YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kobani olayları dış basında
IŞİD'in Kürt kenti Kobani'ye saldırması, Türkiye'deki şiddet yanlısı göstericileri sokağa döktü. Dış basın ise ülkede yaşanan IŞİD karşıtı eylemleri gündemine taşımaya devam ediyor.
Kobani olayları dış basında
12 Ekim 2014 / 01:53 Güncelleme: 12 Ekim 2014 / 08:05

Fransa'nın ünlü gazetesi Le Monde, Türkiye'de yaşanan IŞİD karşıtı gösterileri gündemine taşıdı.

Haberde, PKK liderlerinden Cemil Bayık'ın açıklamalarına da yer verilirken, Erdoğan'ın bu olayları sonlandırmak için söz verdiği belirtildi.

İşte Le Monde'un o haberi:

Kobani endişesi Türkiye'de yeniden PKK tehdidi başlattı

Suriye'nin kuzeyinde yer alan ve cihatçılar tarafından kuşatılmış olan kentte, İslam Devleti lideri uyardı; "Eğer Türkiye Kobani'de hiçbir şey yapmazsa, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) yeniden silahlanacak."

PKK üyesi ve en yüksek kurucu liderlerinden Cemil Bayık, Kürdistan Erbil'de Alman Tv kanalı ARD'de verdii röportajda; "Biz Türkiye'yi uyardık. Eğer böyle devam ederse, gerilla, halkımızı korumak için savaşacaktır. Gerillanın asıl görevi, halkı savunmaktır" dedi. Irak'ın kuzeyinde Kandil Dağları'nda, Kobani'deki savaş nedeniyle, Türkiye'nin askeri gücü PKK'yı geri çevirmeye başladı, ama Kürt lehtarlarının ayaklanması aynı zamanda Ankara'daki barışı tehdit ediyor.

En az 31 kişi isyanlarda hayatını kaybetti

Bu hafta Türkiye'nin özellikle ülkenin Kürt çoğunluğunu sağlayan doğu ve güneydoğu bölgelerinde, cihatçılar tarafından kuşatılmış olan Kobani için hükümetin askeri yardımı reddetmesi üzerine Kürt şehri Kobani için şiddet yanlısı Kürtler ayaklandı. Türk İçişleri Bakanı'nın Cuma günkü açıklamasına göre, ayaklanmalarda en az 31 ölü var.

Kobani'nin kaderi Kürtler için çok önemlidir. PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan 15 Ekim öncesinde sonbahar barış görüşmelerinin Kobani'nin düşmesi halinde sonlanacağı anlamında Türk hükümetine imada bulunarak mesaj verdi.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, bu süreci sonlandırmak isteyenleri kınadı ve son günlerde görülen şiddet, vandalizm ve yağma eylemlerinin sonlandırılması için söz verdi. Türk parlamentosu Irak ve Suriye'deki cihatçılara karşı askeri müdahale konusunda yeşil ışık yaktı.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler