YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC'de ilk sondaja başlandı
KKTC'de ilk sondaja başlandı
26 Nisan 2012 13:24
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile yaptığı anlaşma uyarınca, KKTC'de karada ilk petrol ve doğalgaz arama sondajına düzenlenen törenle başladı.

İskele'ye bağlı Sınırüstü köyü sınırları içinde bulunan Türkyurdu-1 adı verilen sondaj kuyusunda düzenlenen törende, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konuşma yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakanı İrsen Küçük, sondajın başlamasını tarihi bir adım olarak nitelediler.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu, Başbakan Küçük, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sondaj platformuna çıkarak çalışmayı başlattılar.

Araştırma nitelikli sondajın 3 ile 6 ay sürmesi bekleniyor.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı arasında 2 Kasım'da Lefkoşa'da, "Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi" imzalanmıştı.

Bakan Yıldız'ın huzurunda yapılan anlaşmaya, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal imza koymuştu.

Anlaşma, TPAO'ya kar payı esasına göre arama, kuyu açma ve işletme yetkisi veriyor.

Töreni Kıbrıs'ın Rum kesiminden gelen basın mensupları da izledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler