YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü: 2 pilot şehit oldu
TÜRK Hava Kuvvetleri ile Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin 'Turaz Şahini 2015' tatbikatının devam ederken, bir uçağın düştüğü ihbarı yapıldı.
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü: 2 pilot şehit oldu
05 Mart 2015 / 10:18 Güncelleme: 05 Mart 2015 / 14:17

 3. Ana Jet Üs Komutanlığ'ndan havalanan askeri uçağın merkeze 20 kilometre uzaklıkta Orta Konak Mahallesi mevkiinde düşmesi sonucu 2 pilotun şehit olduğu belirtildi.

foto-138.jpg
 
TSK'dan açıklama: 2 şehit

Genelkurmay Başkanlığınca, Eskişehir'den planlı eğitim uçuşu için kalkan F-4E 2020 uçağının, saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğradığı, iki pilotun şehit olduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, 112'nci Filoya ait bir F-4E 2020 uçağının Eskişehir'deki 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan saat 08.58'de planlı eğitim uçuşu için havalandığı, uçağın saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğradığı kaydedildi.

İki genç kahraman pilotun şehit olduğu bildirilen açıklamada, "Kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabırlar dileriz" denildi.

Konuyla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlandığı bildirildi.

Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da askeri uçağın düşmesi sonucu iki pilotun şehit olması sebebiyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den bilgi aldı ve taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan, Konya'da düşen askeri uçakta bulunan iki pilotun şehit olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'i arayarak, bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel'e taziyelerini iletti.

Şehitlerden birine ulaşıldı

Konya Valisi Muammer Erol, "Şehitlerimizden birine ulaştık diğeri ile ilgili de arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor" dedi.

Erol, merkez Karatay ilçesi Ortakonak Mahallesi yakınlarında düşen askeri uçakla ilgili olay yerinde yaptığı açıklamada, kazanın nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini söyledi.

"Şehitlerimizden birine ulaştık diğeri ile ilgili de arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam ediyor" diyen Erol, şunları kaydetti: "Uçağın hareket yerinin Eskişehir olduğunu ifade ediyorlar. Enkazdaki şehidimizle ilgili çalışma devam ediyor. Ben de şehitlerimizin son durumuyla ilgili oradan çıkacak sonucu bekliyorum. Burası askeri tatbikat alanı, eğitim atış alanı. TSK'nın 3. Ana Jet Üssü ve buraya eğitim için gelen bütün hava unsurlarının planlı eğitim tatbikatının yapıldığı bir alan burası. Kazanın nedeniyle ilgili tahmin yürüterek spekülasyon oluşturmak gibi bir sıkıntıya girmemek lazım."

TBMM Başkanı Çiçek'ten taziye mesajı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Konya'da iki pilotun şehit olması dolayısıyla, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e başsağlığı diledi.

Çiçek, Konya atış sahasında planlı eğitim uçuşu sırasında düşen uçakta iki pilotun şehit olması dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e bir mesaj gönderdi.

Çiçek, mesajında, Özel'e başsağlığı diledi.

Şehit pilotların kimlikleri açıklandı

Konya’ da düşen uçakta şehit olan pilotların kimlikleri belirlendi. Şehitlerin Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Tanış ile Hava Pilot Yüzbaşı Mustafa Delikanlı olduğu bildirildi.

 

İşte ilk görüntüler

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler