YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'KKTC'nin vanası kapatıldı' haberi yalanlandı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KKTC Su Temin Projesi’nde vanaların kapatılarak KKTC’ye su iletiminin durdurulduğu iddialarını yalanladı.
'KKTC'nin vanası kapatıldı' haberi yalanlandı
20 Kasım 2015 / 12:10 Güncelleme: 20 Kasım 2015 / 13:29

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KKTC Su Temin Projesi’nde vanaların kapatılarak Türkiye’den KKTC’ye su iletiminin durdurulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını, bu işlemin rutin olarak yapıldığını belirtti.

İşte o açıklama...

Bugün bazı basın yayın organlarında işletme hususundaki anlaşmazlık sebebiyle “KKTC Su Temin Projesi’nde” vanaların kapatılarak Türkiye’den KKTC’ye su iletiminin durdurulduğu yönünde haberlere yer verilmiştir.

Dünyada ilk ve tek olma özelliği taşıyan Askıda Borulu Deniz Geçiş Sistemini de bünyesinde barındıran KKTC Su Temin Projesi 17 Ekim 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete alınmıştır.

Şu an itibariyle planlandığı gibi yıllık 75 milyon metreküp suyun KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılabilmesi yönünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Barajda ya da sistemin genelinde herhangi bir teknik sıkıntı söz konusu değildir.

Ancak inşaatı tamamlanarak su tutulmaya başlanan her barajın işletmeye giriş aşamasında bir takım testler yapılması gerekmektedir. Baraj gövdesinin güvenliğini temin etmek maksadıyla yapılması gereken Gövde ve Su Sızıntısı Testleri sebebiyle Geçitköy Barajı’na suyun bir anda verilerek tam doluluğa ulaşılması teknik açıdan mümkün değildir. Bu açıdan su peyder pey yükseltilmektedir. Suyun yavaş yavaş yükseltilmesi yapılan testlerin gereğidir, testler sürerken de Türkiye’den KKTC’ye su iletilebilmektedir.

Netice itibariyle projenin işletme hususundaki anlaşmazlık sebebiyle vanaların kapatıldığı iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamakta, bu işlem rutin olarak yapılan ve bütün test işlemleri tamamlanana kadar da zaman zaman yapılacak bir işlemdir.

 // Mehmet14
O şerefsizlere bırakın suyu ben günahımı vermen 1985de askerdim bizi hiç sevmezlerdi...
21 Kasım 2015 00:48
Rum Kalıntılarına Değmezdi
 // Bilinçli
Mehmetçik 1974 Yılında Kıbrısa neden çıkartma yapmıştı Ezan Bayrak Namus ırz ve Bağımsızlık için fakat görüyoruz ki bu günlerde Rum kalıntısı bir Avukat Ezanı Mahkeme Kararı ile susturdu. Ezanı Susturmaları yetmiyormuş gibi birde çıplak sesle ezan okuyanı Araba Kornası ile Susturmaya çalışan Rum Kalıntıları kendilerini açık etmeye başlamışlardır. Onun için Eğer bu Haber Doğruysa güzel bir gelişme bence de değmez onlara temiz su vermek yazık oldu bizim vergilere Besle Kargayı oysun gözünü...
20 Kasım 2015 Cuma 19:12
Bu projenin
 // uykucu
acilisinin yapildigi gun burada yazdim.
Degmeez.
Yazik oldu bizim vergilere....
20 Kasım 2015 Cuma 10:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler