YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC'de neler oluyor?
KKTC'de neler oluyor?
28 Eylül 2012 08:17
Bu da yavru vatanın Balyoz'u...

KKTC’de Başbakan’ın imzasını taklit ederek hazırladıkları sahte belgeyi bir gazeteye sızdıran iki bürokrat tutuklandı. Basın ‘Balyoz’ manşetleri attı
KKTC’de Başbakan Küçük’ün imzasıyla bakanlara sahte talimatlar yollandığı ortaya çıkmıştı. Belgeleri hazırlayanların Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun eski müsteşarı ile Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan bir müdür olduğu tespit edildi

Suçlarını itiraf eden 2 bürokrat önceki gün gözaltına alınırken, ada basını skandalın bir gazetede yayımlanan belgeyle başlaması nedeniyle Türkiye’deki Balyoz davasıyla benzerlik kurdu ve ‘yerli balyoz’ ve ‘balyozcuk’ manşetleri attı

Yavru vatan Kıbrıs, ‘Balyozcuk’ skandalıyla sarsılıyor. İktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin 21 Ekim tarihinde yapacağı kurultay öncesinde patlak veren skandal, KKTC basınının iddialarına göre, UBP başkanlığına yeniden aday olacak İrsen Küçük’ü yıpratmak için İrsen imzasını taşıyan bir talimat mektubunun basında yayımlanmasıyla başladı.

Afrika’da arama

Afrika gazetesinde 21 Eylül’de yayımlanan 10 maddelik talimat mektubundan sonra Başbakan İrsen Küçük, “Ben böyle bir mektup yazmadım” diyerek yargıya başvurdu. Olayın yargıya intikal etmesinden sonra gazetede arama yapıldı. El konulan güvenlik kamerası görüntülerinden yola çıkılarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eski Müsteşarı Mustafa Tanju Tokay ile Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı’ya ulaşıldı. İki bürokrat, “sahte belgeyi tedavüle sürmek” suçundan tutuklandı.

İtiraf ettiler

Mustafa Tanju Tokay’ın, Eroğlu’nun parti başkanlığı döneminde onlarca kişiyi yasa dışı şekilde vatandaş, sonra da seçmen yaptığı, yaptığı vatandaşlıklarda ise kimlik kartlarında kendi ev adresini gösterdiği ortaya çıkmıştı. Emirkanı’nın ise Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürlüğüne partizanlıkla atandığı iddia edilmişti. Zanlılar, önceki gün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılırken, haklarında üçer gün tutukluluk kararı alındı. Her iki zanlı da aleyhlerine getirilen suçlamaları kabul etti. Tokay ile Emirkanı’nın evinde de saatlerce arama yapıldı.

 

Basın böyle verdi

Gelişmelerin bir gazetede yayımlanan belge ile başlaması ve iki bürokratın gözaltına alınması nedeniyle Türkiye’deki “Balyoz” davasıyla benzerlik kurdu ve “küçük balyoz”, “balyozcuk” ve “yerli balyoz” yorumları yaptı. Gelişmelerle ilgili olarak Haberdar gazetesi “Balyozcuk”, Kıbrıslı gazetesi “CIA gibi oyun”, Havadis “Derin bağlantı açığa çıktı”, Star Kıbrıs “Suçu kabul ettiler”, Afrika “Bu da yerli Balyoz” başlığı attı.

Küçük’ten sert tepki

Başbakan İrsen Küçük, tutuklamalarla ilgili sert açıklamalar yaptı: “Tutuklamalarda Kamu Hizmeti Komisyonu üst düzey görevlilerinin varlığı, kamuoyu gündeminde bu kurumda yapılan atama ve terfilere ilişkin işlemlerin şaibe altında olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Şeffaf icraat anlayışımızdan ödün vermeyeceğimizi, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağını saygıyla kamuoyuna duyururum.” 21 Ekim’de yapılacak UBP kurultayında, İrsen Küçük ile eski Sağlık Bakanı ve Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif genel başkanlık için yarışacak.

DP GENEL BAŞKANI DENKTAŞ:

Ülke artık direkt hamama gitmeli

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş da “sahte belge” olayıyla yaşanan gelişmeler ve tutuklamalarla ilgili olarak, “Ülkenin artık yıkanıp temizlenmesi değil, direk hamama gitmesi gerekir” ifadelerini kullandı. Son dönemde ülke gündeminin çok ilginç bir hal aldığını ifade eden Denktaş, “Dün ortaya atılan belge sahteciliği iddialarının ülke siyasetinin ne kadar kirlendiğinin kanıtı olduğunu” kaydetti. (Vatan)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler