YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korsanları geç mi bildirdi?
Horizon-1'in 4. Kaptanı Akbay: Herkes beni kullanıyor. Benim üzerimden prim yapılıyor.
Korsanları geç mi bildirdi?
02 Ocak 2010 / 19:24 Güncelleme: 02 Ocak 2010 / 19:36

Somalili korsanlar tarafından 8 Temmuz 2009'da kaçırılarak Aden Körfezi'nde rehin tutulan "Horizon1" adlı geminin İzmirli 4. Kaptanı Aysun Akbay, "Herkes beni kullanıyor. Benim üzerimden prim yapıyor." şeklinde konuştu.

1. Kaptan Mustafa Ulusoy ise Akba'ı suçlayarak, "Aysun Kaptan bana tehlikeyi geç bildirmeseydi kurtulabilirdik. 5 saniyemiz daha olsaydı, yakınımızdaki Gediz firkateyninin helikopteri, korsanların gemiye kancalı merdiven atmasına engel olacaktı ve kurtulacaktık." iddiasını Akbay ise iddiaları reddetti.

1. Kaptan Mustafa Ulusoy ile aralarında hiçbir problem ve sorun olmadığını belirten Aysun kaptan, "Herkes beni kullanıyor. Benim üzerimden pirim yapıyor." demişti.

Doğuş Üniversitesi'nde 24 Aralık 2009'da düzenlenen "Uluslararası Toplumun Yeni Problemi Deniz Haydutluğu" konulu panelde bir sunum yapan Mustafa Ulusoy, Somalili korsanlar tarafından kaçırılan ve 89 gün sonra, 5 Ekim 2009'da fidyeyle serbest bırakılan geminin hikâyesini anlattı.

Dünya Gazetesi'nin "Perşembe Rotası" adlı deniz ticareti ve lojistik ilavesinin haberine göre Ulusoy, kaçırılmanın sorumlusu olarak Aysun Akbay'ı gösteriyor. Olay sırasında kamarasında bulunduğunu anlatan Ulusoy, nöbetçi kaptanın Akbay olduğunu belirtti.

Saldırıdan geç haberdar olduğunu ileri süren Ulusoy, şunları söyledi: "Gaziantep gemisinin 40 mil, Gediz'in de 16 mil yakınımızda olduğunu öğrendim. O anda Gediz gemisinin helikopteri havadaydı, derhal bize yönlendirdiler. Haydutlar, kancalı merdiveni gemiye atmaya çalıştı. Almış olduğumuz tüm önlemlere rağmen sonunda teslim olmak zorunda kaldık, çünkü kancalı merdiveni gemiye takmayı başardılar. Daha sonra helikopter geldi. Maalesef 5 saniyelik bir farkla haydutlara yakalanmaktan kurtulamadık. Eğer 5 saniyemiz daha olsaydı, biz de gemisini kurtaran kaptanlar kervanına katılacaktık. Haydutlar güverteye çıkınca yapacak bir şey yoktu zaten. Korsanlar güverteye çıktıktan sonra helikopter ateşi kesmek durumunda kaldı."

Ulusoy'un suçlamalarını kabul etmeyen Akbay, üzerine düşen görevi yaptığını belirtti.  Aylar sonra neden kendisini suçladığını anlamadığını ifade eden Aysun Kaptan, "5 saniye önce değil, görür görmez haber verdim. Ben üzerime düşen görevi yaptım. Gerisini o yaptı zaten." diye konuştu.

Hava puslu olduğu için korsanları ancak tekneyle gemiye yaklaştıklarında fark edebildiğini anlatan Akbay, "Hemen kamarasını telefonla arayıp korsanların geldiğini ve köprüye çıkmasını söyledim. Hattâ yanımda geminin 2. kaptanı da vardı. O, kendini kurtarmak için böyle bir açıklamada buluyor. Eğer bir ihmal veya suçum olsaydı, şirket yetkilileri de bunu söylerdi." şeklinde konuştu.

Akbay, "Bu zamana kadar hiç böyle bir suçlama duymadım ilk kez bu suçlamayla karşılaştım ve şok oldum. Aramızda hiç bir sorun ve problem yoktu aramız gayet iyiydi. Herkes beni kullanıyor. Benim üzerimden prim yapıyor." dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler