YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kocaeli - İstanbul seferleri durdu
Kocaeli - İstanbul seferleri durdu
26 Ocak 2012 14:08
Yüksek Hızlı Tren çalışamalrı nedeniyle Kocaeli ve istanbul arasındaki tren seferleri yapılamayacak... Onunyerine otobüs seferleri ile vatandaşların mağdur olması önlenmeye çalışacak...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları nedeniyle Kocaeli ve İstanbul arasındaki tren seferlerinin yapılamayacağını belirterek, ''Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derbent'ten başlayan otobüs seferleriyle Tuzla'ya günde 8 bin yolcu taşıyacak'' dedi.

Yazıcı, Sivil Toplum Kuruluşu Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, YHT Projesi çalışmaları kapsamında, Gebze-Köseköy arasındaki tren seferlerinin 1 Şubat'tan itibaren 24 ay boyunca durdurulacağını hatırlatarak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin trenle ulaşımını sağlayan vatandaşların mağdur olmaması için çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi.

Devlet Demir Yolları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin de çalışmalara katıldığını ifade eden Yazıcı, tren seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunların çözülmesi konusunda birlikte hareket edileceğini anlattı.

Yazıcı, Gebze-Köseköy arasındaki 56 kilometrelik hatta trenlerin 120 kilometre hıza çıkabildiğini ifade ederek, YHT Projesi kapsamındaki çalışmalarla hızın 160 kilometreye çıkarılacağını vurguladı.

Trenlerin söz konusu hıza çıkabilmesi için altyapı ve sinyalizasyon yenileme çalışmaları yapılacağına dikkati çeken Yazıcı, ''Bu 56 kilometrelik alan bölgemizi ilgilendiriyor ve tren seferlerinin bu çalışmadan dolayı durdurulmasıyla bazı ulaşım sorunları ortaya çıkacak. Bizler de bunları çözmek için çözüm yolları bulduk'' diye konuştu.

Ek otobüs seferleri

Tren seferlerinin durdurulmasıyla Kocaeli ve İstanbul arasındaki ulaşımı yeni bir ekspres otobüs seferi oluşturarak sağlayacaklarını belirten Yazıcı, şunları söyledi:

''Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derbent'ten başlayan ve tren istasyonlarına paralel 15 durakta duran otobüs seferiyle Tuzla'ya kadar günde 8 bin yolcu taşıyacak. Bunun için yeni bir hat kuruyoruz. 200 kodlu bir hat bu ve Derbent'ten sefere başlayarak Tuzla'ya kadar gidiyor. İstanbul sınırlarına giriyoruz, son durağımız Tuzla olacak. Pazartesi günü itibarıyla sıkıştırılmış doğalgazlı sistemle çalışan 10 otobüsle seferlerimize başlıyoruz. Bu bir nevi ekspres servis gibi olacak çünkü uzun bir mesafe. Başlangıcımız Derbent'teki istasyon. Tren istasyonlarına karşılık gelecek noktalarda durak belirledik ve bu hat sadece 15 duraktan ibaret olacak. 90 veya 105 dakika içerisinde 15 durakta durarak Tuzla'ya varacak. Güzergahımız D-100 kara yoludur.''

10 aracın ekspres sistemi için yeterli olacağını ve gerek duyulduğunda bu sayının 16'ya çıkarılabileceğini ifade eden Yazıcı, otobüslerin kalkış saatlerinin ayarlandığını, bu saatlerin yeni oluşturulan duraklarda bulunacağını söyledi.

Yeni kurulan hattın ulaşım ücretlerinin belirlendiğini ve farklı fiyat uygulaması yapılmayacağına dikkati çeken Yazıcı, şöyle konuştu:

''Yeni kurulan hattın ücretlerini belirledik. Tam 5 lira, öğrenci ise 3 liradır. Farklı bir fiyat uygulaması yapmayacağız çünkü biz bu hattı İstanbul bölgesine hizmet etmek için kuruyoruz. Bizim şehir içi ulaşımında bir sorunumuz yok. İstanbul'a giderken treni kullanan yolcuların bu hattı kullanmasını, bunun için sabit ücret kullanılmasını istiyoruz. Biz burada farklı fiyat uygulaması kullanırsak şehir içi ulaşımda süreyi kısaltmak için bu hat kullanılır ve İstanbul'a gidecek yolculara hizmet veremez hale gelinebilir. Fiyatı da düşük belirledik. Trenler 6,25 lira biz bunu 5 lira olarak değerlendirdik. Ayrıca bu hatta Kentkart kullanılacak, kesinlikle para geçmeyecek. Öğrencilerimizin de bu hattan indirimli yararlanabilmesi için öğrenci Kentkart'ı alması gerekiyor.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler