YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komutanlar hakkında yargı süreci başladı
Komutanlar hakkında yargı süreci başladı
06 Aralık 2009 09:21
Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, 3 isimle ilgili soruşturmanın devam ettiğini açıkladı

2003-2004 döneminde görev yapan üç kuvvet komutanı, darbeye teşebbüs suçlamasıyla Ergenekon savcılarına 10 saat ifade verdi. 'Şüpheli' sıfatıyla sorgulanan ve darbe günlüklerini kabul etmedikleri öğrenilen üç emekli komutan savcılıkça serbest bırakıldı.

Türk yargı tarihinde dün bir ilk yaşandı ve üç eski kuvvet komutanı darbe teşebbüsü suçundan sivil savcılığın önüne çıktı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı H.İbrahim Fırtına, 2003-2004'te darbe planlamak suçlamasıyla sorgulandı. "Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven" kod adlı darbe planlarında isimleri geçen emekli kuvvet komutanları, darbe soruşturması kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi. Üç eski komutan, daha sonra serbest bırakıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, üç isimle ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Emekli kuvvet komutanları Örnek, Yalman ve Fırtına dün sabah 09.30'dan itibaren peş peşe İstanbul Adliyesi'ne geldi. Yalman ve Örnek'i Genelkurmay'ın tahsis ettiği araç getirirken Fırtına, avukatının cipini tercih etti. Adliyedeki savcı odalarında sorguya alınan paşalardan İbrahim Fırtına'ya, Ergenekon sanıklarından Yalçın Küçük ve Ergenekon şüphelisi Sabih Kanadoğlu'nun avukatlığını yapan Hasan Fehmi Demir refakat etti. Aytaç Yalman'ın sorgusuna ise 'sahte çürük operasyonu'nda tutuklanan askeri savcı Ahmet Zeki Üçok'un avukatı Tarık Kale'nin girmesi dikkat çekti.

İkinci Ergenekon iddianamesinde yer alan darbe planlarında isimleri geçen ancak dosyaları tefrik edilen kuvvet komutanları hakkında yargı süreci başlatıldı. Şüpheli olarak ifadeye çağrılan emekli kuvvet komutanları Özden Örnek, Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına dün sabah 09.30'dan itibaren peş peşe Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Üç kuvvet komutanı, saat 10.00'da savcı odalarında sorguya alındı. Özden Örnek'i savcılar Zekeriya Öz ile Fikret Seçen, Aytaç Yalman'ı savcı Ercan Şafak, İbrahim Fırtına'yı da Murat Yönder sorguladı. Kuvvet komutanlarının ifadeye alınmaları sürecine İstanbul Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı nezaret etti. Öğle yemeği için verilen arada komutanlara korumaları tarafından dışarıdan tavuk dürüm, ayran ve salatadan oluşan menünün getirildiği öğrenildi. Yemekten sonra, ilk olarak Özden Örnek adliyenin terasına çıktı. Daha sonra elinde

Türk kahvesi ile Fırtına göründü. Fırtına gelince Örnek'in terastan ayrılarak içeri girmesi dikkat çekti.

Ergenekon savcılarından Ercan Şafak'a ifade veren Aytaç Yalman'ın ifadesi saat 17.30'da bitti. Diğer iki ismin sorgusu ise 19.50'de sona erdi. Sabah 10.00'da başlayan savcılık sorgusu yaklaşık 10 saat sürdü. Komutanlar, sorgularının ardından serbest bırakıldı. Üç emekli komutan, 20.55 sıralarında adliyeden ayrıldı. Paşalar ayrılırken görüntü almaya çalışan gazeteciler ile polis ekipleri arasında arbede yaşandı. Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın avukatı Hasan Fehmi Demir, müvekkilinin, savcılıkta kendisine yöneltilen iddiaları reddettiğini söyledi. Örnek'in de ifadesinde, kendisinin yazdığı iddia edilen günlükleri kabul etmediği öğrenildi. Komutanların adliyeden ayrılmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Öncelikle bir şeyi açıklamak istediğini ifade eden Çolakkadı, "Az önce bir TV kanalında, 'Başsavcı vekili ile sohbet ediyorlar.' denildi. Öyle bir şey olmadı. İfadesi bitenler benim sekreteryada oturup, sonucu bekledi. Son kişi de bitince işlemlerini yaptık. Biz içeride değerlendirme yaptık, onlar dışarıdaydı.'' dedi.

ÇOLAKKADI: SORUŞTURMA SÜRÜYOR ELİMİZDE BAŞKA BİLGİLER DE VAR

"Eski kuvvet komutanlarının hangi suçtan sorgulandıkları" sorusunu Çolakkadı, "Suçları soruşturmanın sonunda tam olarak anlaşılır. Ama özü bu. Bildiğiniz günlüklerle ilgili sorgulamaydı esası. Başka sorularımız da var. Bunun dışında ifadenin içeriğine giremeyiz, o kısmı gizli. Günlüklerle ilgili şüpheli olarak sorguladık. Başka bilgilerimiz de var tabii. Bu soruşturmada başka bilgileri de sorduk, ama bunları açıklayamayız. Soruşturma devam ediyor." şeklinde yanıtladı. Daha önce Ergenekon sanıklarından emekli general Kemal Yavuz, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz gibi isimler savcılıkça serbest bırakılmıştı. Ancak bu kişiler hakkında iddia olunan Ergenekon terör örgütü davası kapsamında iddianame hazırlanmıştı. Eski komutanlarla ilgili de benzer bir hukuki sürecin işleyebileceği belirtiliyor.

İbrahim Fırtına'ya aynı davanın sanıklarından Yalçın Küçük ve Ergenekon şüphelisi Sabih Kanadoğlu'nun avukatı Murat Demirel refakat etti. Aytaç Yalman'ın sorgusuna ise 'sahte çürük raporu' davasında Albay Zeki Üçok'un avukatı Tarık Kale katıldı.

1 Aralık 2009: Savcılık tarafından emekli kuvvet komutanları Örnek, Yalman ve Fırtına'ya "şüpheli" olarak ifadelerinin alınması için yazılı tebligat çıkarıldı.

3 Aralık 2009: İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, yazılı bir açıklama yaparak emekli kuvvet komutanlarının hafta sonu ifadeye gelmeyeceğini duyurdu.

4 Aralık 2009: Darbe soruşturmasını yürüten savcılar, yazılı tebligatın çıkarıldığını doğruladı.

5 Aralık 2009: Eski kuvvet komutanları Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi.
 
Dakika dakika tarihî sorgu

09.30 İlk olarak eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Genelkurmay Başkanlığı'nın kendisine tahsis ettiği arabayla adliyeye giriş yaptı.

09.35 Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. İbrahim Fırtına, avukatının siyah Mercedes cipiyle geldi ve hakim ve savcıların kullandığı kapıdan içeri girdi.

09.40 Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Genelkurmay Başkanlığı'nın kendisine tahsis ettiği arabayla adliyeye geldi.

10.00 Adliye binasının beşinci katında savcıların odasında kuvvet komutanlarının savcılık sorgusu başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı da sorgularına nezaret etti.

12.30 Savcılık sorgusuna ara verildi. Kuvvet komutanları öğle yemeği için adliyenin yemekhanesinde hâkim ve savcıların kullandığı bölüme geçti. Daha sonra adliyenin balkonuna çıkan komutanlardan İbrahim Fırtına'nın kahve içtiği görüldü.

13.00 Kuvvet komutanlarının sorgusu tekrar başladı.

19.50 Sorguları tamamlanan kuvvet komutanları Yalman, Fırtına ve Örnek, serbest bırakıldı.
 
KİM NE DEDİ?

Deniz Baykal (CHP Genel Başkanı): Türkiye'de herkes yargıya hesap vermek zorunda. Hiç kimse özel bir himaye altında tutulamaz.

Oral Çalışlar (Radikal Gazetesi Yazarı): Farklı bir sürece girildi. Türkiye, hep yaralı bir demokrasi temsilcisi olarak anıldı. Artık hukuk işliyor.

Yiğit Bulut (Habertürk Yayın Yönetmeni): Darbe yapanların sorgulanamadığı dönemden darbeye teşebbüsün sorgulandığı döneme geldik.

Sedat Laçiner (USAK Başkanı): Suçu kimin işlediğinin önemi yok. Bir an önce yargılanmalılar. Çürük elmalar temizlenmelidir.

Cüneyt Ülsever (Hürriyet Yazarı): Gelişmeyi çok hayırlı görüyorum. Merak ettiğim, darbe yapanların ne gibi bir muameleye tabi tutulacağıdır.

Prof. Eser Karakaş (Öğretim üyesi): Cuntaya karışanlar muhakkak cezalandırılmalıdır. Bunların ayıklanması TSK için gereklidir.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler