YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komutana Ergenekon tehididi
Müthiş bir operasyonla çökertilen kontör çetesinin, üst düzey komutan, hakim, savcı ve öğretim üyelerini Ergenekon'la tehdit etmiş.
Komutana Ergenekon tehididi
28 Mayıs 2010 / 08:32 Güncelleme: 28 Mayıs 2010 / 08:34

Şanlıurfa merkezli 48 ilde düzenlenen operasyonda ortaya çıkartılan kontör çetesinin, dar gelirli vatandaşları kampanyadan para vaadiyle hakim, savcı, öğretim üyesi gibi kişileri ise terör örgütü Ergenekon ve PKK soruşturmaları tehdidiyle dolandırdıkları anlaşıldı. Çete üyelerinin, 'çağrı merkezi' olarak kullandıkları evde sonu '00' ile biten herhangi bir numaradan başlayarak sırayla arama yaptıkları tespit edildi. Buna 'sulama' diyen zanlıların, telefondaki kişinin kontör yüklemeyi kabul etmesini de 'hasat' olarak tabir ettiği vurgulandı.

GÜNDEMİ İZLİYORLAR

Zanlıların, vatandaşları gündemdeki konularla kandırmaya çalıştığı da polis tarafından belirlendi. Görüşme sırasında inandırıcı olması için telefondan duyulacak şekilde telsiz sesini kullanan çete üyeleri, eğitim seviyesi düşük vatandaşları para vaatleriyle kandırarak ağlarına düşürdü. Sahtekarlar, kültür ve gelir seviyesi yüksek kişileri ise son günlerde Ergenekon örgütü ve Balyoz Planı'nı kullanarak dolandırdı.

2 BİN KONTÖR VERDİ

Çetenin tuzağına düşenler arasında hakim, savcı, asker, öğretim üyesi, işadamı, doktor ve mühendisler olduğu tespit edildi. Zanlılar, üst düzey bir komutanla, "Ergenekon soruşturması kapsamında arıyoruz" diyerek görüştü. Bir saat süren telefon görüşmesinde zanlılar, "Hakkınızda soruşturma yapılmaması için 2 bin kontör yüklemelisiniz" dedi. Bunu kabul eden komutanın daha sonradan dolandırıldığını fark ettiği öğrenildi.

BİR DEFADA 150 BİN LİRA

Telefonda görüşmeler yapan çetenin 'çağrı merkezi' çalışanlarının dolandırdıkları kişi sayısına göre yevmiye aldıkları öğrenildi. Çete yöneticilerinin ise son model otomobillere, değerli gayrimenkullere sahip oldukları tespit edildi. Çetenin ayda 1 milyon lira kazandığı bildirildi. Zanlıların, tek seferde en çok İstanbul'dan 150 bin, Adana'dan da 120 bin liralık kontör aldıkları belirtildi.

Hayvanlar alemi gibi

Zanlıların telefonda görüşürken teknik takibe yakalanmamak için birbirlerine 'at, ejderha, yılan, piton, aslan, kaplan' gibi lakaplar taktıkları ortaya çıktı. 'Açık hat' diye tabir edilen, başkaları adına bilgisi olmadan çıkartılan hatları kullanan çete üyelerinden 40 binin üzerinde bu şekilde SIM kart ele geçirildi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler