YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komisyonda "4. Murad" tartışması
Komisyonda "4. Murad" tartışması
15 Mayıs 2013 14:18
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda alkol tüketimi ile satışını yeniden düzenleyen teklif alt komisyona gönderilirken, "4. Murad" tartışması yaşandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, alkol tüketimi ile satışını yeniden düzenleyen teklifi alt komisyona gönderdi.

AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplanan komisyonda, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ile milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşüldü. Komisyonda hükümeti temsilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yer aldı.

Teklifini komisyona sunan Berber, yapılması öngörülen değişikliklerle toplumsal ve kurumsal taleplerin karşılanacağını, uygulamada ortaya çıkan aksaklıkların giderileceğini söyledi.

CHP'li Mahmut Tanal'ın söz isteğini Komisyon Başkanı Elvan reddetti. Tanal'ın tepki gösterince AK Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu da karşılık verdi ve Tanal ile Baştopçu arasında tartışma çıktı. Komisyon Başkanı Elvan, tartışmanın uzaması üzerine ara verdi.

Teklif, AK Parti'nin önergesinin kabul edilmesiyle alt komisyona gönderildi.

4. Murad olarak anılmasına üzülürüm

Komisyondaki görüşmeler sırasında "4. Murad" tartışması yaşandı.

Söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, "Recai Berber'i çok severim ama Sayın Berber ve Bilgiç'in 4. Murad olarak anılmasına üzülürüm, 4. Murad gibi bir padişah olmalarına üzülürüm" dedi. Ağbaba da "4. Murad'ın kendisi de içiyordu, yasakladı ama kendi gizli içerdi" diye konuştu.

Aslanoğlu'nun bir bira firmasının ismeni vererek konuşması üzerine AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, "Reklam yapma. İnsanın beynini süngerleşmesinden gurur duymam" diye tepki gösterdi.

100 STK'yı buraya çağıramayız

Komisyona çağrılan veya çağrılmayan STK'lar da tartışmaya neden oldu.

Aslanoğlu'nun, ilgisi olan bütün STK'ların komisyona çağrılmadığını söylemesi üzerine Elvan, teklifle doğrudan ilgisi olan STK'ları çağırdıklarını belirtti. Dolaylı olarak ilgisi olan ve talep eden STK'lara gelip katılabileceklerini söylediklerini ifade eden Elvan, "Ama 100 tane STK'yı da buraya çağıramayız. Şarap Üreticileri Derneği talip oldu, 'buyurun gelin' dedik. 200 kişilik salona 500 kişiyi nasıl alayım?" diye konuştu. Aslanoğlu, bunun üzerine, "O zaman salonu büyütün" karşılığını verdi.

AK Parti'li Berber'in, "Bana atfedilen ithamları kabul etmiyorum" sözleri üzerine CHP'li Aslanoğlu, "Ta kendisisin" diye bağırdı. CHP'li Ağbaba da "4. Murad'a rahmet okuttunuz kutlarım sizi" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler