23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya17 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç provokasyon peşinde! Ecdada büyük saygısızlık
Mülkiyeti Koç grubuna ait olan Abdülmecid Efendi Köşkü'nde açılan sergi büyük tepki topladı.
Koç provokasyon peşinde! Ecdada büyük saygısızlık
23 Ekim 2017 / 13:51 Güncelleme: 23 Ekim 2017 / 13:57

Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından yaptırılan daha sonrasında II. Abdülhamit tarafından satın alınarak Abdülmecid’e verilen köşk, genellikle yazlık olarak kullanıldı. Döneminde çeşitli sanatsal ve siyasi toplantılara ev sahipliği yapan köşk, halifeliğin kaldırılması ile kamulaştırıldı. Bu tarihi mirasımız, satış usulüyle Yapı Kredi’nin kurucusu Kazım Taşkent’e, oradan da Koç Grubuna devrolundu.

Bu yapıdan günümüze ulaşan ise kapısında “Allah'tan başka galip yoktur” yazan Selamlık binasıdır. 19.yüzyılda yapılan ve içerisinde İslami süslemelerin kullanıldığı bu tarihsel mirasımız Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Mehmet Koç’un Koleksiyonu’ndan seçmelerle “Kapı çalana açılır” isimli bir sergi ile ilk kez ziyarete açıldı.

1-20171023135326.jpg

2. Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu, sergiye ‘çıplak insan heykelleri var’ diyerek tepki gösterdi. Ancak bazı gazeteler Nilhan Osmanoğlu'nun tepkisi sonrası sergiyi savunmak adına bir skandala daha imza attılar. Abdülmecid 'nü' resimler yapan bir ressam olarak lanse etmeye çalışan gazete verilen tepkileri rezalet ve cahillik olarak göstermeye çalıştı.

2-057.png

Toplumun değerlerinden biri olan bu Tarihi Köşkün içerisindeçıplaklık ve vahşet öğelerinin ön plana çıkarıldığı heykel ve resimlerin sergilenmesine aydınlar şu şekilde tepki gösterdi:

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Bu memleketin, bu toprağın ekmeği ile dünya çapında sermaye olmuş bir grubun temsilcilerinin bu davranışı muhakkak ki hem milletimiz nezdinde hem de medeniyet coğrafyamızdaki kardeşlerimizce hoş karşılanmadı.

Bunu ne için ne saik ile yaptı iseler netice itibariyle şunu gösterir; bu dışarıda bize karşı odaklanmış Derebeylik Medeniyetinin çocuklarını sevindirir, Merhamet Medeniyetinin çocuklarını üzer. Eminim ki Osmanlı’ya, ecdadımızı yapılmış olan bu hakaret, 1 milyar 700 milyon insanı üzecektir. Bu aile, bu toprakların ekmeği ile büyümüş, dünya çapında bir sermaye haline gelmiştir.

Bu millete, medeniyetimize daha ötesi medeniyet coğrafyamızdaki 1 miyar 700 milyon insanımıza karşı sorumluluk sahibi olmalılardır. Ben bunu doğru bulmuyorum, kınıyorum. Bu hakaret, bu saygısızlık sadece ülkemize karşı olan odakları sevindirir ve şunu hiç kimse unutmasın: Türkiye, Türkiye’den büyüktür.

Sanıyorum ki ilgili mercilerde harekete geçecektir. Yani kültür değerlerimizi, kültür varlıklarımızı koruma; netice itibariyle devletinde, milletinde görevidir. Devlet üstüne düşeni yapacaktır. Millette kınayacaktır bu durumu” diye konuştu.

"BU RESMEN KIŞKIRTMADIR"

Yerli Düşünce Derneği Başkanı ve Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Milletlerin bir medeniyeti vardır. Bu medeniyetinden taşıyıcıları tarihi eserleridir. Bu tarihi eserler içerisinde bu milletin medeniyetine mensup olmayan eserlerin sergilenmesi ve o yeri farklı bir şekilde kullanmak kültürel, acıdan tarihi açıdan ve medeniyetimiz açısından uygun değildir.

Böyle bir tarihi eserin içerisinde geçmişi ile bağlantısı olmayan eserlerin sergilenmesi ve o tarihi mekânın bizim kültür değerlerimizle ve medeniyet değerlerimizle alakası olmayan, uygunsuz objelerle donatılıp açılması doğru değildir.

Bunun sanatla alakası yok resmen bir kışkırtmadır. Bunu esefle kınıyorum bir an önce bu önemli tarihi eserin bu tür olaylardan arındırılmasını bekliyorum” şeklinde konuştu. 

1-20171023135432.jpg2-20171023135432.jpg

 // Millet
Buna Art Mart ilan demeyin bunun ismi terbiyesizlik boyle Art'in .......
23 Ekim 2017 23:20
 // Millet
Ne bicim terbiyesizlik bu !!!...
23 Ekim 2017 23:17
KOÇ Grubu provokasyon peşinde - 7
 // Rasim DUMAN
Şu alçakça "sergi"deki maksadi, ihâneti, hıyâneti göremeyen, sezemeyen, fehmedemeyen "kamu görevlisi" , bu Devlette artık okul müstâhdemi olarak bile istihdâm edilemez ! Ben bu hâdisede, Ömer KOÇ'tan daha fazla - çünkü bu herif-i nâşerîf, cibilliyetinin gereğini yerine getiriyor - ona teşne ve râm'olan Devlet görevlilerini suçlu buluyorum. Bir beyânat ta, - eğer şu şenâetten hâberi oldu ise - Sn. Numan KURTULMUŞ'tan duymak istiyorum. Sn.Bakan, bu mesele sizin görev sahanıza giriyor mu? Unuttu iseniz hatırlatayım : Siz Kültür Bakanısınız !!!...
23 Ekim 2017 Pazartesi 21:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler