21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,466
 • BIST95.182
 • Dolar4,7368
 • Euro5,4693
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2597
 • İstanbul29 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri23 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korkmaz Karaca: "Kılıçdaroğlu kaçak güreşmesin..."
CHP parti meclisi eski üyesi Korkmaz Karaca'ya 24’te konuk oldu. Karaca Kılıçdaroğlu’un kaçak güreşmesine gerek yok! Hiç kaçak güreşme, eğer kendine güveniyorsan, demokrasiye inanıyorsan çık Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına aday ol dedi.
Korkmaz Karaca: "Kılıçdaroğlu kaçak güreşmesin..."
07 Mayıs 2014 / 18:05 Güncelleme: 07 Mayıs 2014 / 18:06

Başkentin ağırlıklı gündemi cumhurbaşkanlığı seçimi, Yüksek seçim kurulu başkanı dün takvimi açıkladı. Partiler de ilk kez halk tarafından seçilecek cumhurbaşkanı için aday belirleme uğraşında. İstişarelerini sürdüren ak parti'nin, hafta sonu Afyonkarahisar'da yapılacak kamp sonrası adayını büyük ölçüde netleştirmesi bekleniyor. Ancak muhalefet için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Zira ne ana muhalefet CHP'de ne de diğer muhalefet partilerinde bir belirsizlik var. Peki, Muhalefet neden suskun? Ortak aday belirlenmesi mi düşünülüyor? Kulislerde öne çıkan isimler ne kadar gerçekçi? Bu soruları CHP'yi yakından tanıyan bir isme,  işadamı, gazeteci ve CHP parti meclisi eski üyesi Korkmaz Karaca'ya 24’te cevapladı

Korkmaz Karaca'nın açıklamalarından satırbaşları...
 
Cumhurbaşkanlığı seçimi

Muhalefet partilerinde aday konusunda belirsizlik yaşanıyor,  CHP açısından en güçlü ihtimal ne?

Korkmaz Karaca: Cumhuriyet Halk Partisinin durumu açıkça şöyleyim içler acısı, Yerel seçimde CHP’nin paralele yapı ile girdiği ilişkide bir stratejisi vardı. O stratejinin senaristi paralel yapıydı. Uygulayıcısı da Kemal Beyin odasına en son kim giriyorsa o onu yönlendiriyordu. Bugün paralele yapı ile böyle bir ilişki devam ediyor mu? Etmiyor mu? Çok net değil! Kafalarında ne var nasıl bir yöntem belirlediler oda belli değil!
 
CHP bir ortak aday mı gösterecek? Yoksa kendi adayını mı gösterecek?

Korkmaz Karaca: Benim siyaset anlayışımda, demokrasi anlayışımda ortaklık yapılacak bir tek irade vardır o da millettir. Eğer biri ile ortak olacaksanız milletle ortak olursunuz. Milletin ortak değerleri ile ortaklık yaparsınız. 2+2 siyasette 4 etmez!
 
Kemal Bey gerçek bir liderse aday olmalı

Korkmaz Karaca: Sayın Başbakanın kafasında yeni bir model var. Bu yeni model fiilen yarı başkanlık modeli!  Kendisi tüm partisiyle, kadrolarıyla aday olacak ve bu işle asılacak, her ne kadar kesinleşmese de. Burada yakışan Kemal Bey gerçekten bir siyasi parti lideriyse “Sözde değil özde liderse” Kendisi partisi adana çıkıp bu yarışa liderlik etmeli. CHP’nin adayı Kemal Bey olmalı, MHP’nin adayı Sayın Devlet Bahçeli olmalı, Tayyip Beyin karşısına çıkıp aday olmalılar. Halkın vereceği kararda kendilerini tartmaları lazım! Böyle arayışları ben son derece 80’li yılların 70’li yılların ara dönemlerin hastalıkları olarak görüyorum.
 
CHP, Anamuhalefet partisi olma özelliğini kaybetti

Korkmaz Karaca: CHP’nin son yerel seçimlerde aldığı oylara baktığımız da, üç büyük şehri çıkardığınız zaman( İstanbul, Ankara ve İzmir’deki)başarılı neticeleri dışarıya çıkarttığınız zaman Anadolu’daki diğer illerin toplamından alınan ortalama ile CHP ikinci parti değil! Ana Muhalefet partisi olma özelliğini kaybetmiş durumda. CHP üçüncü parti durumunda! Böyle bir tabloda CHP’nin bir tek amacı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde üçüncü olmamak! İkinci olmak ve bak biz ana muhalefet konumundayız hala diyebilmek.

CHP'nin kafasında plan ve strateji yok

Korkmaz Karaca: CHP’nin kafasında nasıl bir plan var? Nasıl bir plan var? Diye baktığımız zaman hiçbir planları yok! hiçbir stratejileri yok! Ben inanmıyorum olduğuna.
 
CHP’nin MHP ile bir görüşme trafiği var mı?

Korkmaz Karaca: Bence öyle bir şey henüz başlamadı. Ama başlatmayı planlıyorlar
 
CHP, BDP HDP bloğunun desteğini almayı düşünüyor mu? MHP, BDP HDP bloğu ortak bir aday üzerinde anlaşabilir mi?

Korkmaz Karaca: Bunu anlamak çok tuhaf! Neden? MHP ile HDP hangi konuda ortak bir fikre, inanca, projeye, dünya görüşüne sahipte bir isim üzerinde birleşipte bir araya gelecek veya HDP ile CHP bir araya gelecek. Bunlar doğru şeyler değil! Demokrasilerde ortaklık yapılacak bir tek irade millettir. Milletin değerlerine beklentilerine uygun bir yol hartasını kendinize kılavuz edinmezseniz, sonunu her zaman hüsrandır.Yerel seçimlerde CHP bunu yaşadı.

"Kılıçdaroğlu kaçak güreşmesin..."

Korkmaz Karaca: Seçim sonucu CHP için başarısızlıktır. Bunun bedelini biri ödemelidir. Bunlar hiçbir şekilde bırakın ödemeyi Kendisini son derece başarılı olarak adlandıran bir CHP yönetimi var. Ve burada sesleniyorum: Sayın Kılıçdaroğlu’un kaçak güreşmesine gerek yok! Hiç kaçak güreşme, eğer kendine güveniyorsan, Eğer ki demokrasiye inanıyorsan çık Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına adayım de. Onun sonunda görelim milletin tartısı şaşmaz bir tartıdır. Kuyumcu terazisinden daha sağlamdır. Seçimin sonunda Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli milletin tartsında kaç kilo gelecekler, herkesin kilosu bir ortaya çıksın.
 
Korkmaz Karaca: Siyasetin kodlukları babanızdan kalmadı. Milletin o koltukları başarılı olan kalmalı başarılı olmayan gitmeli. Recep Tayyip Erdoğan sekiz tane seçime girdi sekizinde de galip geldi. Ve her seferinde hodri meydan diyor. “Seçimi kazanamazsam siyaseti bırakırım, birinci parti olmasam siyaseti bırakırım” bu resti göremeyen genel başkanlar kusura bakmasınlar ama liderim diye ortada gezmesinler, gezemezler, böyle bir şeye hakları yok!

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler