YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komandolar Halep sınırına... Afrin kuşatılıyor!
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 12 Ekim’de İdlib’e yönelik başlattığı komando sevkiyatı sürüyor. Komandoların bölgeye yerleşmesiyle birlikte, PKK işgalindeki Afrin’in güneyden kuşatılması işlemi tamamlanacak.
Komandolar Halep sınırına... Afrin kuşatılıyor!
19 Ekim 2017 / 09:37 Güncelleme: 19 Ekim 2017 / 09:44

Mehmetçik şimdiye dek Afrin-İdlib sınırındaki Salve, Bereket Dağı, Dar et-İzze, Baytarun, Tannura, Turmanin ve Kaptan Cebel’de kontrolü sağladı. Birliklerin daha doğuda, Halep sınırındaki Anadan ve Haritan’a da yerleşmesiyle birlikte, PKK işgalindeki Afrin’in güneyden kuşatılması işlemi tamamlanacak. 

Mehmetçik, Dar et-İzze kasabasının hemen batısındaki Bereket Dağı’nda izleme-dinleme amaçlı istasyonlar kurdu. Stratejik Bereket Dağı, yüksek rakımı sayesinde hem İdlib geneline hem de Afrin’in büyük kısmına hakim durumda.

TSK buraya İleri Destek Birlik Komutanlığı adı altında büyük bir kamp inşa ediyor. Bu arada komandoların dün Kirpi zırhlı araçlarıyla bölgeye sevki, Reyhanlı’daki sınır bölgesinde hareketli anların yaşanmasına neden oldu.

Alınan üst düzey güvenlik önlemleri dikkat çekerken, sevkiyatın yapıldığı sınırın sıfır noktası Oğulpınar Köyü ‘askeri yasak bölge’ ilan edildi. Giriş ve çıkışlarının kontrollü olarak yapıldığı köy çevresinde Jandarma ve Özel Harekat ekipleri 24 saat boyunca nöbet tutuyor.

ÖNEMLİ ÜSLER TSK’NIN

İdlib kuzeyinde bunlar olurken kentin ortası ve güneyindeki önemli üslerin TSK’ya devir çalışmaları da sürüyor. 2015 Nisan aynıda Esed rejminden muhaliflerin eline geçen bölgeler arasındaki Ebu Duhur ve Taftenaz havaalanları şimdi TSK kontrolüne girdi.

Bu bölgelere ulaşan Türk subayları ‘helikopter üssü’ niteliğindeki Taftenaz’da incelemelerde bulundu. Yerleşimi itibariyle Taftenaz’dan çok daha geniş bir hava üssü özelliğindeki Ebu Duhur’da da önümüzdeki günlerde havadan yapılacak sevkiyatlar için çalışmalar sürüyor.

Bu üslerin dışında, Esed’in Suriye’deki en büyük askeri kışlası olma unvanına sahip Dayf Vadisi de TSK denetimine geçmişti.

 

YENİ ŞAFAK

 // mi
Allah c.c. yar ve yardımcınız olsun......
19 Ekim 2017 10:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler