YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korktuğu başına mı geliyor?
Korktuğu başına mı geliyor?
24 Mart 2010 08:28
20 gün önce Anayasa değişikliği için 'Uzlaşma olmazsa sonunda bize geliyor' diyen Anayasa Mahkemsi Başkanı Haşim Kılıç'ın endişesi gerçek oluyor. Muhalefet mahkemeye gitmeye kararlı. Kulisler erken seçim senaryolarıyla kaynıyor...

Önceki gün kamuoyuna açıklanan hükümetin 23 madde ve 3 geçici maddeden oluşan anayasa değişikliği taslağı muhalefet ve yargı cephesinden büyük tepki aldı.

Daha ilk günden uzlaşma ümidi suya düştü. AKP, paketi referanduma götürmekte kararlı. Muhalefet ise bu durumda Anayasa Mahkemesi'nin kapısını çalacak. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın korktuğu başına geliyor. Hukukçular paketin kaderine ilişkin olası yol haritasını çizdi.

Yüzde yüz uzlaşma dünyada yok

Anayasa paketinin iyi niyetle hazırlanmış gerekli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Uzlaşma kültürünün uygulanmadığı görüşüne ise katılmıyorum. AK Parti, tüm yolları denedi. Muhalefet ısrarla karşı çıktı. Kastedilen yüzde yüz uzlaşma ise bu dünyanın hiçbir yerinde olmaz.

Anayasa Mahkemesi'nin, bu kez 'türban' düzenlemesinde yaptığı gibi yetkilerini aşarak konunun esasına gireceğini sanmıyorum. Yüksek Mahkeme bir kere hata yaptı. Şimdi ikinci kez hata yapıp böyle bir vebalin altına girmeyecektir. Girerse vahim bir karar vermiş olur.

Paketin referanduma sunulması, siyasi bir risk. Ancak AK Parti'nin başka bir seçeneği kalmadı. Referandumdan çıkacak sonuç aynı zamanda AK Parti Hükümeti için güven oylaması anlamı da taşıyacak. Anayasa Mahkemesi, hatasını tekrarlar ve değişiklik paketini iptal ederse, referandumu tıkamış olur. Bu durumda AK Parti için tek seçenek kalır; erken seçim.

Ya hep ya hiç mantığı
'Ben yaptım oldu' mantığı demokrasi kültürüyle asla bağdaşmaz. Esas yönünden iptal kararı zor: Anayasa Mahkemesi, 'türban' düzenlemesine ilişkin iptal kararı nedeniyle çok ağır eleştirilere uğradı. Anayasa Mahkemesi değişiklik paketine vize verirse referanduma gidilir. Tüm maddelerin paket halinde oylamaya sunulması sakıncalı. AKP,  'ya hep, ya hiç' mantığını denemek istiyor. Ama bu yanlış ve tehlikeli. Çünkü referandumun sonucu, AKP'nin kaderini de belirleyecek.

'Bize gelmesinden korkuyorum'
HaŞİm Kılıç, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada şöyle demişti: 'Ülkenin Anayasal reforma ihtiyacı var. Ama bunun tam uzlaşma ile sağlanması gerekir. Yoksa tüm değişiklik girişimleri ve zorlamalar sonunda bize geliyor. Korkum, bu yargı reformu ve Anayasa değişikliğinin de bize geleceği yönünde. Öyle de olur zaten.'

Hukuk devletine aykırılıktan iptal edilebilir
Anayasal reform mümkün olduğu kadar geniş mutabakatla yapılır. Ne var ki, ortada uzlaşma yok.
Yüksek Mahkeme, Anayasa değişikliklerini şekil bakımından denetleyebilir. Yeni düzenleme içerisinde 'türban'da olduğu gibi laiklik ile çatışan hüküm yok. Ancak hukuk devleti açısından tartışılacak hükümler var. Anayasa Mahkemesi bu hükümleri, 'hukuk devleti ilkesine aykırılık' gerekçesi ile iptal edebilir.

Yargıya ilişkin düzenlemeler iptal olursa, iptal edilmeyen maddeler halk oylamasına gider. Bazı maddeler konusunda örneğin geçici 15'inci maddenin kaldırılması gibi, kimsenin itiraz etmediği herkesin mutabakata vardığı maddeler var. İptal edilenler gider, kalan sağlar bizimdir...

Başbakan referanduma fazla güvenmesin. Rahmetli Özal'ın başbakan olduğu 1988'de yerel seçimlerin bir yıl öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği halka sunuldu. Özal'a güven oylamasına dönüştü ve yüzde 65 oyla reddedildi. Daha sonraki seçimde ANAP'ın düşüşünün başlangıcı idi. AKP için de bir düşüşün başlangıcı olabilir.

Tek sıkıntımız yargı
YARGITAY Başkanı Hasan Gerçeker, 'Yargı bağımsızlığı dışında bir sıkıntımız, derdimiz yok bizim' dedi.  Başbakan Erdoğan'ın, 'birinci sınıf hakimlerin HSYK'ya seçim yapmasına ilişkin, Yargının hazımsızlık problemi var' sözlerine Gerçeker, HSYK'nın bugünkü yapısı itibarıyla  7 üyesinden 3'ü Yargıtay kontenjanından yeni yapılandırılmada ise 21 üyeden 3'ü Yargıtay kontenjanından olacak. Bu durumu kamuoyunun insafına ve takdirine bırakıyurum' dedi.

Akşam

evet
 // harun demir
bu reformlar ve yasalar bazılarının cebine hitap etmediği için tabiki onlar tarafından tepkiyle karşılaşılacaktır onların korktuğu ceplerini bundan sonra nasıl çarpıp dolduracakları vee aslında ağalıklarının sona ermesi endişesi.sonunda kime hesap verecekleri ortada.bu balığın karadaki son çırpınışları:)...
24 Mart 2010 13:53
Anayasa mahkemesi,anayasaya uymakla yükümlü...
 // ibrahim çelikoğlu
Anayasada kuvvetler ayrımı var.Hukukçunun siyaseti bilmesi imkansızdır.Siyaset yapmasıda yassaktır.Hayatı boyunca hukuk okumuşiştikal olmuştur.Siyasetçilerde hukuku bilmeyebilir.Hepsinin hukukçu olması olanaksızdır.Çoğu siyaset okumuş,iştikal olmuştur.Bundan ötürüde kuvvetler ayrımı şarttır.Hukukçu yasama ve yürütme yapamaz.Siyasetçinin bilir kişileri vardır.Hukukçunun olamaz.Görülüyorki hukukçular ne kladar büyük yanlışlık içinde.Çıkar görevin,vat...
24 Mart 2010 11:56
OLACAKSA ANAYASA AB NORMLARINDA OLSUN !
 // VATANDAŞ
Hükümet doğru bildiklerini yap gerisini millete bırak Türk halkı çok bilinçli, Rh.Özalın dönemindeki şartlarda,ortamda böyledeğildi kimse kimseyi yanıltmasın yüksek oranda katılım ve evet çıkar.Ak parti kaybetmez rahat olun,velevki kaybeden parti olsada Milletimiz kazanır.İktidar doğru olanı yap millete anlat gerisi kolay."Allaha dayan,saye sarıl,hikmete ram ol; Yol varsa budur,bilmiyorum başka çıkar yol". Başbakanım senin eserin var
vefalıyız." EVET "...
24 Mart 2010 09:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler