YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kol naklinde üzen haber
Kol naklinde üzen haber
02 Mayıs 2012 20:57
Antalya'da çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır hayatını kaybettiği iddia edildi. Aile cenaze için hazırlıklara başlık derken, Nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ise hastanın ölmediğini yoğun bakımda ve durumunun kritik olduğunu söyledi...

Akdeniz Üniversitesi'nde çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır, hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Haberlerin bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, hastanın yoğun bakımda ve durumunun kritik olduğunu ancak ömediğini söyledi...

KAN ZEHİRLENMESİ NEDENİYLE HASTANEDE...

Akdeniz Üniversitesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumuna ilişkin, ''Düne kadar hiçbir korkumuz olmadan, fizik tedavisine devam ettirdiğimiz hastamızı, sürpriz bir şekilde diyebileceğimiz kan zehirlenmesi nedeniyle ani olarak yoğun bakıma alma gereği duyduk. Kritik bir şekilde yoğum bakımda tedavisine devam ediyoruz. Öldüğü şu ana kadar doğru değil, bunu söyleyeyim'' dedi.

Özkan, hastane bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, Atilla Kavdır'ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Toplantıyı ''Yanlış bilgilerin ortada dolaşması'' nedeniyle yaptığını ifade eden Özkan, 21 Ocak'ta gerçekleştirilen ameliyattan 69 gün sonra Kavdır'ın taburcu edildiğini hatırlattı.

Kavdır'ı enfeksiyon riski nedeniyle yeniden hastaneye aldıklarını belirten Özkan, ''Bu süre içinde idrar yolu enfeksiyonu oluştu. Araştırdığımızda idrarında mantar enfeksiyonu oluştuğunu öğrendik. Düne kadar hiçbir korkumuz olmadan, fizik tedavisine devam ettirdiğimiz hastamızı, sürpriz bir şekilde diyebileceğimiz kan zehirlenmesi nedeniyle ani olarak yoğun bakıma alma gereği duyduk. Kritik bir şekilde yoğum bakımda tedavisine devam ediyoruz. Öldüğü şu ana kadar doğru değil. Bunu söyleyeyim size'' diye konuştu.

Atilla Kavdır'ın sağlığı için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Özkan, yoğun bakımda tedavisini sürdüren doktorların da Kavdır'ın hayatını kaybettiği yönündeki haberleri internetten öğrendiklerini vurguladı.

Özkan, Kavdır'ın yakınlarına olayı olduğu gibi anlattıklarına değinerek, ''Yakınlarına tüm bilgileri açıkça veriyoruz, belki fazla bilgi vermekten dolayı bunlar yaşanmış olabilir. Hastamızın şu an için öldüğü kesinlikle doğru değil, arkadaşlarımız elinden geleni yapıyor. Şu an itibarıyla solunumu da var nabzı da. Makineye bağlı bir şekilde yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam ediliyor'' ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, ''Ailesi cenaze hazırlığı yapıyor, buna ne diyeceksiniz '' sorusu üzerine Özkan, Atilla Kavdır'ın babasına, ''Fişi çekildi'' diye bir bilgi gittiğini söyledi. ''Fişi çekme'' diye bir kavramın olmadığına işaret eden Özkan, ''Dayısı da burada, biz onları sakin olmaları için eve göndermiştik. Belki yanlış anlama var. Ama durumu da kritik, her şey güllük gülistanlık değil, elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. İnşallah üstesinden geleceğiz'' diye konuştu.

Bu tür risklerin böbrek, karaciğer nakillerinde de yaşandığına dikkati çeken Özkan, Türkiye'nin en iyi yoğun bakım ünitesine sahip olduklarını ve hastanın tedavisinin de en iyi şekilde devam ettiğini vurguladı. Prof. Dr. Ömer Özkan, ''Sadece bizim hastamızın başına gelen şeyler değildir, böbrek nakli olan, karaciğer nakli olan hastaların da başına gelebilir. Bu riskler vardır, enfeksiyon riskleri vardır. Biz de maalesef onlardan birini yaşıyoruz. Üstesinden geleceğiz inşallah'' dedi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler