YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC darbenin eşiğinden dönmüş
KKTC darbenin eşiğinden dönmüş
27 Mart 2011 10:16
KKTC eski Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, 2004 yılında düzenlenen mitinglerde kargaşa çıkarılacağını ve sonrasında ise askerin yönetime el koyacağını iddia etti.

KKTC eski Başbakanı ve Cumhuriyet Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, 2004 yılında Kıbrıs'ta Annan Planı referandumunu destekleyen mitingleri provoke etmek isteyen güçlerin mitingleri bir katliam alanına çevirme girişiminde bulunduklarını iddia etti.

Soyer, "Yapılan mitingler provoke edilerek kargaşa yaratılacak, yaşanan kargaşa sonrasında asker yönetime el koyacak ve tartışılan Annan Planı referandumu rafa kaldırılacaktı." dedi.

TRT Haber'de cuma akşamı yayınlanan "Büyük Takip" programında konuşan Soyer, önce katliam, ardından darbe planlayanların çalışmalarını şöyle anlattı: "Miting alanına giden insanların arasına karışacak olan provokatörlerin yönlendirmesi ile yürüyüş güzergahı değiştirilecek ve topluluk Ledra Palas Sınır Kapısı'na yönlendirilecekti. Burada çıkan arbedede daha önceden çevre binalara yerleştirilmiş silahlı kişiler tarafından kargaşa yaşayan insanların üzerine ateş açılacaktı. Yaşanan kargaşa ile askerin yönetime el koyması planlanacak ve tartışılan Annan Planı referandumu rafa kaldırılacaktı." Soyer, sivil yönetime el koymak için her şeyin daha önceden hazırlandığının yapılan araştırmalarda ortaya çıktığını belirtti. Darbe girişiminin ardından kimlerin tutuklanacağı, hangi spor salonunun hangi stadyumların ve hangi hastanelerin operasyona hazır hale getirildiğini kaydeden Soyer, bu bilgilerin isim isim kendisinde olduğunu söyledi.

Türkiye'de ortaya çıkarılan Balyoz planında da 2003 yılında yapılması planlanan darbe sonrasında binlerce insanın tutuklanıp, stadyumlara kapatılacağı ortaya çıkmıştı. Benzer şekilde darbe sonrasında hangi hastanelerin ve binaların ne amaçla kullanılacağı da Balyoz planının detayları arasında yer alıyordu. Geçtiğimiz haftalarda yapılan ve Türkiye ile KKTC arasında gerilime neden olan pankart krizinin arkasında kimlerin olduğuna da işaret edilen programda, eski KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın ifadeleri de dikkat çekici. Avcı, pankart krizinin arkasında haziranda Türkiye'de yapılacak olan genel seçimleri sabote etmek isteyenlerin olduğunu dile getirdi.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler