YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KOBİDER'den TÜSİAD'a cevap
KOBİDER'den TÜSİAD'a cevap
26 Haziran 2010 15:48
TÜSİAD'ın referandumla ilgili dün yaptığı çıkışa bugün KOBİDER'den cevap geldi... KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, referndumun topluma zarardan çok yarar getireceğini söyledi...

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, referandumların demokrasilerin önemli unsuru olduğunu, dolayısıyla toplum yararı ve ülkenin geleceği açısından referandum gerekliyse yapılmasında bir beis bulunmadığını aksine faydası olduğunu söyledi.

Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Türkiye'de anayasal değişikliği gerçekleştirebilmek için ''referandum yapılmasının ülkemize yararı mı, zararı mı olacaktır'' tartışmasının gündemin ana maddelerinden biri haline geldiğini vurguladı.

Özgenç, ''Özellikle bazı meslek odaları ve derneklerin demokratik anayasa ve yargı reformunu engellemek istemelerini ve bu yöndeki açıklamalarını manidar buluyoruz'' ifadelerini kullandı.

Özgenç, şunları kaydetti:

''Statükocu anlayışla anayasa referandumu yapılmasın düzen devam etsin şeklinde istekleri olabilir ama bu vatanın gerçek sahibi olan millet özgür iradesinin sandığa yansımasını istiyorsa diğerlerinin ne söylediğinin bir ehemmiyeti yoktur. Atatürk'ün egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünü ettiği ve bu vatanın da gerçek sahibi olan milletimizin ısrarla yapılmasını arzu ettiği anayasa değişikliğinin bize göre amacı, ülke kalkınmasının önünde engel gördüğü kanunların ve köşe başlarını tutmuş halkı hiçe sayan imtiyazlara son vererek eşitliğin tabana yayılması olduğu düşüncesindeyiz. Anayasal değişikliği yapabilmek için referandumun demokrasinin bir parçası olduğu asla unutulmamalı. Ayrıca referandumlar demokrasilerin önemli unsurudur dolayısıyla toplum yararı ve ülkenin geleceği açısından referandum gerekliyse  yapılmasında bir beis yoktur aksine faydası vardır.''

Özgenç, 12 Eylül tarihinde yapılacak olan halk oylamasında ''Millet iradesi sivil bir anayasa yapamaz'' yönündeki anlayışın son bulması için referandumda anayasa değişikliğine 'evet' oyu vereceklerini bildirdi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler