YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Köpek" taklidi işe yaramadı!
"Köpek" taklidi işe yaramadı!
02 Ekim 2009 08:06
Raporda, Danıştay tetikçisi Arslan'ın hastanede kaldığı 12 gün boyunca, köpek gibi havladığı aktarıldı

Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan'ın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden aldığı rapor Ergenekon dava dosyasına girdi. Hastane raporunda, Arslan'ın 'deli' raporu almak için yapmadığını bırakmadığı ortaya çıktı. 6 doktorun oybirliğiyle verdiği 3 sayfalık raporda Arslan'ın hastanede kaldığı 12 gün boyunca köpek gibi havladığı aktarılıyor.

Arslan, 'beyinsel sorunları' olduğunu söylemesi üzerine Silivri Devlet Hastanesi'ne sevk edilmişti. Burada yapılan kontrollerin ardından daha kapsamlı bir tetkik için Bakırköy'e gönderildi. Oluşturulan 6 kişilik kurul tarafından 12 gün boyunca izlendi. Kurul, Arslan'ın sağlıklı olduğunu ve 'numara' yaptığını rapor etti. Hastanenin hazırladığı raporun ayrıntıları ortaya çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dava dosyasına eklediği raporda, "Kişinin, görüşme sırasında tutumu, davranışları, mimikleri, görüşme odasına girerken ve çıkarken sergilediği davranışlar, aşırı abartılı ve teatral özellikler taşımaktaydı." ifadelerine yer veriliyor.

28 Ağustos-9 Eylül 2009 tarihleri arasında yapılan psikiyatrik muayenelerinde, Arslan'la ilgili ilk tespitler şöyle: "Bilinci açık, öz bakımı kötü, saçı ve sakalı uzamış, göz teması kurmuyor, iletişime girmiyor, hareketli, amaçsızca cama ya da kapıya yöneliyor, görüşme odasına gelmeyi ve oturmayı reddediyordu."

Arslan'ın, negativist bir tutum içinde eliyle kadın sağlık ekibinin başının kapalı olmadığı ve görüşmek istemediği şeklinde yorumlanan işaretler yaptığı ifade edilen rapora göre, sanık öfkeli bir tutum sergiliyor. Abartılı mimikler ve jestler yapıyor. Ağzını açmadan dişlerini sıkarak kızdığını belirten anlaşılmaz sesler çıkarıyor. Zaman zaman bağırıyor. Başını duvara vurmaya başlaması üzerine kendisine zarar vermesini engellemek amacıyla kısa süreli el ve ayak bileği tespitine alınıyor. Bu sırada canının yandığını belirtmesi üzerine bu uygulamaya son veriliyor. Ancak daha sonra kendisine zarar verici davranışı tekrarlamıyor. Sigara izmariti yiyor. Kameraların bulunduğu odada iç çamaşırlarını çıkartıyor. Odanın ortasına pisliyor. Yerde emekleyerek dolaşıp, derin derin nefes alıyor. Dilini dışarı çıkarıp havlıyor. Arslan'a herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmıyor.

HASTA DEĞİL, NUMARA YAPIYOR

Raporun sonuç kısmında şu ifadeler kullanılıyor: "Kişinin sergilediği tutum ve davranışlar herhangi bir akıl hastalığı ya da zayıflığı bulgusu olarak değerlendirilmedi. Psikiyatrik tedavi düzenlenmedi. Tutum ve davranışlarıyla hekimi yanıltma çalışması olarak simülasyon (temaruz) tanısıyla değerlendirildi. Kişide halen tedaviyi gerektiren bir psikiyatrik hastalık bulgusu saptanmadı. Tıbbi kanaatini bildirir sağlık kurulu raporu verildi."

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler