YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komutana verilen ceza onaylandı
Komutana verilen ceza onaylandı
04 Ekim 2011 08:51
Bölücü terör örgütü PKK'nın Dağlıca'da 13 askerin şehit ettiği baskında ihmal iddialarıyla gündeme gelen ve PKK'nın döşediği mayını üsteğmene eliyle imha etmesi emrini veren Albay Onur Dirik'e verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası Askeri Yargıtay'ca onandı.
PKK'nın döşediği mayını eliyle imha etmesi için emir verdiği Üsteğmen Çağlar Canbaz'ın ölümüne sebep olan eski Dağlıca Komutanı Onur Dirik'e verilen 2 yıl 11 ay hapis cezası Askerî Yargıtay'ca onandı.

Hapis cezası kesinleşen Albay Dirik, 'er' rütbesiyle TSK'dan ihraç edilecek. Onur Dirik'in adı 13 Mehmetçiğin şehit düştüğü Dağlıca baskınında ihmal iddialarıyla gündeme gelmişti. Söz konusu baskında 8 asker de teröristler tarafından kaçırılmıştı.

Dağlıca 3. Motorlu Piyade Taburu'nun eski Komutanı Yarbay Onur Dirik hakkında verilen 3 yıl hapis cezasının, Askerî Yargıtay tarafından geçtiğimiz cuma onandığı öğrenildi. Kamuoyu, Dirik'i Dağlıca baskınıyla tanıyor. 2007'de yaşanan olayda 13 asker şehit düşmüş, 8 asker de kaçırılmıştı. Dirik'in baskında ihmali olduğu ileri sürülmüştü. Baskından iki ay önce teröristlerin döşediği mayını sökme emrini verdiği Üsteğmen Çağlar Canbaz'ın ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle Dirik hakkında Van Askerî Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme, 'büyük zararlar veren emre itaatsizlikte ısrar' gerekçesiyle Dirik'i 22 Haziran 2010'da 2 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Dirik'in avukatı emekli Askerî Yargıtay Üyesi Avukat Ali Fahir Kayacan'ın karara itiraz etmesi üzerine dosya Askerî Yargıtay'a gönderildi.

Askerî Yargıtay ise bir yılı aşkın değerlendirmesinden sonra Dirik hakkında verilen cezayı onadı. Hapis cezası kesinleşen Kurmay Albay Onur Dirik, tıpkı İlhami Erdil'de olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 'er' rütbesinde ihraç edilecek. Şehit Üsteğmen Çağlar Canbaz'ın avukatı Atilla Bingöl, cezanın onandığını doğruladı. Kendisinin de onama kararından geçtiğimiz cuma günü haberinin olduğunu anlattı. Fakat gerekçeli kararın henüz ellerine ulaşmadığını söyledi.
 

Zaman

vay be adelete bak..
 // osman79
sadece 2 yıl 11 ay hapis ve rutbe sokme...ulkemız de malesef ınsan canı bu kadar ucuz..atın pasamı ıcerı bız ona gozumuz gıbı bakarız vergılerımızle onların ana kuzularına baktıgından daha da ıyı bakarız.......
04 Ekim 2011 11:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler