiklerini belirterek, ''Yöre insanıyız. Akan kanın durmasını en çok biz isteriz'' dedi.

 

Kandemir,  yaptığı açıklamada, gönüllü ve emeklilerle birlikte 100 bine yakın geçici köy korucusu bulunduğunu söyledi. Koruculuk sisteminin terör örgütlerine karşı toplumsal duruşun göstergesi olduğunu dile getiren Kandemir, yıllardır terörle mücadelede en ön saflarda bulunan korucuların çözüm sürecine de destek verdiğini vurguladı.

''Yöre insanıyız. Akan kanın durmasını en çok biz isteriz'' diyen Kandemir, korucuların her zaman devletini birliğinden, bütünlüğünden yana olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Sürece destek veriyoruz, anaların ağlamasını istemiyoruz. Biz bölgemizin gelişmesini, insanlarımızın barış içinde yaşamasını istiyoruz. Kürt'üyle Türk'üyle kardeşçe yaşamaktan yanayız. Biz 30 yıldır askerimizle, polisimizle en ön saflarda terörle mücadele ettik. Canımızı ortaya koyduk. Bunu vatanını gerçekten seven yapabilir.''

''2 korucu kurtarılsın''

Kandemir, terör örgütün elinde bulunan iki korucunun diğer kamu görevlileri gibi kurtarılmasını istediklerini söyledi. 30 yıldır terörle mücadele ettiklerini anlatan Kandemir, özlük haklarının iyileştirilmesini için beklentilerini de şöyle sıraladı:

''Korucularımız 850 lira alıyor. Emekli olduklarında 250 ila 300 lira maaş veriliyor. Bu maaş koruculara yetmiyor, geçinemiyorlar. Korucuların yaptığı görevle aldığı maaş arasında uçurum var. Herhangi bir sosyal güvencemiz yok. Sigortası olmayan korucularımız yeşil karttan faydalanıyor. Sigortamızın yatırılıp, hak kazananın emekli edilmesini istiyoruz. Güvenlik güçlerimizin yararlandığı sosyal güvencelerden yararlanmak istiyoruz.''

Koruculara yönelik kurslar

Koruculara yönelik kursların düzenlenmesini istediklerini kaydeden Kandemir, ''Özellikle okuma yazma bilmeyen korucuların okuryazar olmaları sağlanmalı. Belli eğitim seviyesindeki koruculara yönelik ise kişisel gelişimine katkı sağlayacak kurs ve seminerler düzenlenmeli. Koruculardan eğitim ve yaş kriterlerini sağlayanların diğer kamu hizmetlerine naklen geçişlerinin de yolu açılmalı'' diye konuştu.

Kandemir, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünde köy korucuları ile sürekli diyalog halinde olacak birer koordinatör görevlendirilmesini de talep ettiklerini bildirdi.

 

AA

gkk lerin ozluk ve sosyal haklari
 // mustafa kilinc
Sayin basbakanimiz her defasinda sgk siz isci kalmayacak diyor.gel gelelimki kendi ordusuyla vatan savunmasinda her zaman ve her yerde gprev yapan biz korucular ise hic bir hakka sahip degiliz.emekli olan abilerimiz var aldiklari maas 20 yil sonunda 380 tl.bu simdiye kadar biz korucularin hakkinin yenmesi degilmidir.sayin basbakanimizdan ve butun devlet buyuklerimizden tek beklentimiz bize sigorta yapilmasi ve maaslarimizda iyilestirme yapilmasi.baskalari alir 1000-2000 tl arasi maas yinede cika...
30 Haziran 2013 Pazar 14:51
terörle mücadelede köy korucularının faydaları ve devletin onlara yöneli
 // rahmetullah saldıran
Devlet sadece ak parti zamanında değil sistemin kuruluşundan bu yana dek çifte standarlı bir politika güdüyor. Korucular ne yapmış. Koruculat vatanını dinini devletini koruyup parçalatmamış .uzman arkadaşlar hak etmiş benim lafım onlara değil yanlış anlamasınlar .ama onlar gibi görev ve faydaları dokunduğuna hiç şüpheniz olmasın onların her türlü özlük hakkı var korucu geçici ve açlığa sefalete talim bu çifte standartır. Polislerl kiyaslarsak gene oyle. Hangi sınıfla kıyaslarsak hep oyle bu dev ...
12 Mayıs 2013 Pazar 13:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler