23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komutandan 'özel' mesajlar
YAŞ kararları sonrası 30 Ağustos itibariyle Jandarma Genel Komutanlığı görevini devralacak olan Org.Necdet Özel, 2.Ordu Komutanlığı görevini devretti. Hukuk ve terörle mücadelede önemli mesajlar veren Özel"Hukuk dışı hiçbir faaliyete yer vermedik"dedi.
Komutandan 'özel' mesajlar
10 Ağustos 2010 / 14:25 Güncelleme: 10 Ağustos 2010 / 14:32

Jandarma Genel komutanılğı görevine atanan Orgenral Necdet Özel, 2. Ordu Komutanlığı görevini devrederken, "Bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Hukuk dişi hiçbir faaliyete yer vermedik. İnsan hakları savunulurken, terörden zarar görenlerin veya görebilecek olanların da insan hakları unutulmamalı. Terör için devletimizin bütün kademeleri, aynı anlayış  ve  kararlılıkla hareket etmeli" dedi.  

Yüksek Askeri Şurası (YAŞ) kararı ile Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanan Orgeneral Necdet Özel, görevi 30 Ağustos'tan itibaren Orgeneralliğe terfi edecek olan Korgeneral Servet Yörük'e devretti.  

İnönü Kışlası'ndaki 2. Ordu Komutanlığı Karargahındaki Akdeniz Salonu'nda gerçekleşen törene Genelkurmay Başkanılğına atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Vali Ulvi Saran, Mlaatya Bleediye Başkanı Ahmet Çakır ile ordu mensupları ile çok sayıda davetli katıldı. 

"SORUMLULUĞUMUN VE GÖREVİMİN BİLİNCİNDE HAREKET ETTİM"  

Malatya'da 2 yıldan beri sürdürdüğü  2. Ordu Komutanlığı görevini devreden  Orgeneral Necdet Özel  "İki yıl önce, ulusal birlik ve bütünlüğümüze önemli,  ölçüde tehdit oluşturmaya devam eden bölücü terörle mücadelenin yoğunluk kazandığı bir ortamda, sorumluluğumun ve görevimin ağırlığının bilincinde olarak bana gösterilen güvene layık olma çabası içinde görevimi teslim aldım. İki yıl boyunca, muhtemel bir harbe hazır olma ana görevimizin yanında, bana ve arkadaşlarıma tevdi edilen, ülkemizin bütünlüğüne kasteden bölücü terör örgütü ile mücadele görevini yine arkadaşlarımla birlikte, bize tanıdığınız geniş inisiyatif, anlayış, hoşgörü ve destek çerçevesinde, takdir zat-ı alilerinin olmak üzere, kararlılıkla yürütmeye gayret ettik" dedi. 

"TERÖRLE MÜCADELE HUKUK KURALLARI İÇERİSİNDE OLDU"  

Orgeneral Özel şunları söyledi, "Görev sürem içerisinde; bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Hukuk dişi hiçbir faaliyete yer vermedik. Basında yer alan her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik, soruşturduk ve ilgili makamları bilgilendirdik. bir başka ifade ile hiç bir şeyin, üstünü örtmedik. bunun huzuru içindeyim. Birkaç talihsiz kaza dışında, yurt içinde ve yurt dışında sivil vatandaşlara yönelik olumsuz hiçbir faaliyetimiz olmadı, onların zarar görmemesi için çok ama çok dikkat ve gayret gösterdik. Bize tahsis edilen devlet imkan ve kaynaklarını en rasyonel şekilde kullanmaya çalıştık. Kaçakçılıkla mücadelede çok önemli mesafeler kat ettik. Toplumsal gelişime destek faaliyetlerine hız vererek bölge insanı ile bütünleşmede büyük emek ve gayret sarf ettik. Yüreğimizin yandığı acı günleri hep beraber yaşadık. ancak vatandaşlarımızın metaneti, bize olan güvenleri, şehitlerimizin acılı aile fertlerinin 'vatan sağolsun' sözleri bize güç verdi." 

"TERÖR İÇİN DEVLETİN TÜM KURUMLARI AYNI ANLAYIŞ VE AYNI KARARLILIKLA HAREKET ETMELİ"  

Orgeneral Özel, "Vatandaşlarımızın güvenliği, huzuru ve refahı için, bölücü terörün ülke gündeminden düşürülmesinin büyük önem taşımakta olduğu yüksek malumlarıdır. Bu nedenle; devletimizin bütün kademeleri, aynı anlayış  ve  kararlılıkla hareket         etmeli. Vatandaşlarımızı birbirine düşürme çabalarına fırsat verilmemeli, sağduyu hakim kılınmalı, yasaların uygulanmasına  özen   gösterilmeli,  güvenlik ihtiyaçları ile insan hakları arasındaki denge iyi kurulmalı. İnsan hakları savunulurken, terörden zarar görenlerin veya görebilecek olanların da insan hakları unutulmamalı.  Medya'nın bu mücadelede önemli bir yeri olduğu noktasından hareketle, basın-yayın kuruluşlarımızın ülke menfaatlerini ve hassasiyetlerini daima göz önünde tutmalarının gerekliliğine inanıyorum" şeklinde konuştu.   

TÜRKIYE CUMHURIYETI DEVLETININ, ÜNITER YAPISINI VE ULUS BILINCINI ORTADAN KALDIRMAK İSTEYENLYERE KARŞI GÖREVİ ATATÜRK TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE VERMİŞTİR.   

30 Ağustos'tan itibaren Orgeneralliğe terfi edecek olan Korgeneral Servet Yörük ise törende yaptığı konuşmada,"Bildiğiniz gibi ülkemiz; ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün imkansız derecesindeki zorluklarla kurduğu ve mazlum uluslarca da örnek alınarak, insanlık tarihinde önemli bir dönüm noktasını oluşturan Türkiye Cumhuriyeti devleti, anayasal yapısına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine yönelik.yapılan saldırılarla karşı karşıya kalmıştır. Bu saldırıların ortak hedefi; Türkiye Cumhuriyeti devletinin, üniter yapısını ve ulus bilincini ortadan kaldırmaktır. Yayılmacı, emperyal düşünce yüzyıllardır bu hedefi gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içindedir. Hepimizin bildiği gibi, onların bu insanlık dışı saldırılarını boşa çıkarmayı başaran ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk geleceği görerek, bu hayasız akınların devam edebileceğine   işaret   etmiş   ve   bu   mücadele   görevini Türk Silahlı Kuvvetlerine vermiştir. Bu görev, o'nun bize vasiyetidir. Bu vasiyetin gereği olarak türk silahlı kuvvetleri ve onun bir parçası olan ikinci ordu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yüce milletimizden aldığı güç ve yüce önder Atatürk'ün ilke ve devrimlerine olan inançla her türlü kötü emeli amaçlayan oyunu bozacak, tehditleri bertaraf edecektir. Bizlerin bedeninde ve ruhunda bu azim ve kararlılık mevcuttur. Türk yurdunun bölünmez bütünlüğüne, anayasa tarafından tayin edilmiş laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetine yönelik her türlü tehdidi önlemek başlıca hedefimiz olacaktır" dedi.  

Törönde Orgenearal Necdet Özel tarafnıdan Korgeneral Servet Yörük'e 2. Ordu amblemi takılırken, Korgeneral Yörük ise Orgeneral Özel'e komutanlık forsu ve hizmet anısını takdim etti.   
Devir-teslim tekmilinin ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner tarafından Orgeneral Necdet Özel'e hizmet anısı adına plaket verildi.  
Tören tebriklerin ardından sona erdi.
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler