YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korkunç kaza ile ilgili konuştu
Korkunç kaza ile ilgili konuştu
25 Şubat 2012 14:59
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kozan'da baraj kapağının patlamasına ilişkin, ''Kapaklardaki ağırlık hesabı veya herhangi bir hata sebebiyle kapakların açılması veya yüzmesi neticesinde olay meydana gelmiş olabilir'' dedi.

Eroğlu, DSİ 22. Bölge Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli'nin kapağının patlamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Söz konusu baraj yatırımının kendi bakanlıklarına ait bir yatırım olmadığını ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:

''Özel sektör tarafından yapılan çalışma. Bu barajda maalesef bu kaza meydana gelmiş. Su tutulmuş, fakat derivasyon tüneli diye bir tünel var, orada kapaklar bulunuyor. Kapaklar kapatılmış. Herhangi bir şey olmaması lazım. Ancak bu kapaklar birden bire açılmış veya yüzmüş. Kapaklar yüzünce birden bire su boşalmış. Bunun sonucunda o civarda çalışan işçiler vardı, o işçilerden 10'u kayboldu. İşçilerden ikisinin öldüğü yönünde haber geldi bize. Arama çalışmaları devam ediyor.''

Veysel Eroğlu, çok acı bir kazanın meydana geldiğini kaydederek, ''Kaza ile ilgili savcılık inceleme başlatacaktır. Arkadaşlarımız olay yerinde inceleme yapıyor. Kapaklardaki ağırlık hesabı veya herhangi bir hata sebebiyle kapakların açılması veya yüzmesi neticesinde olay meydana gelmiş olabilir. Ölen işçilerimizin yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Milletimizin de başı sağ olsun'' diye konuştu.

Bu tür yapıların kontrol edilmesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

''Biz dedik ki DSİ'nin bir yönetmelik hazırlayarak, bu tür yapıları denetlemesi ya da denetlendirmesi lazım. Geçtiğimiz yıllarda da Kahramanmaraş'ta yanlış bir vana kullanılması sonucu vana patlamış ve iki işçimiz de hayatını kaybetmişti. O da özel sektör. Denetim yönetmeliğini hangi sebeple bilmiyorum, inceleyeceğiz, Danıştay iptal etti. Su yapılarının denetlenmesi şart diye düşünüyorum. Allah'a şükür bizim DSİ yapılarında şimdiye kadar böyle bir kaza olmadı. DSİ'nin yapılarında çok sıkı denetimler yapılıyor. Ama bu tür kazalar da olabiliyor. Yönetmelik iptal edilince yıldırım hızıyla arkadaşlara talimat verdim. İptal sebebi inceleniyor. Denetim olmadan bu işler olmaz. Yerindelik denetimi diye Danıştay'ın, yargının böyle bir denetim yapma hakkı yok. Kimse onlara sormuyor böyle bir kaza olduğu zaman. 'Kim denetlemedi' diye soruluyor. Hukuk müşavirlerine talimat verdim, şu anda hazırlık yapılıyor. Boşluk olmaması gerekir. Bütün su yapılarının sahibi DSİ'dir, dolayısıyla DSİ tarafından mutlaka, yönetmelikle bu yapıların denetlenmesi ve denetlendirilmesi lazım.

Bizim düşüncemiz şuydu, her HES yapan baraj ya da gölet yapan firma, bir mühendislik, müşavirlik, denetim firması ile çalışsın, onu da biz denetleyelim, devlet denetlesin diye çalışma yapmıştık. Ama maalesef bir dernek itiraz etti, İdare Mahkemesine dava açtı. Danıştay'da görüldü.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler