YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komisyon üzerinde baskı var
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üstün: ''Komisyon üzerinde zaman baskısı var. Şu anda bir zaman tayini yapamıyoruz ama maksimum Meclis tatile girene kadar biter''
Komisyon üzerinde baskı var
26 Nisan 2012 / 16:44 Güncelleme: 26 Nisan 2012 / 16:45

 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, komisyon üzerinde ''zaman baskısı'' olduğunu belirterek, şu anda zaman tayini yapamadıklarını, ancak Irak sınırındaki olaya ilişkin raporu, maksimum Meclis tatile girene kadar bitireceklerini söyledi.

Üstün, Uludere alt komisyonunun bugünkü toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Uludere olayı ile ilgili basında yanlış haberlerin yer almaması için açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın Irak sınırında yaşanan olayla ilgili daha önce elden gönderilen 339 sayfalık raporunun, resmi yazıyla komisyona gönderildiğini belirten Üstün, raporu satır satır okuyacaklarını ve yeni kararlar alacaklarını kaydetti.

Üstün, konuyla ilgili daha önce Milli Savunma Bakanlığı'ndan belge istediklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

''MSB'den istediğimiz belgelerin Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği bilgisi iletilmişti. Şimdi komisyon daha önce MSB'den istediği belgelerin Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'ndan istemeyi kararlaştırmıştır. Gülyazı Köyü'nde 3 bin 500, Ortasu Köyü'nde de bin olmak üzere 4 bin 500 vatandaşımız, çok dar bir alanda yaşıyor. Şırnak Valiliği'ne yazı yazarak nüfus ve hane halkı hareketlerinin durumunu talep ettik. Buradan bir sonuç çıkartmayı düşünüyoruz.

Komisyonumuz, kararlılıkla çalışmalarını devam ettirmektedir. Gelen rapor, gerçekten bize ışık tutacak rapordur. Bir çok konuyu inceleyen, yorumlayan detaylı rapordur. Komisyonumuz, ileri noktalara gitme kararlılığındadır. Hep birlikte çalışıyoruz. Sizlerden istirhamım; süre sonlanmadan işin esasına yönelik olarak komisyon üyelerini aşırı derecede zorlamayın. Konunun aydınlatılması bizim için çok önemli. Süreçten çok, sonuca dikkat ediyoruz. Sonuçta önemli olan olayların aydınlatılması. O bakımdan süreci hep birlikte dikkatli bir şekilde yürütmenizi istirham ediyorum.''

''Raporun içeriği dolu ve aydınlatıcı''

Üstün, ''Raporda talimatı kimin verdiğine ilişkin bilgi var mı '' sorusu üzerine, raporu birazdan okumaya başlayacaklarını, o yüzden çok detay bilmediklerini ama ilk izlenimlerinin, raporun içeriğinin dolu ve aydınlatıcı olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Komisyon üzerinde zaman baskısı olduğunu belirten Üstün, komisyonun, raporun 3'te 2'sini yazabilecek durumda olduklarını ifade etti. Üstün, ''Sonradan 'şu da eksik kaldı' dememek için, dört başı mahmur bir rapor olması açısından çalışmaları sürdürüyoruz. Önemli olan raporun 1-2 ay önce olması ya da olmaması değil, aydınlatıcı olmasıdır. Şu anda bir zaman tayini yapamıyoruz ama maksimum Meclis tatile girene kadar biter. İstediğimiz bilgi ve belgeler yarın gelse, raporu yarın bitirmeye hazırız'' dedi.

Ayhan Sefer Üstün, başka bir soru üzerine, olayın 4 koldan araştırıldığını, incelendiğini ve soruşturulduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı'nın biten çalışmasının komisyonlarına geldiğini dile getiren Üstün, yargı, Genelkurmay Başkanlığı ve komisyonlarının çalışmalarının ise devam ettiğini ifade etti.

Üstün, raporu, belgeleri beklemeden yazmaları durumunda eksik olma durumunun sözkonusu olabileceğini bildirdi.

''Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in, Uludere olayında gizlilik kararına uyulmadığına'' ilişkin sözleri sorulan Üstün, komisyon üyeleri arasında, konunun detayına ilişkin detaylı açıklama yapmama konusunda ilke kararı aldıklarını söyledi.

Üstün, İçişleri Bakanlığı raporunun gizlilik kararı içerdiğini söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler