YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konuşmasında Çin'e öyle bir ifade kullandı ki!
Erdoğa: Çin'de yaşananlara soykırımdan başka ifade kullanılamaz
Konuşmasında Çin'e öyle bir ifade kullandı ki!
10 Temmuz 2009 / 17:04 Güncelleme: 10 Temmuz 2009 / 00:00

G8 Zirvesi için geldiği İtalya'nın L'aquila kentinde Türk basınına açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin'de yaşananları bir kez daha kınadı.


Erdoğan, İtalya'da IMF Başkanı ile yaptığı toplantı ile ilgili olarak da yürütülen çalışmaların bu ay ve önümüzdeki ay bir sonuca ulaştırılması için mutabakata vardıklarını, çalışmaların sürdüğünü kaydetti.


"IMF ile yaptığımız görüşmede kendilerine özellikle genel çerçeve noktasında bu çalışmayı süratle bu ay, önümüzdeki ay içerisinde bir neticeye ulaştırırsak memnun olacağımızı söyledik. Kendileri de memnuniyetle karşıladı diyen Erdoğan, Çin'de yaşananlarla ilgili olarak da “İkili görüşme yaptığım liderlere bu konuyla ilgili görüşlerimi ifade ettim. 'Vahşet' ifadesini Türkiye'de zaten kullanmıştım ve bunun arkasındayım. Çünkü yüzlerce insanın öldürüldüğü, bini aşkın insanın yaralı olduğu bir olayı, adeta bir soykırımı herhalde başka bir kelime ifade etmez. Bunu hem bir soydaş olarak, hem aynı değerleri paylaşan insanlar olarak söylemek durumundayız. Bir taraftan evrensel değerleri ve insan haklarını konuşacağız bir diğer taraftan bunlara seyirci kalacağız, böyle bir şey mümkün değil. Konunun Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyinde görüşülmesi gerektiğine inanıyorum dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler