YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon uçakları IŞİD rafinerilerini bombaladı
Koalisyon uçakları IŞİD rafinerilerini bombaladı
28 Eylül 2014 21:44
ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı uçaklar Suriye'de Irak Şam İslam Devleti kontrolündeki petrol rafinerilerine ve örgütün bir komuta merkezine yönelik saldırı gerçekleştirdi.

ABD'den yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri uçaklarının operasyonda başarı sağladığı söylendi.

Görgü tanıkları Suriye'nin Türkiye sınırındaki Tel Abyad kentindeki rafineride patlamalara gece şahit olduklarını söyledi.

Ayn El Arap'a 5 havan topu

Cumartesi günü yine Türkiye sınırındaki Ayn El Arap çevresine gerçekleştirilen hava saldırılarının Pazar tekrarlanmadığı belirtiliyor.

BBC'ye konuşan bir Ayn El Arap sakini IŞİD'in attığı beş havan topunun Kobani'ye ikisinin de sınırının Türkiye tarafına düştüğünü söyledi.
IŞİD ile YPG arasındaki çatışmaların Pazar günü yoğun olarak devam ettiği aktarılıyor.

IŞİD'in Ayn El Arap'ı ele geçirmek için iki hafta önce başlattığı saldırı sonucu yaklaşık 140 bin kişi Türkiye tarafına geçmişti. Geçenlerden bir bölümü geri dönmeye başlamıştı. Sınırda geri dönüşlerin devam ettiği belirtiliyor.

Suriye'deki hava saldırılarında bugüne kadar 12 rafineriye yönelik saldırı gerçekleştirildi.
ABD liderliğindeki koalisyonda aralarında Arap ülkelerinin de bulunduğu 40 ülke yer alıyor.

Nusra Cephesi'nden tehdit

Bu arada Suriye'deki El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi örgütü ABD öncülüğündeki hava saldırılarının İslam'a karşı savaş olduğunu söyledi.

İnternet üzerinden yayınlanan açıklamada örgüt, bütün dünyadaki cihatçıları hava saldırılarına katılan Batı ve Arap ülkelerini hedef almaya çağırdı.

Açıklama, ABD ve diğer ülkelerin IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'deki saldırılarını genişletmesi ardından geldi. IŞİD ve Nusra Cephesi benzer cihatçı çizgilerine rağmen rakip gruplar.

İki grup arasında zaman zaman çatışmalar da yaşanıyor. Ancak Cumartesi günü bir açıklama yayınlanan Nusra Cephesi sözcüsü Ebu Firas el-Suri koalisyon güçlerini tehdit etti. Açıklamada "Bu savaş El - Nusra'ya karşı değil İslam'a karşı bir savaştır" ifadesine yer verildi.

ABD saldırılarda doğrudan Nusra Cephesi'nin hedef alındığını açıklamadı ancak Horasan Grubu'nun hedef alındığı belirtildi. Bazı uzmanlar bu grubun Nusra Cephesi'nin parçası olduğunu düşünüyor.

 

BBC TÜRKÇE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler