YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komisyonda sıcak saatler
Komisyonda sıcak saatler
11 Mart 2010 16:01
CHP'li Ersin , Ergenekon kapsamında tutuklu bulunan Mehmet Haberal ve Fatih Hilmioğlu'nu ziyaret etme talebinde bulundu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bugünkü toplantısında tartışma yaşandı.

Komisyon, gündemindeki konuları görüşmek üzere, AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül başkanlığında toplandı.

Üskül, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyonlarına şu ana kadar 7 bin 90 bireysel başvuru yapıldığını belirterek, bunların 6 bin 400'ünün sonuçlandırıldığını söyledi.

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'in, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili iddianamede yer alan bir ayrımcılık (Aleviler ile ilgili) kelimesi ile ilgili olarak komisyonun konuyu görüşmesini ve gerekiyorsa bir açıklama yapılmasını önerdiğini söyleyen Üskül, ''Bu öneri konusunda komisyonumuzun yapacağı herhangi bir şey yoktur. İddianame hazırlanmış ve mahkemeye sunulmuştur, mahkeme iddianameyi kabul etmiş ve yargılama süreci başlamıştır'' dedi. Üskül, görülmekte olan bir dava hakkında Meclis'te görüşme yapılmasının, tavsiye ve telkinde bulunulmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Zafer Üskül, bu açıklamadan sonra, Özdemir'in oylanan önerisinin kabul edilmediğini ifade etti.

Daha sonra CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in, (Ergenokon davası kapsamında) cezaevinde bulunan Mehmet Haberal ile Fatih Hilmioğlu'nun hasta olduğunu, durumlarının iyi olmadığını ve bu nedenle de ziyaret etmek istediklerini söylediklerini kaydeden Üskül, Adalet Bakanlığının, milletvekillerinin belli suçlardan cezaevlerinde bulunan kişileri ziyaret etmeleri konusundaki yönetmelikte değişiklik yaptığını bildirdi. Zafer Üskül, milletvekillerinin, belli suçlardan cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler ile görüşmesinin Adalet Bakanının iznine tabi tutulduğunu söyledi.

''KONUŞMAMA FIRSAT VERMEDİ''

Üskül, bu durumu ilettiği Ersin'in, ısrarla bu konuda komisyonun bir karar almasını talep ettiğini ifade ederek, toplantının ilk 40 dakikasında, CHP'li iki milletvekilinin önerilerinin görüşüldüğünü ve kendilerine 5'er-6'şar kez söz verdiğini söyledi. Öneriyi oylamaya geçtiği sırada Ersin'in sürekli olarak sözünü kestiğini ve konuşmasına fırsat vermediğini dile getiren Üskül, şöyle konuştu:

''Bunu çok sık yapıyor. Fakat bu defa, iş, sürekli olarak yerinden konuşma ve söz kesme boyutunu aştı; elleriyle, kollarıyla sağa sola çarpmaya başladı. Sanki bir tür şiddet eğilimine yönelir gibi tavırlar içine girdi. O arada bir su bardağını devirdi, Sayın Akın Birdal'ın elbiselerinin ıslanmasına neden oldu. Bunun üzerine toplantıya ara verildi. Kendisiyle ilgili olarak içtüzüğün ilgili maddesini işleteceğim. TBMM Başkanlığına gereken başvuruyu yapacağım. Aradan sonra Ersin, toplantıya katılmadı. Daha sakin bir ortamda, gündem konularını konuşmaya başladık.''


ALT KOMİSYON RAPORLARI KABUL EDİLDİ

Komisyon Başkanı Üskül, çocuk yuvaları ve bakımevleri ile gençlik merkezlerinde inceleme yapmak üzere kurulan alt komisyona, gittikleri illerde varsa yatılı bölge ilköğretim okullarında da inceleme yapma yetkisi verdiklerini söyledi.

Zafer Üskül, çocuk ve gençlerin kaldığı cezaevleri ile Mamak Askeri Cezaevindeki inceleme yapan alt komisyonlarca hazırlanan rapor ile medyada yer alan haberlerin masuniyet karinesini ihlal ettiği iddialarının araştırılması ile ilgili inceleme raporlarının ayrı ayrı oylanarak oybirliğiyle kabul edildiğini kaydederek, askeri cezaevlerinde inceleme yapmak üzere kurulan alt komisyonun da 17 Mart Çarşamba günü Hasdal Askeri Cezaevinde inceleme yapacağını bildirdi.

Soruları da yanıtlayan Üskül, ''Ahmet Ersin'le ilgili İçtüzük uygulamasının gereğinin ne olduğunun'' sorulması üzerine, İçtüzük'ün, ''komisyon toplantılarının düzeni'' ile ilgili 46. maddesini okudu. Maddede, ''Bir komisyonda, söz kesilir, şahsiyatla uğraşılır ve düzeni bozma hareketlerinde bulunulursa, Komisyon Başkanı düzeni sağlar. Gerekiyorsa toplantıya ara verir veya erteleyerek, durumu gereği yapılmak üzere TBMM Başkanlığına bildirir'' ifadesinin yer aldığını belirten Üskül, yaptırımına TBMM Başkanlığının karar vereceğini söyledi.

Üskül, Komisyon Başkanı olarak bu maddeye dayanarak, Ersin'in toplantı düzenini bozduğunu belirterek, tutanakla birlikte TBMM Başkanlığına başvuracağını kaydetti.


''ÖNEMLİ OLAN MEDYADA GÖRÜNMEK''

CHP'lilerin ısrarla, komisyonun yargıya müdahale etmesi konusunda direndiğini ifade eden Üskül, şunları kaydetti:

''Bir yandan yargının bağımsızlığını savunmak, yargıya müdahale edilmemesini talep etmek söz konusu ediliyor, ama bir yandan da komisyonun yargı alanına müdahale etmesi için burada sorun yaratılıyor. CHP'li üyelerin, 12 komisyon toplantısında bu tür başvuruları olmuş. Hep yargıya intikal etmiş bir konuda komisyonumuzun müdahale etmesini isteyen taleplerle buraya geliyorlar. Her defasında ben Anayasa'nın ilgili hükmünü okuyarak, bunu yapamayacağımızı belirtiyorum. Hukuk devleti anlayışı içinde yargıya müdahale etmenin, Anayasaya göre uygun olmadığını ve benim de bu komisyonun başkanı olarak asla bir müdahale girişimine fırsat vermeyeceğimi tekrarlıyorum. Bunlar da ısrar ediyorlar, 'ille de bunu yapacaksın' diye. Burada sonuç almak önemli değil. Önemli olan gündemi bu konuyla işgal etmek, sizlere haber malzemesi vermek, medyada görünmek.''     

Zafer Üskül, suça itilen çocuklarla ilgili yasa tasarısı konusunda iktidar ile muhalefet arasında sağlanan uzlaşmanın hatırlatılması ve görüşlerinin sorulması üzerine, uzlaşmaya varılmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Çocukların, Çocuk Hakları Sözleşmesi içinde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Üskül, bu çocukların çoğunun, eylemlerinin suç oluşturduğunun bilincinde dahi olmadığını kaydetti. Zafer Üskül, ''Suç işlenmişse elbette cezasız kalmayacaktır ama çocuğun suça itilmesinin önlenmesi için harcanacak çabalardan başlayarak, bütün aşamalarda bunların çocuk olduğunun dikkate alınarak önlemlerin alınması gerekiyor'' dedi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler