YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kopan gürültünün nedeni...'
Katıldığı bir konferansta anayasa değişikliğine yeterli olmasa da destek vereceklerini söyleyen Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Osman Can, bazı kesimlerin neden bu kadar gürültü çıkardıklarını da sözlerine ekledi.
'Kopan gürültünün nedeni...'
24 Ağustos 2010 / 08:33 Güncelleme: 24 Ağustos 2010 / 08:43

Osman Can, yeterli olmasa da 12 Eylül'de yapılacak referandumda oylanacak anayasa değişikliğine destek vereceklerini söyledi.

Eski Anayasa MahkemesiRaportörü ve Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doç. Dr. Osman Can, anayasa değişikliği çalışmaları sırasında "değişiklikleri bu meclis yapmasın" tavrının ortaya çıktığını hatırlatarak, "Yeni bir darbe yapılmasını mı bekleyeceksiniz." diye sordu. Can, yeterli olmasa da 12 Eylül'de yapılacak referandumda oylanacak anayasa değişikliğine destek vereceklerini söyledi.

Can, Anayasa Değişikliğine Evet Platformu'nca düzenlenen "Anayasa değişikliği ve referandum" konulu konferansa katıldı. Can, Seyhan Kültür Merkezi'ndeki konferansta, 12 Eylül'de halk oyuna sunulacak değişiklikleri madde madde anlattı. Anayasa değişikliğinin şu an için büyük gürültü kopardığına dikkat çeken Can, "Bu anayasa değişikliğininAKPmutfağında hazırlandığı söyleniyor ancak bu değişikliklerine fikirleriyle projeleriyle raporlarıyla katkı sağlayan sivil toplum örgütleri ve aktörler var ki bunlara AKP mutfağı diyemezsiniz. Bunun içinde sosyal demokrat etkiler, liberal etkiler, bunun içinde Avrupa Birliği değerlerini temsil eden etkiler vardır." dedi.

Bu rapor ve projelerin anayasa değişikliğine yeterli bir şekilde yansımadığana da dikkat çeken Can, şunları kaydetti: "Oldukça yetersiz ama bütün bunlara rağmen bir katkısı olduğunu da söyleyebiliriz. Çok ciddi bir gürültü koparmış durumda şu an. Biz de bu anayasa değişikliğini hem kişisel olarak hem de bir sivil toplum örgütü olarak yetersiz ama, karşımızda duranın12 Eylülanayasası olduğunu bildiğimizden dolayı desteklenmesi gereken bir değişiklik olduğunu söylüyoruz."

Anayasa değişikliği için değişik tarihlerde de gürültü koptuğunu anlatan Can, "Niye gürültü kopuyor. Nedir değişen, değişen nokta asker sivil ilişkileri, askeri yargı sivil yargı ilişkisi, geçici 15. maddenin kaldırılması, çok daha önemlisi yargı konusu. İşte kıyamet orada kopuyor. Daha önçe de iki kez kıyamet kopmuştu. Benzer tartışmalar yaşanmıştı."
Anayasa değişikliğinin onaylanması durumunda 9 boyutta topluma katkısı olacağını bildiren Can, en önemli maddelerden birinin de Ordu'dan atılanlara yargı yolunun açılması olduğunu sözlerine ekledi.

Cihan

KİMİLERİNİ HOPLATAN REFERANDUM !
 // BATUHAN
Sn.Can'ın gerçek bir hukukçunun dilinden anayasa maddelerinin artı ve eksilerini dinledik ve kimlerin rahatsız olduğunu bu yasayı istemediğini gördük ve yaşıyoruz. Görünen köy kılavuz istemez sıkı sarılalım yeterli olana ulaşalım yani devamı gelsin. Hem içerde hemde dışarda dünyaya rezil olmayalım ülkemiz layık olduğu kanunlarla yönetilsin askeri ve yargı vesayetide son bulsun....
24 Ağustos 2010 09:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler