YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komutana jest...
Komutana jest...
05 Ağustos 2011 08:24
4 orgeneralin erken emekliliklerini istemesinin gölgesinde başlayan YAŞ'ın kararları açıklandı. Koşaner'in yerine Genelkurmay Başkanı Org.Necdet Özel oldu. Özel'in elini güçlendirmek için YAŞ'ta sürpriz kararla Hava'ya bir orgeneral atandı.

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve 3 kuvvet komutanın Balyoz tutuklusu generallerin durumunu gerekçe göstererek erken emeklilik talepleri gölgesinde başlayan Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) kararları açıklandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki teamülden farklı olarak tek başına yönettiği Şura'nın kararları ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi de belirlendi. Koşaner'in ayrılması sonrasında Genelkurmay Başkan Vekilliği'ne atanan Orgeneral Necdet Özel bu göreve asaleten getirildi. 2015'e kadar bu görevi yürütecek olan Özel, Hilmi Özkök'ten sonra 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yapacak olan ilk orgeneral olacak.

Şura'da Özel'in elini rahatlatacak kararlara imza atıldı. Buna göre bir korgeneral atanması gündemde olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Özel'in "100. yılını kutlayan bir kuvvete orgeneral gelmesi daha uygun" ısrarı üzerine Orgeneralliğe terfi ettirilen Korgeneral Mehmet Erten atandı. Ayrıca yine Özel'in ısrarı üzerine Balyoz tutuklusu olan ve terfi sırasındaki 14 general ile ilgili temdit işlemi uygulandı. İhraçların çıkmadığı Şura'da ayrıca Özel'in talebi üzerine Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na yeni terfi eden 3. kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar getirildi. Şura'nın diğer ayrıntıları şöyle:

HAVA'DA TEAMÜL İŞLEDİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda teamül işledi. Muharip görev yapmadığı gerekçesiyle terfi sırasındaki Kor. Mehmet Erten'in emekli olacağı ve "korgeneral" rütbesiyle Kurmay Başkanı Kor. Abidin Ünal'ın bu göreve atanabileceği belirtilmişti. Org. Özel'in 100'üncü yılına giren Hava Kuvvetleri'ne korgeneral seviyesinde, vekil komutanla komuta edilmesinin uygun olmayacağı ısrarında bulunduğu belirtildi.

Atamaların çoğunluğunda teamüllere uyuldu. Ancak, teamülün dışına çıkarılan tek isim eski Org. Aslan Güner oldu. Emekli olan Org. Ceylanoğlu yerine TSK'daki en kıdemli orgeneralin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması bekleniyordu. Güner, 2008'de birinci sıradan, Kıvrıkoğlu ise ikinci sıradan Org olmuştu. Ancak Güner'in atanmasında teamüllere uyulmadı, kendisinden daha az kıdemli bir isim olan Org. Kıvrıkoğlu Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Balyoz Davası kapsamında Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı için yeni bir kadro açıldı. Org. Balanlı, Yüksek Askeri Şura üyesi kadrosu adı altındaki göreve atandı. Bu görev Balanlı için açılan ikinci yeni kadro oldu. Balanlı, tutuklanmasaydı bu yıl Hava Kuvvetleri Komutanı olacaktı.
Orgeneral rütbesindeki Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı kadrosu, diğer kuvvet komutanlıklarında olduğu gibi korgeneral düzeyine indirildi. Bu göreve 2009'da Korgeneralliğe terfi eden Diyarbakır 7'inci Kolordu Komutanı Salih Zeki Çolak geldi.
Balyoz tutuklusu ve terfi sırasındaki 14 generalin görev süresi bir yıl uzatıldı.

İnternet Andıcı sanıkları Org. Taşdeler, pasif görev olarak tanımlanan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na(EDOK) getirildi. Terfi sırasındaki Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Korg. Pekin ise temdit aldı.Atamalarla 2015'te Genelkurmay Başkanı olabilecek 2 isim ön plana çıktı. Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu 2 yıl bu görevi yürüttükten sonra Kara Kuvvetleri Komutalığı'na, 2015'te de Genelkurmay Başkanlığı'na atanabilir. Ön plana çıkan diğer isim ise bu yıl 1'inci Ordu Komutanlığı'na atanan Org. Yalçın Ataman. Bu yıl Orgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar'ın da önünün açıldığı belirtiliyor.

YAŞ kararlarıyla EDOK Komutanı Org. Saldıray Berk, orgenerallikteki bekleme süresini bu yıl doldurarak emekli edildi. Org. Özel'den sonra en kıdemli orgeneral olan ve teamüllere göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenen Org. Berk'e, Erzincan'daki Ergenekon davasının sanığı olması nedeniyle Hükümet sıcak bakmadı. Ayrıca Başbakan Erdoğan, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle geçmişte Org. Berk hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kemaliye'de devam eden davada, bir köy kahvehanesinde Başbakan aleyhine konuştuğu iddiasıyla Org. Berk hakkında 2 yıldan 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

TAŞDELER KARDEŞLER

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında savcının yakalama isteminde bulunduğu Org. Nusret Taşdeler, pasif bir görev olan EDOK Komutanlığı'na atanırken Org. Taşdeler'in topçu kurmay albay olan kardeşi Hasan Nevzat Taşdeler terfi etti.
Geçen yıl Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı'na atanan Tuğgeneral Tayyar Süngü ikinci sıradan tümgeneralliğe atandı. Yeni İletişim Daire Başkanı Barış Gücü olarak bilinen 28'inci Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Baki Kavun oldu.

Bu yıl YAŞ'ta geçen 3 yılda olduğu gibi ihraç kararları alınmadı. En son 2007'de ihraç kararı alınmış, 23 personelin disiplin bozucu hareketler ve irticai davranışları nedeniyle TSK'dan ihraç edildiği duyurulmuştu.

YAŞ'ta, 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilerken, 49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011'den itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı.

KÖŞK'TEN AÇIKLANDI

Bu yıl YAŞ kararları ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklandı. TSK'nın yeni komuta kademesini Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ahmet Sever, Köşk'te açıkladı. Ve ilk kez terfi eden ve görev süreleri uzatılan komutanlar için "hayırlı olsun" dilekleri yayınlandı.

Dursun Çiçek emekli oldu

İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinde ıslak imzası olduğu iddiasıyla Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ergenekon sanığı Albay Dursun Çiçek emekli edildi. İki yıldır temdit alan Çiçek, bu yıl da terfi edemediği için otomatik olarak emekli oldu. Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından TSK'dan ihracı istenilen Çiçek, emekli olarak Hasdal Cezaevi'nden çıkarılarak Silivri'ye nakledilecek. 2009'da terfisi gelen Çiçek için Şura'da bir karar çıkmamıştı. Genelkurmay Başkanlığı, Çiçek'in "Boş kadro" olmadığı için terfi edemediğini açıklamıştı.

Terfi eden komutanlar

KARA KUVVETLERİ

Yeni orgeneraller: Kor. Hulusi Akar, Kor. Abdullah Atay, Kor. Ahmet Turmuş
Yeni korgeneraller: Tüm. Tahir Bekiroğlu, Tüm. İsmail Serdar Savaş, Tüm.Yıldırım Güvenç, Tüm. İhsan Uyar, Tüm. Alaeddin Örsal
Yeni tümgeneraller: Tuğ.Yavuz Türkgenci, Tuğ. Tayyar Süngü, Tuğ. İshak Ceylan, Tuğ. Erdoğan Akyol, Tuğ. Mete Salt, Tuğ. Satı Bahadır Köse, Tuğ. Mustafa Özsay, Tuğ. Göktürk Gökbayrak, Tuğ. İlhan Bölük, Tuğ. Ali Doğan İnce, Tuğ. İlyas Bozkurt

DENİZ KUVVETLERİ

Yeni oramiral: Kora. Nusret Güner
Yeni koramiral: Tüma. Veysel Kösele
Yeni tümamiraller: Tuğa. Kemalettin Gür, Tuğa. Hasan Şükrü Korlu, Tuğa. Emin Sami Örgüç

HAVA KUVVETLERİ

Yeni orgeneral: Kor. Mehmet Erten
Yeni korgeneraller: Tüm. Nezih Damcı, Tüm. Mehmet Çetin
Yeni tümgeneraller: Tuğ. Muhittin Fatih Sert, Tuğ. Ziya Cemal Kadıoğlu, Tuğ. Ateş Mehmet İrez, Tuğ. Yılmaz Özkaya, Tuğ. Atilla Öztürk

JANDARMA

Yeni korgeneraller: Tüm. İbrahim Yaşar
Yeni tümgeneraller: Tuğ. Ali Lapanta, Tuğ. Arif Çetin

Görev süresi uzatılanlar

KARA KUVVETLERİ

Korgeneraller: İsmail Hakkı Pekin, Nejat Pek, Ömer Necati Özbahadır, Mustafa Korkut Özarslan, Galip Mendi

Tümgeneraller: Ahmet Yavuz, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Yüksel Öztekin, Berkay Turgut, Yaşar Bal, Musa Avsever, Ömer Bayraklı, Orhan Turfan
Tuğgeneraller: Orhan Köprü, Hamza Koçyiğit, Mehmet Ali Yıldırım, Kasım Erdem, Asım Bülent Aker, Levent Gözkaya, Ersun Altınsoy, İzzet Çetingöz, Osman Ünlü, Murat Üçüncü, Fevzi Cömert

DENİZ KUVVETLERİ

Koramiral: Mehmet Otuzbiroğlu
Tümamiraller: Halit Özkoç, Haydar Mücahit Şişlioğlu, Atilla Kezek
Tuğamiraller: Ahmet Türkmen, İsmail Taylan, Sualp Tayfun Atılır, Nadir Hakan Eraydın, Ercüment Tatlıoğlu

HAVA KUVVETLERİ

Korgeneraller: Korcan Polatsü, Ziya Güler
Tümgeneraller: Semih Birdoğan, Beyazıt Karataş, Atilla Özler
Tuğgeneraller: Mustafa İlhan, Haşmet Cihangir Kadakal

JANDARMA

Korgeneral: Fikret Demirtaş
Tümgeneral: Tunay Bilgen
Tuğgeneraller: Ali Aydın, Ümit Yılmaz, Murat Kırkaya

İşte TSK'nın komutanları

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel: 1950'de Ankara'da doğdu. 1969'da Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1995'te tuğgeneralliğe, 1999'da tümgeneralliğe, 2003'te korgeneralliğe, 2007'de de orgeneralliğe terfi etti. Ege Ordu ve 2'nci Ordu Komutanlığı yaptı. Koyu bir Beşiktaş taraftarı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu

1948'de Konya'da doğdu. 1969'da Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. 2008'de ikinci sıradan orgeneralliğe terfi etti. Hayri Kıvrıkoğlu, eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun da kuzeni.

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten

1948 yılında Bodrum'da doğdu. 1968'de Hava Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1999'da Tuğgeneral, 2003'te Tümgeneral, 2007'de de korgeneralliğe terfi etti. Muharip görev yapmayan ilk Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Emin Murat Bilgel

1952 yılında İstanbul'da doğdu. Deniz Harp Okulu'ndan 1970 yılında mezun olan Bilgel, 1997 yılında Tuğamiral oldu. 2001 yılında tümamiralliğe, 2005 yılında koramiralliğe terfi etti.

Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu

1950'de İstanbul Sarıyer'de doğdu. Kara Harp Okulu'ndan 1972'de mezun oldu. 1997'de Tuğg., 2001'de Tümg., 2005'te Korg. oldu. 2009'da orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine getirildi.

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler