YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korkutan deprem rakamı!
Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan İzmir fayının 6,5 şiddetinde bir deprem ürettiği takdirde 19 bin 538 kişinin hayatını kaybedebileceğini belirterek; “1 milyon 400 bin kişi bu depremden etkilenecek” dedi.
Korkutan deprem rakamı!
23 Ekim 2013 / 18:45 Güncelleme: 23 Ekim 2013 / 22:10

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan Türkiye’de eş zamanlı olarak başlattıkları ve 11 gün sürmesini planladıkları yapı denetim güvenliği kampanyası hakkında basın toplantısı düzenledi.

Uygulamadaki yapı denetim sisteminin sadece bina inşa sisteminden ibret olduğunu ve denetimlerde eksikliklerin olduğunu öne süren Murathan, İzmir Büyükşehir Belediyesince 1999 yılında yapılan İzmir deprem master planına göre, doğu-batı doğrultulu İzmir fayının 6,5 büyüklüğünde olacağı senaryosu ile 11 merkez ilçede 195 bin 376 binanın ağır hasar görebileceği veya yıkılacağı, 225 bin 990 binanın orta hasar, 283 bin 111 binanın hafif hasar göreceği, en az 5 bin 862, en çok 19 bin 538 kişinin hayatını kaybedeceği, en az 17 bin 586, en çok 195 bin 376 kişinin yaralanabileceği ve 1 milyon 474 bin 785 kişinin açıkta kalabileceğini söyledi. Murathan, “Türkiye’nin yüzde 92’si deprem bölgeleri içerisinde yer almakta nüfusun da yüzde 95’i deprem bölgeleri altında yaşamakta.

Deprem öldürmez bina öldürür bakış açısıyla Türkiye’de on binlerce bina yapılmaktadır. Biz, bu yapılan binaların mevcut yapı denetim sistemiyle depreme güvenli binalar olmadığını ifade ediyoruz. Çünkü Türkiye’de depreme güvenli binaların olması için yapı denetim şirketleri ve belediyelerin zeminlerin jeolojik ve jeoteknik etütlerini kontrol etmesi gerekiyor” dedi.

“On binlerce konutun denetimi yok”

Murathan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Van depreminde hasar gören 50 bin konutun yaklaşık yüzde 30’u bina sağlam olmadığı için yıkılmamıştır. Binanın oturduğu zemin sağlam olmadığı için yıkılmıştır.

Şuan yapı denetim sistemimiz yalnızca bina denetimini yapıyor. Bugüne kadar olan tüm depremlerde mevcut yapı denetim sistemine göre elektrik, doğalgaz, ısı ve su tesisatları kontrol ediliyor fakat zemin çalışmaları kontrol edilmiyor. 11 günlük kampanyamızda hükümetle görüşeceğiz. Yapı denetim mevzuatının ülke genelinde değiştirilmesini talep ediyoruz. Yapı denetim şirketlerinde etkin bir jeoloji mühendisi hizmeti yok. Elektrik mühendisleri, inşaat mühendisleri, mimarlar ve makine mühendisleri var ancak asıl zemin üzerine çalışma yapan jeoloji mühendislerinin yasal mevzuatları tanımlanmamış. Henüz bir yasa çıkmış değil. Şuanda İzmir’de yapılan binlerce konutun, Türkiye’de yapılan on binlerce konutun etkin bir kamusal denetimi söz konusu değil.”

“Bir milyon insan etkilenecek"

Başkanı Alim Murathan  ayrıca İzmir’in deprem riski  açısından yüksek kentlar arasında bulunduğunu aktararak konuşmasını şu sözler ile sürdürü: “ Dünyadaki 20 kentten biri. İzmir’de 1999 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi Üniversitesi’ne İzmir deprem master planı çalışması yaptırıyor. İzmir’de deprem üretecek 13 aktif fay var. En etkili olan İzmir fayı üzerinde senaryo oluşturuluyor. Doğudan batıya 40 kilometre kat eden bir fay bu fay, 6,5 şiddetinde deprem üretirse ne olur diye araştırılıyor. En son bu fay 1688 yılında deprem üretmiş. Bu depremde 20 bin insan İzmir’de yaşamını yitirmiş. Kentin yarısı yıkılmış. Bu diri fayın deprem üretmesi bekleniyor ama bugün de olabilir 50 yıl sonra a olabilir. Çalışmaya göre deprem olması durumunda 1 milyon 400 bin kişi bu depremden etkilenecek. On binlerce bina yıkılacak.

Bu çok ciddi. Ama fayın nerden geçtiği konusunda etkin bir çalışmamız söz konusu değil. İzmir’de bizim yapmış olduğunuz çalışmalar sonucunda dört belediye hariç jeoloji mühendisleri hizmet vermeye başladı. Konak, Narlıdere, Güzelbahçe ve Bayraklı’da jeoloji mühendisi yok. Bu dört belediye, İzmir’de deprem riski en yüksek bölgeler. Binalar iki nedenle yıkılır; İnşaat mühendisi binaları yanlış projelendirir ve eksik malzeme kullanılır ya da zeminden kaynaklanır. Zeminle ilgili verileri inşaat mühendisine vermezseniz inşaat mühendisi doğru proje çizemez.”

 

İHA

DEPREM,FELAKET ERKEN UYARI MERKEZİ ERZİNCAN
 // Hüsamettin ŞENER

Hüsamettin Şener bir bağlantıya yorum yaptı.
2 saat önce
Günler önce Malatya Darende'de Çiçekler açınca Topraktaki ısınmadan dolayı diye uyardım Darende gazetesini. Korkularından yayınlayamadılar.

İşte şimdi Erken uyardığım tehlike geliyor. şimdiden gerekli tedbirler alınsın...

İntihalci takımıda hemen üşüşmesinler. Ben bildimi oynayarak. Çoktan tesbit ettim web sayfalarından uyardım.

Dünyada son 21 sene içinde olan tehlikeli depremleri Dilekçe ile valiliklere.Faks ile devletlere W...
23 Ekim 2013 Çarşamba 20:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler