YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korgeneral Galip Mendi'ye ağır suçlama
Korgeneral Galip Mendi'ye ağır suçlama
Korgeneral Galip Mendi'ye ağır suçlama
24 Ekim 2008 / 22:16 Güncelleme: 24 Ekim 2008 / 00:00

Kıbrıs'ta 1996 yılında öldürülen gazeteci Kutlu Adalı'nın eşi İlkay Adalı'dan, faili meçhul suikastlarla öldürülen Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'ya ve Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu'na, "Susmayın!" çağrısı. Eşinin katillerinin bulunması için Ergenekon davasından umutlu olduğunu anlatan İlkay Adalı, eşinin suikastına adı karışan Kocaeli Garnizon Komutanı Galip Mendi'nin 2004 yılındaki referandumda, Muzaffer Tekin'le birlikte Kıbrıs'a gelerek, köy köy dolaştığını ve "Hayır" oyu verilmesi için halka propaganda yaptığını söyledi. Dün başlayan Ergenekon Davası duruşmasını, makamında öldürülen Danıştay 2. Daire üyesi Yüvel Özbilgin'in oğulları da mahkeme salonunda izlemişti.


1996 yılı Temmuz'unda faili meçhul bir suikastla öldürülen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı'nın cinayetindeki sır perdesi 12 yıldır aralanamadı. Adalı'nın bedeninden çıkarılan 2 kurşunun balistik incelemesi yapılmadı. Suikastta, o dönem, hakkında yazdığı yazılar nedeniyle tehditler aldığı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Galip Mendi, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olan Hasan Kundakçı ve Abdullah Çatlı'nın isimleri geçti.


Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, suikastın Susurlukçuların meşhur silahı "Uzi" ile gerçekleştirildiğini açıkladı. Kutlu Adalı'nın eşi İlkay Adalı, suikastın faillerinin ortaya çıkarılması için davanın peşini bırakmayarak, büyük bir hukuk mücadelesi ortaya koydu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) gerekli soruşturmayı yapmadığı için Türkiye'yi mahkum ettirdi.


"SAVCI OLAYIN ÜZERİNE GİTSİN"


Katillerin ortaya çıkarılması için Ergenekon Davası'na umut bağlayan İlkay Adalı, yine faili meçhul suikastlarla öldürülen Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'ya ve Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu'na, "Susmayın" çağrısı yaptı. Güldal Mumcu ve Şengül Hablemitoğlu'nun suikastların üstüne gitmek yerine, susmayı tercih ettiklerini ifade eden Adalı, "Onlara çağrım, susmamaları. Çünkü, onlar sustukça sıra başkalarına gelecek. Faili meçhul cinayetler devam edecek" dedi.


Ergenekon davasından ümitli olduğunu ifade eden Adalı, "Ergenekon Davası'nda, eşime yapılan suikastın üzerine gidilirse, failler bulunur. O kurşunların Uzi silahından çıktığına, kime ait olduğuna dair bilgiler gelirse, o olayın çözüleceğine inanıyorum ben. Ergenekon Savcısı'nın eşime düzenlenen suikastın üzerine gitmesini bekliyorum ve Başbakan Erdoğan'dan istediğim randevunun kabul edilmesini istiyorum" dedi.


KORGENERAL GALiP MENDi'YE AĞIR SUÇLAMA


İlkay Adalı, Genelkurmay Başkanlığı adına Ergenekon tutukluları emekli Orgeneral Şener Eruygur ile emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u Kandıra F Tipi Cezaevinde ziyaret eden Kocaeli Garnizon Komutanı olan Korgeneral Galip Mendi ile ile ilgili de müthiş bir iddiada bulundu.


Eşinin ölümünde kısa süre önce Galip Mendi'den tehdit telefonları aldığını ve Mendi'nin bunu mahkemede kabul ettiğini ifade eden Adalı, şu iddiayı gündeme getirdi: "Kıbrıs'ta 'Evet - Hayır' oylaması yapılacağı zaman Galip Mendi, Muzaffer Tekin'le birlikte gelip burada, köyleri gezip 'Hayır' oyu verilmesi hususunda halka telkinde bulundular." (sesonline.net)


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler