YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kontörlü hat sahiplerine kötü haber TIKLAYIN
3G teknolojisi kontörlü hat sahiplerini vuracak
Kontörlü hat sahiplerine kötü haber TIKLAYIN
09 Temmuz 2009 / 17:05 Güncelleme: 09 Temmuz 2009 / 00:00

3G teknolojisi kontörlü hat sahipelrini vuracak. Faturalıya yüzde 5 faturasıza yüzde 25
 
Cep telefonundan hızlı ve zengin içerikli veri akışına imkan sağlayacak 3G ile Türkiye, 30 Temmuz 2009'da tanışacak.


Ancak 3G hizmeti öncesi kontörlü hatların mağduriyeti ortaya çıktı. Hükümetin geçtiğimiz aylarda mobil internet erişimine getirdiği özel iletişim vergisi indiriminden 3G kullanıcısı kontörlü hat sahiplerinin yararlanamadığı belirlendi.


Maliye Bakanlığı yetkilileri ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu arasında bir süredir devam eden görüşmelerden bir netice alınamıyor. Kurumların anlaşmazlığından vatandaş zarar görecek. Buna göre 3G hizmeti başladığında faturalı hat sahipleri mobil internet hizmetine yüzde 5 oranında vergi öderken, toplam GSM abone sayısının yüzde 80'ini oluşturan kontörlü hat sahipleri yüzde 25 oranında vergi ödeyecek.


MİKTARI SABİT OLDUĞU İÇİN...


Faturalı hatlarda kullanılan hizmete göre ücretlendirme yapılabiliyor. Bu nedenle toplam abone sayısının yüzde 20’sini oluşturan faturalı hat sahipleri internet kullanımlarında yüzde 5 oranında vergi ödüyor. Ancak kontörlü hatlarda kontör miktarı sabit olduğu için abonenin satın aldığı kontörler, ses, SMS ya da data hizmetlerinden hangisini kullanıyorsa indirimden yararlanmadan düşüyor. Şu anki bağlantıda devam eden bu sorun 3G hizmetleri konusunda da çözülemiyor.


MALİYE'DEN FARKLI KART TEKLİFİ


Maliye Bakanlığı BTK’ya sunduğu teklifte kartların ayrıştırılarak internet hizmeti için ayrı, konuşma ve SMS için ayrı kart satışı yapılmasını önerdi. Ancak BTK ve GSM şirketleri böyle bir uygulamanın ticari hayatta daralmaya neden olacağını savunuyor.


BUGÜN 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler