YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kocaoğlu'ndan Günay'a sert tepki
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bakan Günay'a sert tepki gösterdi. Kocaoğlu, 'Günay'ın açıklamaları kentte infial uyandırıyor.' dedi.
Kocaoğlu'ndan Günay'a sert tepki
07 Mayıs 2011 / 18:23 Güncelleme: 07 Mayıs 2011 / 18:30

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, açıklamalarıyla kentte infial uyandırdığını, böylece hem İzmir'e hem İzmirlilere kötülük yaptığını ileri sürdü.

Aziz Kocaoğlu, yazılı açıklamasında, İzmir'den milletvekili adayı gösterildikten sonra kente ilk gelişinde Bakan Günay'ı havaalanında karşılayarak tebrik ettiklerini, bakanlığıyla ilgili etkinliklere katılmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Bakan Günay'ın, basın mensuplarının Ege Medeniyetleri Müzesi konusundaki soruları üzerine  yaptığı, ''Belediye yer göstersin, yapalım'' açıklamasına, ''Müze yapımına karar verme, kurma ve işletme konusunun Kültür ve Turizm Bakanlığının asli görevlerinden biri olduğunu herkesten önce Sayın Bakan'ın bildiğini düşünerek'' uzun süre cevap vermediklerine işaret eden Kocaoğlu, şunları ifade etti:

''Buna rağmen, İzmir'in kalkınması ve turizmde büyümesi için birlikte belirlediğimiz ve Sayın Bakan'ın karar verdiği müze alanını kamulaştırmak üzere yola çıktık. Bu süreç devam ediyor. Sonra Sayın Bakan, Kemeraltı'nda siyasi çalışma yaparken, Karaosmanoğlu Hanı'nda İzmir'i bazı illerle kıyaslayarak, tarihi yapıların İzmir'de korunmadığı konusunda eleştirel bir açıklama daha yaptı. Tarihi eserlerin korunması görevi de yine Bakanlığına ait olduğu halde. Buna cevap vermedik ama bugün bardak taştı.''

Kocaoğlu, bazı gazetelerde Bakan Günay'ın ''Ben Türkiye'de yerel yönetimler ya da genel yönetimlerde siyasetin adının yolsuzlukla anılmasını, siyaset yapan adına bir talihsizlik sayarım'' şeklinde ''talihsiz'' bir beyanatının yayımlandığını ifade ederek, şu görüşleri bildirdi:

''Biz daha bu cümlenin şifrelerini çözmeye çalışırken, bir başka gazetedeki 'İzmir-Ilgaz aynı oyun' başlıklı manşetle büyük bir şok yaşadık. Sayın Başbakan'ın seçim konvoyuna saldırı gerçekleştirenlerle, İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik soruşturma ve tutuklama kararı verenler arasında bir bağ kuran Sayın Bakan, bu sözlerinin anlamını mutlaka açıklamalıdır. Tüm bu söylemler, Sayın Günay'ın İzmir'e seçim kampanyası için mi yoksa bilemediğimiz başka bir nedenle mi geldiği konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturmaktadır. Anlaşılan Sayın Günay, ne İzmir'i ne de İzmirlileri henüz tanıyamamıştır. Yaptığı açıklamalarla kentimizde infial uyandırmakta ve dolayısıyla hem İzmir'e hem de İzmirlilere kötülük yapmaktadır. Umarız gerginliği tırmandıran bu tür söylemler, seçime kadar devam etmez, burada biter.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler