YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konsolosluğa saldıran teröristle ilgili dikkat çeken ayrıntı
İstinye'deki ABD konsolosluğuna yönelik saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist saklandığı bir apartmanda yaralı olarak yakalandı. Yaralı kadın girdiği apartmanın boşluğunda yerde yatarken görüntülendi.
Konsolosluğa saldıran teröristle ilgili dikkat çeken ayrıntı
10 Ağustos 2015 / 21:00 Güncelleme: 10 Ağustos 2015 / 21:17

Sarıyer'deki ABD Başkonsolosluğuna silahla ateş açıldı. ABD Konsolosluğu yakınında bir apartmanın boşluğuna gizlenen kadın teröristin çevresi polisler tarafından çevrildi. O polislerden biri teröristle burun buruna geldi ve o anlar kameraya anbean kaydedildi.

Teröristin 51 yaşında Hatice A. olduğu belirlendi. DHKP-C üyesi Hatice A.'nın hemşire ve kalp hastası olduğu iddia edildi. Hatice A.'nın ayrıca 33 gün önce cezaevinden tahliye olduğu ortaya çıktı.
 
Görüntülere göre teröriste belli bir uzaklıktan daha fazla yaklaşmayan polis, bir takım uyarılarda bulundu. Polis bu uyarılara yanıt alamayınca art arda ateş etti. Bu ateş sırasında isabet alan terörist yere düştü. Yaralı terörist bulunduğu yerden bir sedyeye konularak ambulansa taşınarak hastaneye götürüldü.

Kimliği belirlendi

Sarıyer’deki ABD Konsolosluğu’na düzenlenen silahlı saldırıda yaralı olarak ele geçirilen kadın teröristin 51 yaşındaki Hatice A. olduğu öğrenildi. Sabah saatlerinde Sarıyer İstinye’de bulunan ABD Konsolosluğu’na düzenlenen silahlı saldırıda 2 teröristten biri yaralanmış, diğeri ise kaçmıştı. Yaralı ele geçirilen kadın teröristin daha önce de cezaevine giren ve uzun yıllar cezaevinde kalan 51 yaşındaki Hatice A. olduğu öğrenildi. AA'nın haberine göre Hatice A. Terör örgütü DHKP/C üyesi... Hatice A.'nın örgütün "canlı bomba" olarak görevlendirdiği kişiler arasında yer aldığı iddia edildi.

33 gün çıktı

Saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist Hatice A. (51)'nın, 33 gün önce Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden tahliye olduğu ortaya çıktı.  Hatice A.'nın 3 yıl önce, Bahçelievler Yenibosna 75'nci Yıl Polis Merkezi Amirliğine bombalı ve uzun namlulu saldırı gerçekleştiren Nebiha Aracı ile Nurgül Acar'a ev temin ettiği gerekçesiyle tutuklandığı öğrenildi.  A.'nın 8 Temmuz 2015 tarinde yapılan duruşmada, tutuklu kaldığı süre ve delillerin toplanması gerekçesiyle tahliye edildiği ortaya çıktı.
Hatice A., "Örgüt üyeliği" ve "Anayasal düzeni değiştirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2'si tutuklu toplam 6 kişi ile birlikte yargılanıyor.

Davanın bir sonraki duruşması 5 Ekim tarihinde görülecek.

Kalp rahatsızlığı var

“Hülya" kod adını kullanan Hatice A.'nın terör örgütü DHKP/C'nin Ankara ve İstanbul'daki hücre evlerinde eğitim aldığı, intihar saldırısında bulunabileceği düşüncesiyle fotoğraflarının güvenlik birimlerine dağıtıldığı belirtildi. Ambulansla Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan saldırganın kalp rahatsızlığı olduğu için kalp cerrahisi ve ortopedi servisinde tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Saldırganın aynı zamanda hemşire olduğu ancak görev yapmadığı iddia edildi. Polis ekipleri hastane önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.

100820151040458920828_2.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler