YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konutta yeni dönem başlıyor
Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, bina güvenliği ve evlerde enerji tasarrufu konusunda 1 Ocak'ta yeni dönemin başlayacağını söyledi.
Konutta yeni dönem başlıyor
18 Kasım 2010 / 08:54 Güncelleme: 18 Kasım 2010 / 08:59

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, bina güvenliği ve evlerde enerji tasarrufu konusunda 1 Ocak itibariyle yeni dönemin başlayacağını söyledi. Demir “Yapı denetimi artık 81 ilde yapılacak” dedi

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye’nin en önemli sorunlarından olan binalarda enerji tasarrufu, yapı denetimin ve kooperatifler konusunda gelecek yıl önemli kuralların yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakan Demir, 1 Ocak 2011’de binalara enerji kimlik belgelerinin verilmeye başlanacağını, yapı denetiminin 19 ilden 81 ile yaygınlaştırılacağını, 1 Ocak 2012 itibariyle de müteahhitlik alanının kayıt altına alınacağını, belgeli usta çalıştırma döneminin başlayacağını anlattı.

SAĞLIKLI YAPILAŞMA OLACAK

Bakan Demir, 1 Ocak 2011’de yürürlüğe girecek yapı denetiminin, Türkiye’de sağlıklı yapılaşma adına büyük önem taşıdığını kaydederek, sisteme yeni dahil olacak illerde yapı denetim bürolarının oluşturulduğunu, kuraların çekildiğini, firmaların incelenmekte olduğunu söyledi. Aralık ayı içinde yetki belgelerinin verileceğini kaydeden Demir, yapı denetiminin bürolar tarafından yapılacağını, Bakanlığın sistemi denetleyeceğini söyledi. 19 ildeki uygulamalarda bazı aksaklıklar tespit ettiklerini ve bunların giderilmesine yönelik yönetmelik değişikliği hazırladıklarını belirten Demir, bürokrasiyi azaltmayı öngören değişikliğin önümüzdeki günlerde yayımlanacağını kaydetti. 1 Ocak’ta binadaki enerji tüketimi gösteren ‘enerji kimlik belgelerinin’ de verilmeye başlanacağını ifade eden Demir, bunun da ‘çok önemli olduğunu’ dile getirdi. 

KENTGES KALİTEYİ ARTIRACAK

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir,  Türkiye’nin ‘kentleşme ve imar vizyonu’nu ortaya koyan KENTGES belgesinin yayımlandığına işaret ederek, “KENTGES’in yayımlanmasıyla yepyeni bir safhaya geçmiş oluyoruz. O da bakanlığın yeniden yapılandırılması” dedi. Demir, Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı (KENTGES) ile yerleşim yerlerinin mekan ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarının güçlendirilmesine yönelik ‘yol haritası’ oluşturulduğunu belirtti. • AA

Kooperatiflere şeffaflık getirilecek

Bakan Demir, 13 Aralık itibariyle yapı kooperatiflerinin bakanlığına devredileceğini işaret ederek “Özellikle üyelerin kooperatif işleyişiyle alakalı bilgilenme sürecinde şeffaflık noktasında çok ciddi gelişmeler olacak” dedi. İnsanların yapı kooperatiflerine yönelik kırılan güveninin nasıl tekrar sağlanabileceği sorusuna karşılık da Demir, şunları söyledi: “Yapı kooperatiflerine üye insanlarımızın geçmişte ciddi mağduriyetler yaşadığını biliyoruz. Şu anda 72 bin civarında yapı kooperatifi zaten var, bunların faaliyette olanı aşağı yukarı 25 bin civarında. Özellikle genel kurulda alınan kararları yönetim kurulları tarafından icrasını şeffaf bir şekilde üyelerin bilgisine sunacak bir mekanizmayı geliştirmek ve tüm özellikle konut yapımıyla alakalı arsa edinmeden tutun, projelendirme yapım ve vatandaşa teslim ettikten sonraki diğer ferdileşme, fesih safhası dediğimiz işlemlerin sağlıklı bir şekilde işletmesini temin etmek.”

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler