YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kofi Annan Ankara'ya geldi!
Kofi Annan Ankara'ya geldi!
12 Mart 2012 18:41
Eski BM Genel Sekreteri ve BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye ve Katar'daki görüşmelerin ardından Ankara'ya geldi...

BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'de sivillerin öldürülmesine son verilmesi gerektiğini belirterek, ''Bunun tamamıyla kabul edilemez olduğu konusunda dünya açık ve birlik halinde bir mesaj göndermelidir'' dedi.

Annan, Suriye ve Katar temaslarının ardından geldiği Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

Ankara'da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Annan, bölgeye geldiğinden beri Suriye'deki gelişmeleri çok yakından izlediğini, Suriye'de yaşanan katliamlar ve insan hakları ihlalleri konusunda raporlar aldığını söyledi.

Annan, ''Sivillerin öldürülmesi derhal son bulmalıdır. Bunun tamamıyla kabul edilemez olduğu konusunda dünya, açık ve birlik halinde bir mesaj göndermelidir'' diye konuştu.

Suriye'deki gelişmeler konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşme yapacağını belirten Annan, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Annan, Hatay'ı ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine şu anda böyle bir planı olmadığını, Türkiye'deki programının yoğun olduğunu söyledi.

Annan, bir insani yardım koordinatörünün Hatay'ı ziyaret ettiğini ve oradaki durum hakkında kendisine detaylı bilgi sunduğunu anlattı.

Suriye'ye insani yardım gönderilmesi konusunun sorulması üzerine de Annan, insani yardım gönderilmesi konusunda baskı uyguladıklarını kaydederek, ''Sanırım hepimiz bunun çok karmaşık bir konu olduğunu kabul etmeliyiz. Daha fazla baskı uygulayacağız, denemeye devam edeceğiz ve Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasını ve sivillerin öldürülmesine son verilmesini sağlayacağız. Ve herkesi masaya oturtacağız. Siyasi bir süreç başlatacağız ve çözüme ulaşacağız. Bu kolay olmayacak, belli bir zaman alacak, umarım çok uzun sürmeyecek. Çünkü şiddetin uzun süre devam etmesini göze alamayız ama elbette bu sorun hemen bugün de çözülmeyecek'' diye konuştu.

Annan'ın bir sözcüsü, Esad'a sunulan öneriler konusunda herhangi bir yanıt alınıp alınmadığının sorulması üzerine, henüz yanıt alınmadığını ama en kısa sürede Esad yönetiminden bir cevap almayı beklediklerini söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler